GotowaniePrzepisyOscary 2016 - kulinarne wątki w nominacjach

Oscary 2016 - kulinarne wątki w nominacjach

Nawet jeśli główny bohater nie był kucharzem, a drugoplanowa postać nie prowadziła warzywniaka, w większości "oscarowych" filmów łatwo wychwycić motywy związane z jedzeniem, kulturą spożywania posiłków czy nietypowymi przekąskami.

Oscary 2016 - kulinarne wątki w nominacjach
Źródło zdjęć: © materiały prasowe

27.02.2016 | aktual.: 11.12.2017 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nominacje do Oscarów co roku wzbudzają duże zainteresowanie. Chętnie oglądamy nie tylko tytuły ubiegające się o nagrodę dla najlepszego filmu roku, ale również produkcje z pozostałych nominowanych kategorii. W licznych podsumowaniach przed najważniejszą filmowym wydarzeniem roku, omawiane są kostiumy, tło historyczne oraz wątki kulinarne. Nawet jeśli główny bohater nie był kucharzem, a drugoplanowa postać nie prowadziła warzywniaka, w większości "oscarowych" filmów łatwo wychwycić motywy związane z jedzeniem, kulturą spożywania posiłków czy nietypowymi przekąskami.

Nasze podsumowanie otwiera film "Zjawa" i aktor przodujący w obstawieniach bukmacherów do wygranej, czyli Leonardo DiCaprio. Hugh Glass - postać grana przez DiCaprio - po ataku niedźwiedzia wykazał się heroiczną walką o życie i sprawiedliwość. Aby przeżyć gotowy był jeść wszystko co nadawało się do spożycia, w tym surową wątrobę bizona. Początkowo na planie w tej scenie pojawiła się atrapa, jednak ostatecznie aktor zdecydował się naprawdę skonsumować mięso. Chcąc iść śladami Glassa, należy kierować się odpowiednimi zasadami przy wyborze surowego mięsa do tatara lub carpaccio.

Motywy związane z produktami spożywczymi pojawiły się także w "Pokoju". To nominacja w kategorii najlepszy film, a Brie Larson (wcielająca się w porwaną i przetrzymywaną dziewczynę)
ma szansę dostać Oscara za pierwszoplanową rolę kobiecą. Joy, zwana też Ma, przygotowywała posiłki mimo trudnych warunków. W coniedzielnych dostawach otrzymywała jedynie najpotrzebniejszą, zdaniem jej oprawcy, żywność. Zapiekała tosty urodzinowy. Wyjątkowe znaczenie w tej produkcji mają też nowe smaki - dla chłopca w pewnym momencie kosztowanie hamburgera w restauracji fast food było istotnym elementem poznawania świata poza tytułowym pokojem.

Z kolei Saoirse Ronan, czyli irlandzka emigrantka Eilis w filmie "Brooklyn", doskonale odegrała scenę nauki jedzenia spaghetti z sosem. Podczas wizyty w domu Tony'ego Fiorello, wypadła na tyle dobrze, że została pochwalona przez przyszłych teściów. W produkcji tej istotna była także rola kolacji. Wieczorny posiłek był dla dziewcząt na stancji u pani Kehoe czasem na relacjonowanie dnia i chichotanie, a dla gospodyni okazją do pouczania oraz podkreślania, że pod jej dachem każda z nich ma zachowywać się przyzwoicie.

Inne włoskie danie pojawiło się w filmie animowanym "W głowie się nie mieści". 12-letnia Riley, której życiem kierowało pięć emocji: Radość, Strach, Gniew, Odraza i Smutek, po przeprowadzce do San Francisco najbardziej tęskniła za ulubioną pizzerią i serwowanymi tam wieloma rodzajami pizz. W nowym miejscu mogła zamówić tylko pizzę z brokułami, która w jej opinii była prawdziwą profanacją i w żadnym stopniu nie przekonała ją do konsumpcji zielonych jarzyn.

Produkty spożywcze nieczęsto odgrywają istotną rolę w produkcjach niezwiązanych z przemysłem gastronomicznym. W najnowszej ekranizacji "Kopciuszka" swój udział miała dynia, które stały się jego żywnością do przeżycia.

Nie tylko dania i konkretne produkty to istotne rekwizyty w filmach. Szklanki napoju, karafki z płynami czy kieliszki alkoholu to także ważny element niektórych produkcji. Dobrym przykładem jest drink Bonda (w tym roku nominację otrzymała piosenka z filmu "Spectre") czy napoje wyskokowe ze "Spotlight" (nominacja w kategorii najlepszy film). Inny popularny napój umieścił w swoim filmie Tarantino. Zatruty napar z ziaren kawy w "Nienawistnej ósemce" rozpoczął poszukiwania winnych, aby wymierzyć im sprawiedliwość.

W pozostałych filmach także warto zwrócić uwagę na kulinaria. W "Moście szpiegów" Jim (Tom Hanks) zaprosił swojego współpracownika na kolację z pieczenią, a nominowana za drugoplanową rolę kobiecą w produkcji "Dziewczyna z portretu" Alicia Vikander nerwowo siekała marchewkę na potrawkę. Jennifer Lawrence w filmie "Joy" swoim rewolucyjnym mopem bez problemu zmyła gęsty i brudzący podłogę sos czekoladowy. Jak widać, jedzenie może zapaść w pamięć nie tylko w filmach o gotowaniu, ale również w produkcjach nominowanych do Oscarów.

Komentarze (0)