Osad z tyłu toalety? To zły znak

Osad z tyłu toalety? To zły znak

Zacieki na toalecie są bardzo nieestetyczne i niehigieniczne
Zacieki na toalecie są bardzo nieestetyczne i niehigieniczne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
30.04.2023 11:04, aktualizacja: 06.02.2024 14:10

W muszli toaletowej zwykle lądują nieczystości, więc osadzające się na niej zabrudzenia nie powinny nikogo dziwić. Wystarczy dokładnie umyć muszlę i po problemie. Chyba że na tylnej ściance muszli pojawia się trudny do usunięcia osad.

W muszli toaletowej często osadza się kamień. W końcu ma ona nieustanną styczność z wodą i licznymi bakteriami. W większości przypadków wystarczy zastosować środek odkamieniający, żeby się jej pozbyć. Konieczne jest też regularne czyszczenie toalety, aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości. Co jednak kiedy kamień osadza się tuż przy ujściu spłuczki i jest przy tym trudny do usunięcia?

Przyczyny osadzania się kamienia w muszli toaletowej

Woda odprowadzana do kanalizacji zwykle jest bardzo twarda. Zawiera wysoką ilość soli pierwiastków takich wapń, żelazo, magnez czy mangan. Jeśli muszla nie jest regularnie czyszczona, nagromadzone na niej sole zaczynają zamieniać się w kamień, który z czasem staje się coraz trudniejszy do usunięcia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dobrą praktyką jest zalanie muszli toaletowej płynem do czyszczenia WC raz na dwa dni, najlepiej na całą noc. Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia i osady będą usuwane regularnie, co zapobiegnie tworzeniu się kamienia w przyszłości.

Osad pojawił się na tylnej ścianie muszli toaletowej? Problem tkwi... w spłuczce

Czasami, na tylnej ścianie muszli toaletowej, pojawia się osad o lekko żółtym odcieniu. Zwykle są to podłużne, ciągnące się w dół plamy. Jeśli mimo regularnego czyszczenia, pojawiły się one na twojej toalecie, to znak, że prawdopodobnie spłuczka po prostu jest nieszczelna. Dlaczego tak się dzieje?

W środku spłuczki najpewniej osadził się kamień, który utrudnia całkowite domknięcie się zaworu. Być może problem nie leży w zaworze, ale w uszczelce, która pokryta kamieniem, nie jest tak szczelna, jak powinna być.

Na szczęście, kamienia ze spłuczki można bardzo łatwo się pozbyć. Otwórz spłuczkę i zamknij zawór odpowiadający za pobór wody. Następnie, wymieszaj całą butelkę octu wraz z dwoma szklankami ciepłej wody. Tak powstałą mieszankę wlej do zaworu i pozostaw ją tak na 20 minut. Po 20 minutach zamknij spłuczkę, włącz zawór i po prostu spłucz wodę. Po kamieniu nie powinno być już śladu, podobnie jak po zaciekach.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także