GwiazdyOdkryj wiosnę razem z nami!

Odkryj wiosnę razem z nami!

Odkryj wiosnę razem z nami!
Źródło zdjęć: © 123RF

06.05.2015 09:09

Wiosna to doskonały moment, aby integrować całą rodzinę i mobilizować do aktywności fizycznej. W każdym wieku przebywanie w plenerze działa regenerująco na całym organizm. Aktywność fizyczna może być bezpieczna i przyjemna również dla seniorów.

Wiosna to doskonały moment, aby integrować całą rodzinę i mobilizować do aktywności fizycznej. W każdym wieku przebywanie w plenerze działa regenerująco na całym organizm. Aktywność fizyczna może być bezpieczna i przyjemna również dla seniorów. Rolę zbawiennych skutków rekreacji w dojrzałym wieku wyjaśnia ekspert Fundacji TV Puls „Pod Dębem” – Jasmin Wachowiak.

Z własnych doświadczeń lub obserwacji innych wiemy, że nie każdy decyduje się na włączenie aktywnego trybu życia do rodzinnego grafiku. Pamiętając jednak o naszych dziadkach lub rodzicach powinniśmy wiedzieć, że „każdy, a więc również senior powinien się ruszać. Aktywność fizyczna nie jest przecież zastrzeżona dla jednej grupy wiekowej” – zaznacza Jasmin Wachowia, ekspert Fundacji TV Puls „Pod Dębem”.

Jeżeli do tej pory nasi dziadkowie czy rodzice nie decydowali się na codzienne wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń, przekonanie ich do tego może nie być takie łatwe. Z wiekiem nasze nawyki stają się silniejsze i coraz trudniej je zmienić. Motywacji do aktywności fizycznej jest wiele. Warto zacząć od „wyjścia z domu, to już jest przyjemne przecież (uśmiech). Choć ćwiczyć nie musimy w sposób zorganizowany i przymusowy. We własnym domu możemy się gimnastykować. Osobiście polecam jednak „wyjść do ludzi”. Obecność drugiej osoby czy osób motywuje nas do działania. Tam gdzie idziemy, spotykamy najczęściej ciekawe osoby, nawiązujemy nowe relacje, które mogą nas samych miło zaskoczyć. Zaspokajamy nasze potrzeby społeczne i jednocześnie realizujemy swój trening.” – doradza ekspert.

Pamiętajmy jednak, że najczęściej to, co nasi bliscy lubią robić w wolnym czasie, może stać się już ich treningiem. Zwykły spacer czy maszerowanie z kijkami to już jest to! Dodatkowo nie muszą tego planować z dużym wyprzedzeniem czasowym. Wygodne buty, dobry kompan i mogą iść na spacer. Kiedy jednak nasi rodzice bądź dziadkowie nie mieszkają w tym samym mieście co my, możemy poszukać dla nich zorganizowanych zajęć z gimnastyki, weryfikując ofertę domów kultury i klubów fitness w ich okolicy. Wsparcie w takich sprawach również jest bardzo istotne.

Jeżeli udało się wam zachęcić swoich bliskich do aktywności fizycznej, możecie teraz wesprzeć ich w wyborze czynności. Przed tym warto jednak zweryfikować ich możliwości. Przypomnijmy im, że „zawsze warto przy kontrolnej wizycie u lekarza zapytać jakiego wysiłku i ruchów należy unikać. Dobry lekarz czy fizjoterapeuta zawsze zaleci nam ruch. Wbrew pozorom możemy więcej niż nam się wydaje" - mówi Wachowia.

W zależności od chorób przewlekłych, jakie im dolegają, różnicujemy bodźce. Np. osoba z osteoporozą powinna wzmacniać gorset mięśniowy gimnastyką, spacerem, pływaniem, a unikać takich sportów, które wiążą się z kontuzyjnymi upadkami, jak np. łyżwiarstwo czy sporty walki. Przykład ten jest dość ekstremalny, najczęściej jednak zajęcia dla seniorów są dobrane do grupy i nie niosą takiego ryzyka, jak sporty wyczynowe. Trening ma być po pierwsze przyjemny, a po drugie bezpieczny. W wieku dojrzałym nie ma potrzeby dźwigania wielkich ciężarów czy tracenia tchu przy nadmiernym wysiłku. Serce ma bić trochę szybciej niż na co dzień, ale ludzie starsi powinni bez „zadyszki” panować nad oddechem i poczuciem równowagi. Unikając dynamicznych skoków, sprintów czy nagłych zmian pozycji, które mogą doprowadzić do zawrotów głowy.

Rada dla wszystkich chętnych do angażowania seniorów w wiosenne aktywności fizyczne – „Pójdźcie razem na spacer, do parku czy nawet do Waszego ulubionego klubu fitness. Zaproponujcie im to, co wam samym sprawia przyjemność. Może przejażdżka rowerem? Ale pamiętajcie o możliwościach zdrowotnych seniorów, dopasujcie je do rodzaju dyscypliny!! Ruch przedłuża życie i bardzo podnosi jego jakość. Każdy z naszych bliskich chce cieszyć się zdrowiem, bo jest ono bezcenne. W każdym momencie życia możemy pomóc im znaleźć taką aktywność fizyczną, której uprawianie przyniesie ich tylko korzyści”- doradza Jasmin Wachowiak.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także