Rozpoznasz toksyka w mig. Zwróć uwagę na kilka słów
Powiedzenie słowa "przepraszam" często nie jest takie proste. Zwłaszcza w momencie, kiedy uważamy, że z pewnością to my mamy rację. Z czasem jednak dla dobra relacji większość z nas decyduje się na szczere przeprosiny. Inaczej jest niestety w przypadku osób toksycznych.
Na naszej drodze spotykamy wiele osób i chociaż z pewnością zawsze staramy się być uważne lub uważni, zdarza się, że napotkamy tzw. "toksynę". Najczęściej takie osoby potrafią sprawnie manipulować i wykorzystywać innych, tylko po to, aby odnieść własne korzyści.
Toksyczne osoby przeważnie mają narcystyczne zachowania i nie zwracają uwagi na innych. Lubią stawiać się ponad swoje otoczenie, a co za tym idzie, przyznanie się do błędu i przeproszenie w ich przypadku jest bardzo trudne. Na instagramowym profilu psycholożka mgr Hanna Stefaniuk-Bojar opublikowała nagranie, w którym zobrazowała, jak "przeprasza" toksyk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy toksyczna osoba potrafi szczerze przeprosić?
Zazwyczaj dzięki wyrażeniu skruchy, przyznaniu się do winy i przeproszeniu czujemy się znacznie lepiej, a nasza relacja z drugą osobą z reguły ulega poprawie. To proste słowo i jego szczera intencja pokazują, że przemyśleliśmy swoje zachowanie i wiemy, że nie powinno się powtórzyć.
Niestety osoby toksyczne mają zupełnie inne zdanie. Jak najczęściej przeprasza "toksyna"? Stefaniuk-Bojar użyła tylko kilku przykładów, w których od razu można zauważyć, że coś jest nie tak.
"Przepraszam, ale to twoja wina", "Sorry, ale zmusiłaś mnie do tego", "Przesadzasz", "Kto by pomyślał, że jesteś taka wrażliwa?" "Daj już spokój, nie psuj nam wieczoru", "To już pożartować nie można?", "Sorry, ale nie masz prawa złościć się o takie głupoty" - napisała psycholożka w swoim filmie.
Czytaj też: Ewa Skrzypczak: Toksyk nie lubi długo udawać
Pod nagraniem specjalistka zaznaczyła, co jeszcze może paść z ust toksycznej osoby. Toksyk może obrać strategię milczenia lub powiedzieć słowa, które mocniej zabolą.
"Masz zakrzywiony obraz rzeczywistości", "Nie ma w tym mojej winy", "Nie zrozumiałaś/zrozumiałeś mnie", "Jeśli to cię uraziło, to musisz mieć poważne problemy ze sobą", "To się nie wydarzyło" - czytamy.
Psycholożka radzi, jak rozpoznać toksyczną osobę
Aby ocenić, czy mamy do czynienia z toksyczną osobą, warto przeanalizować nasze myśli i relacje. Psycholożka zaleca zastanowienie się nad kilkoma kwestiami i odpowiedzenie na kilka istotnych pytań.
Stefaniuk-Bojar radzi, aby zwrócić uwagę m.in. na to czy w relacji odczuwamy nasilone poczucie winy, czy po usłyszeniu przykrych słów lub doświadczeniu przemocowych zachowań dopuszczamy do siebie myśl, że problem leży wyłącznie po naszej stronie. "Czy obawiasz się ujawnienia prawdy o swoich potrzebach, pragnieniach i marzeniach? Czy często przepraszasz w celu uniknięcia gniewu? Odczuwasz dezorientację i zagubienie? Napięcie, zmęczenie i ból fizyczny nie są ci obce?" - pyta ekspertka.
Jeżeli spotykasz się z toksykiem lub ktoś z twoich znajomych traktuje cię w podobny sposób, warto zastanowić się, co jest dla ciebie ważne. W instagramowym wpisie psycholożka przypomniała, żeby zawsze pamiętać o własnych emocjach, które nas nie oszukają, a także o tym, że w bezpiecznej relacji każda ze stron powinna czuć się w pełni sobą. "Każda zdrowa relacja jest wymianą dóbr, a nie zupełnym ich poświęcaniem dla drugiej strony" - dodała specjalistka.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl