Odcisk na stopie - profilaktyka i domowe sposoby na odciski na palcach i piętach
Odciski na stopie nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale powodują również ból, który jest najbardziej dokuczliwy w trakcie chodzenia. Dlaczego powstają odciski na palcach i piętach? Jak sobie z nimi poradzić? Przedstawiamy rodzaje odcisków oraz najskuteczniejsze domowe sposoby walki z bolesnymi zrogowaciałymi miejscami w okolicach palców i pięt.
01.07.2018 | aktual.: 19.10.2018 13:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Odciski na stopie — dlaczego powstają?
Najczęstszą przyczyną powstawania odcisków na stopie jest źle dobrane obuwie, które sprawia, że skóra nadmiernie narasta — najczęściej na piętach oraz na wale paznokciowym. Na ból jesteśmy najbardziej narażeni, wybierając za małe obuwie, które naciska na delikatną skórę lub za duże obuwie — wtedy najczęściej powstają otarcia oraz rany.
Wybierając buty z bardzo cienką podeszwą, również mogą pojawić się odciski, ponieważ stopy nie są odpowiednio chronione. Latem często zapominamy o założeniu skarpetek, co również może doprowadzić do narastania skóry.
Kobiety, które wybierają buty na bardzo wysokim obcasie, także są narażone na powstanie odcisków pod palcami.
Przyczyną powstawania odcisków jest również płaskostopie, haluksy bądź nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów.
Odciski na stopie — rodzaje
Wyróżniamy dwa rodzaje odcisków na stopie, nagniotki oraz modzele. Nagniotki najczęściej powstają na wale paznokciowym lub pomiędzy palcami. Są to zrogowacenia niewielkich rozmiarów, które mogą błyszczeć. Podczas nacisku (np. nosząc buty z bardzo cienką podeszwą) na zakończenia nerwowe, możemy odczuwać ostry ból.
Modzele są większe niż nagniotki. Często pojawiają się na pięcie lub na śródstopiu. Zazwyczaj mają kolor żółty i szary. Modzele są niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić do zakażenia, tym bardziej, jeśli pod skórą zebrała się ropa.
Zarówno odciski między palcami, jak i odciski na pięcie, czy odciski na śródstopiu utrudniają chodzenie, dlatego należy je jak najszybciej usunąć.
Jak usunąć odcisk?
Nagniotki i modzele są niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić do zmian w strukturze kości śródstopia. Nie możemy ich jednak przebić igłą, ponieważ może dojść do zakażenia.
Odciski na palcach i piętach można usunąć domowymi sposobami, jednak jeśli skóra narasta, powinniśmy wybrać się do podologa, który zdiagnozuje problem.
Usuwanie odcisków przez specjalistę jest konieczne w przypadku osób chorujących na cukrzycę oraz mających problemy z układem krążenia.
Domowe sposoby na odciski
Leczenie odcisków polega przede wszystkim na zmiękczaniu naskórka. W tym celu najczęściej jest wykorzystywany olej salicylowy, który ma działanie przeciwzapalne, a także usuwa zrogowaciały naskórek niczym pumeks.
Ziołowe kąpiele z dodatkiem olejku rycynowego również przynoszą ulgę. Kiedy skóra napuchnie, możemy ścierać odciski pumeksem lub gąbką.
W aptece są dostępne specjalne preparaty na odciski (np. plastry na odciski), które dodatkowo zmiękczają naskórek, zmniejszając stan zapalny.
Skuteczny okazuje się również czosnek na odciski, który przykładamy do zrogowaceń na stopie.