Oświetlenie kuchni podszafkowe – świetlówki i LED‑y

Kuchenne oświetlenie podszafkowe może być elementem dekoracyjnym lub stanowić dodatkowe, funkcjonalne źródło światła. Świetlówki oraz LED-y szczególnie dobrze sprawdzają się jako uzupełniające oświetlenie strefy roboczej aneksu kuchennego.

Oświetlenie kuchni podszafkowe – świetlówki i LED-y
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Marlena Kostyńska

04.01.2019 15:24

Oświetlenie podszafkowe w kuchni – oprawy świetlówkowe

Pierwszą propozycją na oświetlenie blatu kuchennego czy kuchenki jest zastosowanie oprawy świetlówkowej. Specjalne oprawy meblowe można zamontować przy pomocy wkrętów pod wiszącymi szafkami w kuchni. Najczęściej takie oprawy sprzedawane są razem z dołączoną świetlówką liniową. Druga propozycja to podszafkowe oświetlenie punktowe, które uzyskamy, wykorzystując specjalne oprawy z pojedynczymi świetlówkami. W ten sposób doświetlimy wybrane obszary blatu.

Wybór takiego oświetlenia kuchennego jest rozwiązaniem energooszczędnym, ponieważ świetlówki zużywają mniej energii od tradycyjnych żarówek i mogą świecić zdecydowanie dłużej. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie w domu świetlówek, powinniśmy zainwestować w produkty sprawdzonych marek, ponieważ jedynie żarówki wysokiej jakości pozwolą na uniknięcie szkodliwego efektu stroboskopowego.

Obraz
© Materiały prasowe

Oświetlenie podszafkowe w kuchni – taśmy LED

Alternatywą dla świetlówek w instalacjach podszafkowych są taśmy LED, które wygrywają z nimi m.in. pod względem oszczędności energii oraz możliwości aranżacyjnych. Stosując podszafkowe oświetlenie LED, osiągniemy efekt równomiernego podświetlenia powierzchni znajdujących się w zasięgu światła rzucanego przez diody. Taśmy ledowe mają szerokie zastosowanie, mogą być montowane również w innych pomieszczenia, w tym w łazience. W zależności od tego, jaką strefę chcemy oświetlić, powinniśmy wybrać LED-y o odpowiednim stopniu ochrony IP, który poinformuje nas o wodoszczelności produktu.

Montaż oświetlenia podszafkowego LED można przeprowadzić na kilka sposobów. Pierwsze rozwiązanie to umocowanie taśmy ledowej w odpowiednim profilu LED, który powinniśmy wybrać odpowiednio do miejsca montażu. Do narożników przeznaczone są profile kątowe, natomiast w miejscach o nieregularnym czy półkolistym kształcie (np. przy wyspach kuchennych) sprawdzą się profile gięte, które dopasujemy do łuków oraz innych krzywizn.

Dekoracyjne oświetlenie podszafkowe w kuchni

Chociaż oświetlenie podszafkowe kojarzy się głównie z punktami lub pasmami świetlnymi zamontowanymi pod szafkami wiszącymi, to ciekawym rozwiązaniem może być montaż taśm LED pod szafkami stojącymi, a więc na linii ich styku z podłogą. Oryginalny efekt dekoracyjny uzyskamy też dzięki oświetleniu od spodu blatu kuchennego czy też wyspy.

Obraz
© Pixabay.com | CC0 License

Jeśli chodzi o aspekt ozdobny oświetlenia kuchennego, sporą zaletą LED-ów jest możliwość wyboru diod RGB, a więc obsługujących kilka kolorów. Pozwala to na dopełnienie aranżacji pomieszczenia i stworzenie w kuchni odpowiadającej nam atmosfery. Najpopularniejszą są neutralne kolory, a więc LED-y w tonacji ciepłej lub zimnej bieli. Inne warianty kolorystyczne podszafkowego oświetlenia ledowego to m.in. barwa niebieska, czerwona, fioletowa czy zielona.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)