Oświetlenie kuchni podszafkowe – świetlówki i LED-y

Oświetlenie kuchni podszafkowe – świetlówki i LED‑y

Oświetlenie kuchni podszafkowe – świetlówki i LED-y
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Marlena Kostyńska
04.01.2019 15:24

Kuchenne oświetlenie podszafkowe może być elementem dekoracyjnym lub stanowić dodatkowe, funkcjonalne źródło światła. Świetlówki oraz LED-y szczególnie dobrze sprawdzają się jako uzupełniające oświetlenie strefy roboczej aneksu kuchennego.

Oświetlenie podszafkowe w kuchni – oprawy świetlówkowe

Pierwszą propozycją na oświetlenie blatu kuchennego czy kuchenki jest zastosowanie oprawy świetlówkowej. Specjalne oprawy meblowe można zamontować przy pomocy wkrętów pod wiszącymi szafkami w kuchni. Najczęściej takie oprawy sprzedawane są razem z dołączoną świetlówką liniową. Druga propozycja to podszafkowe oświetlenie punktowe, które uzyskamy, wykorzystując specjalne oprawy z pojedynczymi świetlówkami. W ten sposób doświetlimy wybrane obszary blatu.

Wybór takiego oświetlenia kuchennego jest rozwiązaniem energooszczędnym, ponieważ świetlówki zużywają mniej energii od tradycyjnych żarówek i mogą świecić zdecydowanie dłużej. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie w domu świetlówek, powinniśmy zainwestować w produkty sprawdzonych marek, ponieważ jedynie żarówki wysokiej jakości pozwolą na uniknięcie szkodliwego efektu stroboskopowego.

Obraz
© Materiały prasowe

Oświetlenie podszafkowe w kuchni – taśmy LED

Alternatywą dla świetlówek w instalacjach podszafkowych są taśmy LED, które wygrywają z nimi m.in. pod względem oszczędności energii oraz możliwości aranżacyjnych. Stosując podszafkowe oświetlenie LED, osiągniemy efekt równomiernego podświetlenia powierzchni znajdujących się w zasięgu światła rzucanego przez diody. Taśmy ledowe mają szerokie zastosowanie, mogą być montowane również w innych pomieszczenia, w tym w łazience. W zależności od tego, jaką strefę chcemy oświetlić, powinniśmy wybrać LED-y o odpowiednim stopniu ochrony IP, który poinformuje nas o wodoszczelności produktu.

Montaż oświetlenia podszafkowego LED można przeprowadzić na kilka sposobów. Pierwsze rozwiązanie to umocowanie taśmy ledowej w odpowiednim profilu LED, który powinniśmy wybrać odpowiednio do miejsca montażu. Do narożników przeznaczone są profile kątowe, natomiast w miejscach o nieregularnym czy półkolistym kształcie (np. przy wyspach kuchennych) sprawdzą się profile gięte, które dopasujemy do łuków oraz innych krzywizn.

Dekoracyjne oświetlenie podszafkowe w kuchni

Chociaż oświetlenie podszafkowe kojarzy się głównie z punktami lub pasmami świetlnymi zamontowanymi pod szafkami wiszącymi, to ciekawym rozwiązaniem może być montaż taśm LED pod szafkami stojącymi, a więc na linii ich styku z podłogą. Oryginalny efekt dekoracyjny uzyskamy też dzięki oświetleniu od spodu blatu kuchennego czy też wyspy.

Obraz
© Pixabay.com | CC0 License

Jeśli chodzi o aspekt ozdobny oświetlenia kuchennego, sporą zaletą LED-ów jest możliwość wyboru diod RGB, a więc obsługujących kilka kolorów. Pozwala to na dopełnienie aranżacji pomieszczenia i stworzenie w kuchni odpowiadającej nam atmosfery. Najpopularniejszą są neutralne kolory, a więc LED-y w tonacji ciepłej lub zimnej bieli. Inne warianty kolorystyczne podszafkowego oświetlenia ledowego to m.in. barwa niebieska, czerwona, fioletowa czy zielona.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także