Trwa ładowanie...

Oświetlenie pokoju taśmą LED – jak zaaranżować wnętrze?

Oświetlenie LED staje się coraz popularniejsze. Jest wykorzystywane zarówno na ulicach miast, jak i w mieszkaniach. Często zastępuje klasyczne oświetlenie żarowe. W nowoczesnych wnętrzach chętnie wykorzystywane są taśmy ledowe, które mogą oświetlić pomieszczenie lub wybrany punkt (np. obraz). Jak wybrać odpowiednią taśmę LED? Czym się charakteryzuje? Postanowiliśmy opisać najważniejsze zagadnienia związane z oświetleniem LED.

Share
Oświetlenie pokoju taśmą LED – jak zaaranżować wnętrze?Źródło: iStock.com, fot: NYS444
ddp9swt

Taśma LED – czym się charakteryzuje?

W taśmach ledowych diody elektroluminescencyjne są przytwierdzone do specjalnych paneli. Cechują się dłuższą żywotnością niż tradycyjne żarówki.

Ponadto czynnikiem często decydującym o montażu taśmy LED jest niski pobór prądu. Listwę ledową możemy zamontować nie tylko w pokoju, ale również w kuchni i łazience – często panelem ozdabiamy lustro. Dzięki temu taśma LED pełni podwójną funkcję, praktyczną i ozdobną.

Podstawowy panel ledowy zbudowany jest z trzech diod i opornika. Elementy są ułożone szeregowo wzdłuż taśmy PCB.

ddp9swt

Do produkcji wykorzystuje się cztery rodzaje diod, od najmniejszego poboru prądu (głównie służą do podświetlania szafek) do najmocniejszych diod LED 5630, które wykorzystuje się w latarniach.

Taśma LED – podstawowe rodzaje

Podstawowy podział taśm ledowych uwzględnia temperaturę i barwę światła. Z tego względu wyróżniamy taśmy LED kolorowe i taśmy LED jednokolorowe.

Taśma led w salonie iStock.com
Taśma led w salonie Źródło: iStock.com, fot: poplasen

Ponadto listwy możemy podzielić według długości panelu oraz ilości wykorzystanych diod. Najczęściej spotykane są taśmy typu 150 (150 diod na pięciometrowej taśmie) oraz taśmy typu 300 (300 diod na pięciometrowej taśmie).

ddp9swt

Poza tym, aby taśmy LED były trwałe, są pokrywane silikonem, który je utwardza. W ten sposób, jeśli chcemy zamontować panel wokół obrazu, musimy pociąć taśmę. Innym rozwiązaniem jest wybór zginalnej taśmy LED.

Taśma LED w pokoju – do jakich wnętrz pasuje?

Taśma LED współgra przede wszystkim z nowoczesnymi wnętrzami. Dzięki montażowi panelu nie tylko zmniejszymy pobór prądu, ale również wyeksponujemy wybrane elementy wystroju wnętrza (np. sufit).

Ponadto taśmę LED możemy przytwierdzić do szafek czy ramy obrazu. W salonie połączonym z kuchnią warto zamontować różne rodzaje oświetlenia, tak aby przestrzeń wyglądała spójnie.

Modern designer white studio apartment interior, kitchen and living room toghether iStock.com
Modern designer white studio apartment interior, kitchen and living room toghether Źródło: iStock.com, fot: Serghei Starus

Z drugiej strony możemy wybrać kolorową listwę LED, która ożywi wnętrze. Ciepłe niebieskie światło doda pomieszczeniu wyrazu, a jednocześnie będzie idealnym wyborem do salonu, czyli miejsca odpoczynku i relaksu po ciężkim dniu w pracy.

Kolorowa taśma led iStock.com
Kolorowa taśma led Źródło: iStock.com, fot: dr-interior

Taśma LED w pokoju – jak ją zamontować?

Taśmę LED możemy zamontować w pokoju na trzy sposoby. Pierwszy z nich uwzględnia zakup listwy, która posiada klejący się pasek z dwóch stron.

Poza tym w niektórych zestawach znajdują się specjalne uchwyty. Aby zamontować panel, będzie trzeba wykorzystać poziomicę i wiertarkę, tak aby listwa ledowa była przymocowana idealnie do podłoża.

Trzeci sposób montażu taśmy LED wymaga zakupu specjalnego profilu, do którego jest wkładana. Najlepiej wybrać profil z osłoną polaryzacyjną.

ddp9swt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddp9swt
ddp9swt