Żyją z "syndromem kaczki". Wiadomo, co to oznacza
Wiele od siebie wymagają. Odczuwają ciągły stres i napięcie. Żyją pod ogromną presją i nieustannie przepraszają. Takie zachowanie zyskało swoją nazwę. Specjaliści określają je mianem "syndromu kaczki". Jak je rozpoznać?
11.09.2024 | aktual.: 12.09.2024 13:07
Osoby oddane, sumienne czy dbające o najmniejsze szczegóły odnoszą największe sukcesy. Ten zestaw cech jest szczególnie pożądany przez pracodawców. Osoby wykazujące takie zachowania można określić mianem perfekcjonistów.
Perfekcjoniści żyją w ciągłym napięciu i stresie. Wymagają od siebie znacznie więcej niż przeciętny człowiek. Nawet niewielki błąd uznają jako miażdżącą porażkę. Przepraszają za każde najmniejsze niedociągnięcie. Toczą nieustanną, wewnętrzną walkę, która odbija się na ich samopoczuciu i psychice. Badacze z Stanford University określili to mianem "syndromu kaczki".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Syndrom Rebeki. Gdy zazdrość przekracza granicę czasu
Jak rozpoznać syndrom kaczki?
Syndrom kaczki jest niewidoczny dla osób z zewnątrz. Osoby borykające się z tą przypadłością uznawane są za pracowite, zadbane i szczęśliwe. Nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że żyją pod ciągłą presją swoich oczekiwań. Chcą być najlepsi i dają z siebie wszystko, zaniedbując przy tym swoje podstawowe potrzeby.
Zdaniem dr Valentiny Scoppio syndrom kaczki wykształca się już w dzieciństwie. Winne mają być też media społecznościowe. "Każdy ma poczucie, że zawsze musi wyglądać jak najlepiej: być wydajnym, konkurencyjnym, szczęśliwym, sprawnym" - mówiła w rozmowie z włoskim magazynem "Starbene".
Zjawisko zostało opisane przez Carol Dweck, psycholożkę wykładającą na Uniwersytecie Stanforda. Porównała je do kaczek, które podczas pływania wyglądają na szczęśliwe i zrelaksowane, jednak pod taflą wody wykonują wiele ruchów, które pozbawiają je energii, ale umożliwiają im poruszanie.
Nie ignoruj tych objawów
Pamiętaj o tym, żeby zadbać o swoje potrzeby. Zapewnij sobie osiem godzin snu dziennie. Jedz regularnie. Postaraj się jak najwięcej wypoczywać i wychodzić z domu. Jeśli masz problemy z koncentracją i snem, odczuwasz ciągły niepokój i unikasz kontaktu z ludźmi, nie bój się sięgnąć po pomoc. Skonsultuj się z psychologiem lub psychiatrą, który ustali źródło problemu.
Źródło: Fakt, Centrum Probalans
Czytaj także: "Choroba nowożeńców". Nieprzyjemny objaw po seksie
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl