Oponka na brzuchu. Przyczyny powstawania i najlepsze ćwiczenia na brzuch
Oponka na brzuchu to nadmiar tkanki tłuszczowej, który gromadzi się w okolicy brzucha. Wbrew pozorom ten problem nie dotyczy tylko osób z nadwagą, ale także osób uprawiających sport. Jakie są przyczyny powstawania oponki na brzuchu i jak się jej pozbyć? Poznaj najskuteczniejsze ćwiczenia na oponkę, które pomagają w modelowaniu brzucha.
31.10.2018 22:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przyczyny powstawania oponki na brzuchu
Bezsprzecznym powodem powstawania oponki na brzuchu jest nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej. Oponka jest efektem wielu lat zaniedbań i niestosowania się do zasad zdrowego żywienia.
Przyczyną gromadzenia się tłuszczu na brzuchu jest wypijanie dużych ilości słodzonych napojów. Wysoka zawartość cukru w tych napojach, potęguje apetyt, przez co zjada się więcej porcji, niż rzeczywiście organizm potrzebuje. Pora spożywania posiłków również ma znaczenie. Ciężkostrawna kolacja zjedzona na pół godziny przed snem może poważnie zaszkodzić. Ostatni posiłek w ciągu dnia należy spożyć ok. 2 godziny przed pójściem do łóżka.
Częstym błędem przy wyborze produktów, jest decydowanie się na produkty “light”. Zazwyczaj mniejsza ilość tłuszczu jest zrekompensowana większą ilością cukrów, a ich nadmiar to prosta droga do oponki na brzuchu. Ponadto zbyt mała ilość białek w diecie powoduje gromadzenie się tłuszczu na brzuchu. Zdrowy człowiek powinien zjadać ok. 1 g białka na 1 kg masy ciała.
Jak pozbyć się oponki na brzuchu?
Pozbywanie się oponki z brzucha to trudny proces. Zapasy tłuszczu na brzuchu są usuwane w ostatniej kolejności. Wynika to z faktu, że skóra na brzuchu jest najbardziej rozciągliwa i magazynowane pod nią warstwy tłuszczu pełnią funkcję termoizolacyjną oraz ochronną dla narządów wewnętrznych.
Aby pozbyć się oponki z brzucha należy odpowiednio zaplanować dietę oraz treningi. Dieta powinna być zróżnicowana i dopasowana do naszej wagi, kondycji, współczynnika BMI, trybu życia oraz innych predyspozycji.
Na początku warto obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne i na jego podstawie zaplanować program diety redukcyjnej. Deficyt kaloryczny na tej diecie nie może być zbyt duży, ponieważ może zahamować metabolizm, co na pewno nie ułatwi procesu odchudzania.
Po skomponowaniu diety należy zaplanować treningi. Warto zdecydować się na treningi cardio, takie jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Pamiętaj, że nie można schudnąć tylko z jednej części ciała. Dlatego ćwiczenia na oponkę, to tylko wspomagacze, które pomogą wymodelować odchudzony dietą i treningami brzuch.
Ćwiczenia na oponkę - klasyczny plank
Połóż się na podłodze i podeprzyj ciało na przedramionach i palcach stóp. Unieś ciało, pamiętając by głowa, szyja, kręgosłup i biodra stanowiły linię prostą. Napnij mięśnie pośladków i brzucha. W tej pozycji postaraj się wytrzymać jak najdłużej. Klasyczny plank czy też deskę można modyfikować w zależności od swojego stopnia zaawansowania.
Ćwiczenia na oponkę - nożyce
Nożyce to popularne ćwiczenie, które stanowiło element szkolnej gimnastyki. Połóż się na podłodze, a ręce ułóż wzdłuż tułowia. Nogi unieś kilkadziesiąt centymetrów nad ziemię i wykonuj naprzemienne ruchy nóg w pionie. Następnie takie same ruchy wykonuj w poziomie. Staraj się nie podnosić nóg zbyt wysoko, bo wtedy mięśnie brzucha mniej się angażują w pracę.
Ćwiczenia na oponkę - unoszenie nóg w zwisie
Złap się obiema rękami za drążek i wyprostuj ręce w łokciach. Ugięte kolana podnoś w kierunku klatki piersiowej. W punkcie maksymalnej wysokości, przytrzymaj chwilę uniesione kolana, a następnie powoli opuść je do pozycji wyjściowej. Osoby zaawansowane mogą podnosić wyprostowane nogi i dowolnie modyfikować ich ruch.