FitnessOkulary przeciwsłoneczne - ratunek dla oczu

Okulary przeciwsłoneczne - ratunek dla oczu

Okulary przeciwsłoneczne - ratunek dla oczu
30.06.2006 15:53, aktualizacja: 27.05.2010 23:07

Okulary przeciwsłoneczne - to nie tylko dodatek do stroju!
Ich głównym zadaniem jest ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem.

Okulary przeciwsłoneczne - na rynku znajduje się ich cała masa. Większość z nas przy wyborze kieruje się głównie modą. Należy pamiętać, iż okulary to nie tylko dodatek do stroju!

Promieniowanie słoneczne może być ogromnym zagrożeniem dla naszych oczu, szczególnie promieniowanie UV. Silne promienie mogą spowodować nawet uszkodzenie spojówki, czy rogówki oka. Dlatego latem należy szczególnie pamiętać o zabezpieczeniu oczu przed nadmiernym promieniowaniem. Jeżeli nie zabezpieczamy oczu przed promieniami słonecznymi, po latach możemy doświadczyć nieprzyjemnych schorzeń w postaci katarakt czy nawet ślepoty!

Najskuteczniejszą metodą jest zakup okularów przeciwsłonecznych. Na rynku znajduje się ich cała masa. Większość osób przy wyborze kieruje się głównie modą. Należy jednak pamiętać, iż okulary to nie tylko dodatek do stroju. Aby spełniały swoją podstawową funkcję musimy je odpowiednio dobrać. Oto kilka porad.

Nie kupuj okularów na ulicy:

Okazyjnie kupione okulary przeciwsłoneczne, choć modnie wyglądające, często nie mają żadnych walorów zabezpieczających. Przeciwnie! Plastik, czy tworzywo, z którego są wykonane - nie dość, że nie posiadają filtrów - to dowiedziono, iż niektóre z substancji w nich zawartych, są szkodliwe dla zdrowia a przede wszystkim oka.

Szkła:

Okulary przeciwsłoneczne mają chronić nie tylko przed mrużeniem oczu. Muszą być barierą dla promieniowania. Najlepsze okulary powinny chronić przed ok. 99% promieni UV. Uwaga! Ciemniejsze szkła wcale nie oznaczają lepszej ochrony. Przeciwnie, mogą powodować rozszerzanie źrenic, a to z kolei wpływa na większą absorpcję światła! Zwróćmy zatem uwagę na przeznaczenie okularów. W normalnych warunkach wystarczające jest przyciemnienie 25%. Nad jezioro należy wybrać okulary o 50% przyciemnieniu. Okulary, z większym niż 50% przyciemnieniem, można używać tylko po konsultacji z lekarzem. Do jazdy samochodem, do wędkowania czy żeglowania, zastanówmy się nad wyborem szkieł polaryzujących lub wyostrzających obrazy.

Oprawki:

Dobierając oprawki należy zwrócić uwagę na szereg aspektów. Oprawka nie powinna ograniczać pola widzenia. Niezbędnym elementem oprawy jest nanosek ( bez tego elementu noszenie okularów jest po prostu niewygodne). Jeżeli chcemy w okularach prowadzić samochód musimy je dobierać tym bardziej starannie. Oprawki powinny być wyposażone w filtry zabezpieczające oczy przed odbitym promieniowaniem padającym z boku, lub osłonki boczne. Jeżeli potrzebne są nam okulary do uprawiania sportów musimy pamiętać by były one wyposażone w zauszniki odpowiedniej długości, by były mocno umocowane i nie spadały z twarzy. Należy także wiedzieć, iż ze względów bezpieczeństwa , do celów sportowych wskazane jest stosowanie okularów wyposażonych w filtry z tworzyw sztucznych. Zabezpieczają one nie tylko przed promieniami, ale także zagrożeniami mechanicznymi np. żwirem, kamykami itp.

Aby zwiększyć ochronę warto też sięgnąć po kapelusz. Będzie ładnym dodatkiem do letniego stroju. Najbardziej niebezpieczne promieniowanie przypada wczesnym popołudniem, ochronne dodatki są wówczas niezbędne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także