Trwa ładowanie...

Obrońca Azowstalu wreszcie mógł uściskać córkę. Spędził miesiące w rosyjskiej niewoli

Nie wszystkim jeńcom wojennym udaje się przeżyć. Mychajło Dianow jest jednym z nielicznych, którzy mogli wrócić do swoich rodzin. Na ukraińskiego żołnierza czekało wielu krewnych, w tym kochająca córka. 20-letnia Kateryna czule obejmuje ojca - możemy zobaczyć na nagraniu.

Mychajło Dianow ciężko przeżył niewolę, ale cieszy się z powrotu do domuMychajło Dianow ciężko przeżył niewolę, ale cieszy się z powrotu do domuŹródło: Facebook, Twitter
d3pmeu0
d3pmeu0

Już ponad siedem miesięcy trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Wojna, którą propagandziści Putina określali mianem "operacji specjalnej", pochłonęła już tysiące ofiar, a jej końca nie widać. Ci, którym udało się przeżyć, ale wpadli w rosyjską niewolę, nie przypominają już dawnych siebie.

Jeniec, któremu udało się przeżyć

Mychajło Dianow, jeden z bohaterskich obrońców huty Azowstal w Mariupolu, został schwytany przez wojska agresora kilka miesięcy temu. Uwolniono go w ramach wymiany jeńców wynegocjowanej przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Zdjęcia mężczyzny szybko obiegły cały świat.

"Ukraiński żołnierz Mychajło Dianow jest jednym ze szczęśliwców. W przeciwieństwie do innych jeńców wojennych przeżył rosyjską niewolę. W ten sposób Rosja »przestrzega« konwencji genewskiej" - napisało ukraińskie ministerstwo obrony, załączając wymowne zdjęcia.

Złamana ręka Dianowa nie zrosła się w prawidłowy sposób. Brakuje w niej sporego fragmentu kości. Na twarzy żołnierza 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej widoczne są blizny, jest też wyraźnie wychudzony. Najważniejsze jednak, że żyje i mógł wrócić do kochającej rodziny.

d3pmeu0

Spotkanie po wielu miesiącach

Poruszający moment spotkania z 20-letnią córką i innymi krewnymi uchwyciły kamery. Kateryna mogła wreszcie uściskać tatę, którego nie widziała od momentu wybuchu wojny. Młoda kobieta podziękowała wszystkim zaangażowanym w uwolnienie jej ojca. Nie kryła wzruszenia i radości.

Nie tylko ona uważa swojego ojca za bohatera. Jego rodacy w krótkim czasie zebrali równowartość kilkuset tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na operację i rehabilitację zdeformowanej ręki.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Amerykanie pomogli. "Rosja spadła z poziomu mocarstwa dyktującego warunki"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3pmeu0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3pmeu0