Trwa ładowanie...

Ojciec jest pierwowzorem wszystkich mężczyzn w życiu córki? "Niepoparty naukowo mit"

"Nie jesteś skazana na powielanie związku twoich rodziców. Twoja relacja z ojcem nie decyduje o twojej relacji z partnerem lub partnerką. Nieobecny ojciec cię nie definiuje" – pisze blogerka zajmująca się tematyką psychologii, Matylda Kozakiewicz, czyli Segritta.

Ojciec jest pierwowzorem wszystkich mężczyzn w życiu córki? "Niepoparty naukowo mit"Źródło: Getty Images
d3gjs9b

Blogerka Segritta poruszyła na swoim profilu na Instagramie temat ważny dla wielu kobiet. Postarała się odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście ojciec jest pierwowzorem wszystkich mężczyzn w życiu córek oraz czy brak wzorca w postaci dobrego związku rodziców, powoduje, że dziecko w przyszłości będzie miało problemy z zawieraniem i dbaniem o swoje relacje z innymi ludźmi.

"Nieobecny ojciec cię nie definiuje"

"To nie jest tak, że jak taty nigdy nie poznałaś, tata odszedł od mamy, albo tata był wiecznie w pracy, to jesteś skazana na "daddy issues". Ok, może nie miałaś przez to takiego wzoru związku, jak miała Olka z 3B, której rodzice bezpiecznie i czule kochali ją i siebie nawzajem. Ale jeśli miałaś kochającą i czułą matkę, to ta główna figura przywiązania zbudowała w tobie tak zwany bezpieczny styl więzi, który umożliwi ci stworzenie bezpiecznego związku z drugim człowiekiem" – napisała Kozakiewicz.

d3gjs9b

Dalej wytłumaczyła, że wyżej wspomniana relacja jest kapitałem, który pozwala na zbudowanie trwałych relacji z innymi ludźmi. Tego kapitału może dostarczyć osoba, która była obecna przez pierwsze lata życia.

"Ktoś, kto dbał o twoje potrzeby i dawał ci bezwarunkową akceptację. To mogła być mama, tata, babcia, wujek, opiekunka, a nawet siostra. Jedna osoba. To wystarczy, by człowiek miał realną szansę na zbudowanie bezpiecznego stylu więzi. Nawet w rodzinach, w których była przemoc, ta jedna, jedyna bezpieczna osoba może stać się oparciem na tyle silnym, że poradzisz sobie w relacjach w dorosłym życiu" – wyjaśniła.

"To mit"

W dalszej części posta odniosła się to twierdzenia, że ojciec jest pierwowzorem wszystkich mężczyzn w życiu kobiety. "To jest niepopartym naukowo mitem. O relacjach decyduje więź, a nie człowiek. Rodzaj więzi, a nie płeć tej drugiej osoby. A nawet jeśli z jakiegoś powodu nie dostałaś wzorca więzi bezpiecznej, to związek z osobą o takim bezpiecznym stylu może sprawić, że się go nauczysz" – napisała blogerka.

I podsumowała: "Nie jesteś skazana na powielanie związku twoich rodziców. Twoja relacja z ojcem nie decyduje o Twojej relacji z partnerem lub partnerką. Nieobecny ojciec cię nie definiuje".

Bolesław Piecha spytany o szczepienia przeciw COVID-19 dla kobiet w ciąży. "Nie chcę rekomendować"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3gjs9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gjs9b