O zaletach terapii homeopatycznej
Homeopatia nie jest alternatywną metodą leczenia, lecz metodą komplementarną, nie ma zastępować innych terapii, tylko je uzupełniać.
Homeopatia nie jest alternatywną metodą leczenia, lecz metodą komplementarną, nie ma zastępować innych terapii, tylko je uzupełniać - przekonywał prof. Louis Rey z University of California w Los Angeles podczas konferencji prasowej otwierającej międzynarodową konferencję naukową "Leczenie homeopatyczne we współczesnej medycynie", która odbyła się w Warszawie.
Jak przypomnieli uczestnicy konferencji, homeopatia liczy już około 200 lat. Jest to metoda leczenia wprowadzona przez niemieckiego lekarza Christiana Friedricha Samuela Hahnemanna. W uproszczeniu polega na leczeniu chorób mikroskopijnymi dawkami silnie działających substancji, które w dużych dawkach wywołują objawy tych chorób. Dokładny mechanizm działania leków homeopatycznych pozostaje niewyjaśniony.
Zasada "similia similibus curantur" (podobne leczyć podobnym) jest sprzeczna z dominującym wśród lekarzy i naukowców poglądem, że na przykład gorączkę powinno się leczyć środkiem przeciwgorączkowym. Lekarz homeopata podaje w takiej sytuacji choremu lek powodujący gorączkę - tyle że w bardzo małym stężeniu, by pobudzić organizm do zwalczenia gorączki. Leki homeopatyczne są stosowane w tak małych stężeniach, że w zasadzie nie powinny działać, jednak homeopaci przytaczają wyniki badań klinicznych, w których leki homeopatyczne przynosiły pacjentom wyraźną korzyść. Dotyczy to nawet leków weterynaryjnych.
Jak wykazał w swojej prezentacji Rey, leki homeopatyczne w postaci wysoce rozcieńczonych roztworów wodnych nie mają - wbrew pozorom - tych samych właściwości co czysta woda - różnice można wykazać metodą termoluminescencji. Rozpuszczana substancja wydaje się pozostawiać "ślad" we właściwościach wody.
Dr Peter Fischer, dyrektor medyczny Królewskiego Szpitala Homeopatycznego w Londynie i osobisty lekarz Królowej Elżbiety II, przedstawił analizę, z której wynika, że w większości badań klinicznych leki homeopatyczne były skuteczniejsze niż placebo (alergia, choroby dróg oddechowych, grypa, choroby reumatyczne). Zdaniem pacjentów i lekarzy-homeopatów, ważną zaletą leków homeopatycznych jest to, że są pozbawione skutków ubocznych.
Jak zaznaczył prof. Marian Krawczyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, również w Polsce - na łamach pisma "Pediatria Praktyczna" - ukazała się niedawno praca potwierdzająca przydatność leków homeopatycznych w leczeniu ostrych infekcji dróg oddechowych u dzieci.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), homeopatia jest najczęściej stosowaną metodą komplementarnego leczenia na świecie. Leki homeopatyczne zostały włączone do Europejskiej Farmakopei i są uznanymi środkami leczniczymi - mówiła dr Ewa Wojciechowska, reprezentująca Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej.
W Austrii homeopatia jest oficjalną umiejętnością medyczną - Naczelna Rada Lekarska Austrii wydaje dyplomy. We Francji leki homeopatyczne stosuje aż 40 procent pacjentów, leczyć w ten sposób mogą tylko lekarze, a homeopatii nauczają wydziały medyczne aż siedmiu uniwersytetów. Refundacja leczenia i leków homeopatycznych przez kasy publicznego ubezpieczenia zdrowotnego sięga 35 procent, w ubezpieczeniach prywatnych - 100 procent.
Na Łotwie i w Niemczech homeopatia jest refundowana przez ubezpieczenie państwowe. W Szwajcarii z inicjatywy obywateli ogłoszono referendum w sprawie refundowania leków homeopatycznych - 67 procent głosujących było za (jednak prace legislacyjne potrwają jeszcze kilka lat). We Włoszech homeopatii nauczają szkoły prywatne, jest tam też 20 fabryk homeopatycznych leków.
W Polsce lekarze mają pełne prawo stosować leki homeopatyczne, gdy uznają je za optymalne dla poprawy zdrowia pacjenta. Jednak Naczelna Rada Lekarska w zeszłym roku ostrzegła przed stosowaniem homeopatii, twierdząc, że chodzi o "stosowanie bezwartościowych produktów o niezweryfikowanym naukowo działaniu".
O stosowaniu homeopatii w USA mówił dr Charles Dumont z Loyola University Medical Center. Metoda ta cieszy się tam coraz większym zainteresowaniem - coroczne wydatki na leki homeopatyczne dawno przekroczyły 200 milionów dolarów. Leki te są traktowane tak samo jak typowe leki bez recepty. Zawody medyczne w Stanach Zjednoczonych można wykonywać tylko mając odpowiednią licencję, toteż homeopatię praktykują głównie lekarze. W niektórych ośrodkach akademickich (University of Chicago, Northwestern University, University of Arizona i innych) prowadzone są wykłady dotyczące medycyny komplementarnej.