Opalenizna jak marzenie
Trudno zaprzeczyć, że opalona, brązowa skóra prezentuje się o bardzo atrakcyjnie, a przy tym sprawia wrażenie zdrowej. Nic więc dziwnego, iż każdego lata spędzamy godziny na słońcu, dążąc do tego, by nasze ciało nabrało złocistego kolorytu. Kiedy już go uzyskamy, chciałybyśmy się nim cieszyć jak najdłużej. Warto jednak pamiętać o tym, że opalona skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
17.07.2006 | aktual.: 31.05.2010 13:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Trudno zaprzeczyć, że opalona, brązowa skóra prezentuje się o bardzo atrakcyjnie, a przy tym sprawia wrażenie zdrowej. Nic więc dziwnego, iż każdego lata spędzamy godziny na słońcu, dążąc do tego, by nasze ciało nabrało złocistego kolorytu. Kiedy już go uzyskamy, chciałybyśmy się nim cieszyć jak najdłużej. Warto jednak pamiętać o tym, że opalona skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
Powrót z plaży
Pierwsze kroki z plaży powinnaś skierować pod prysznic. Opłukanie ciała z piasku i pozostałości wszelkich kosmetyków to podstawa prawidłowej pielęgnacji. Pamiętaj przy tym, żeby strumień wody nie był zbyt gorący – lepiej będzie zastosować letni natrysk. Wycierając skórę ręcznikiem, staraj się osuszyć ją raczej delikatnie i nie trzeć, w przeciwnym wypadku możesz doprowadzić do podrażnień, szczególnie wtedy, jeśli przesadziłaś z opalaniem.
Jeśli zamiast prysznica wolisz wannę, możesz dodać do wody mleko (około litra). W ten prosty sposób nawilżysz przesuszoną słońcem skórę i jednocześnie ukoisz pieczenie, które może wystąpić, jeżeli zbyt długo przebywałaś na słońcu. Równie skuteczna będzie oliwa z oliwek (wystarczy kilka łyżek).
Właściwą regenerację oraz nawilżenie zapewnią przede wszystkim odpowiednie kosmetyki nawilżające, szczególnie takie, które w swym składzie mają aloes lub algi, magazynujące sporą ilość wody. Niezwykle cennym składnikiem jest również kwas hialuronowy, związek chemiczny, który bardzo silnie wiąże wodę w naskórku. Podczas nakładania preparatów zwróć szczególną uwagę na plecy, dekolt i ramiona, bowiem w tych miejscach skóra jest najbardziej podatna na promieniowanie słoneczne. Dobrze też poczekać, by kosmetyk całkowicie się wchłonął i dopiero potem nałożyć ubranie.
Moja biedna twarz
Aby twoja twarz więcej zyskała niż straciła na słonecznych kąpielach, powinnaś zacząć przede wszystkim od peelingu. Pomoże ci on pozbyć się martwego naskórka i wyrówna odcień cery, zapobiegając tworzeniu się ewentualnych przebarwień. Możesz użyć peelingu mechanicznego lub enzymatycznego (ten ostatni będzie lepszy, jeśli masz wrażliwą skórę).
Tak przygotowana twarz w pełni chłonąć będzie bogactwo składników zawartych w nawilżających kremach i maseczkach. Te ostatnie działają bardziej intensywnie, dzięki temu opalona skóra dość szybko powinna odzyskać odpowiednie zapasy wody i stać się gładka. Takie maseczki powinnaś stosować przynajmniej raz w tygodniu, a nawet częściej, jeśli czujesz, że twoja twarz jest napięta i szorstka w dotyku.
Co na co dzień?
Choć o odpowiednie nawilżenie skóry trzeba dbać przez cały rok, w czasie upałów i tuż po opalaniu jest to szczególnie istotne. Przede wszystkim postaraj się wypijać przynajmniej 1,5-2 litry wody dziennie. Dzięki temu nie tylko skutecznie nawilżysz skórę, ale pozbędziesz się też toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu.
Dobrze jest mieć też pod ręką specjalne mgiełki do twarzy i ciała – są niezastąpione w upalne dni. Pamiętaj jednak, by nigdy nie doprowadzać do sytuacji, w której nadmiar wody pozostanie na twojej skórze, gdyż osiągniesz w ten sposób efekt odwrotny do zamierzonego – wysuszysz tylko skórę.
Aby na długo zachować piękną opaleniznę i zdrową skórę, nie wystarczą odpowiednie kosmetyki. Równie ważna jest bogata w antyutleniacze dieta. Warto zatem jeść jak najwięcej warzyw i owoców, szczególnie takich, które zawierają witaminę C, E i beta-karoten. Możesz też łykać odpowiednie preparaty witaminowe. Przed przyspieszonym starzeniem się opalonej skóry skutecznie ochronią cię też zielona herbata oraz czerwone wino.
Jeśli stan Twej skóry, mimo wszystkich zabiegów, jakim ją poddałaś, nadal Cię nie zadowala, warto pomyśleć o wizycie w gabinecie odnowy biologicznej. Godne polecenia są zabiegi łączące masaż z nałożeniem nawilżających i pielęgnacyjnych maseczek. Z bogatej oferty z całą pewnością wybierzesz coś dla siebie.