Owiń tym koperek. Będzie świeży przez dwa tygodnie
Koperek nadaje walorów smakowych wielu potrawom. Nic więc dziwnego, że tak chętnie po niego sięgamy. Niestety, ma on jedną, małą wadę — więdnie chwilę po zerwaniu lub zakupie. Podpowiadamy, jak przedłużyć jego świeżość.
Ziemniaki z koperkiem, sos koperkowy, zupa koperkowa, ryba w koprze — możliwości jest naprawdę wiele. To jedno z najpopularniejszych ziół, które bez trudu można wyhodować na swoim balkonie czy w ogródku. Ten sklepowy, tuż po zakupie, więdnie już po kilku dniach. Wówczas staje się niesmaczny, przez co nie nadaje się do spożycia. Jak więc przedłużyć świeżość kopru? Podpowiadamy.
Czytaj także: Genialny patent na koperek. Urośnie błyskawicznie
Dlaczego warto jeść koperek?
Koperek uprawiany jest na całym świecie, a w Europie występuje już od czasów starożytnych. Choć jest bardzo niskokaloryczny, zawiera on szereg cennych składników, takich jak wapń, mangan, żelazo, witamina A, witamina E czy witamina D. Wyróżnia się bardzo intensywnym smakiem i aromatem. Już niewielka ilość kopru jest w stanie całkowicie zmienić charakter dania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koperek posiada szereg właściwości prozdrowotnych. Jest on szczególnie polecany osobom, które borykają się z problemami układu pokarmowego, bowiem łagodzi on bóle żołądka i jelit. Ze względu na wysoką ilość garbników i flawonoidów, które redukują ilość wolnych rodników, odpowiadających m.in. za powstawanie nowotworów, przeciwdziała on rozwojowi chorób układu zewnętrznego, a także wspiera prawidłową pracę serca.
Zawiń i wrzuć do lodówki. Koperek długo będzie świeży
Koperek więdnie w zaledwie trzy dni, a w trakcie upałów, ten proces następuje znacznie szybciej. Jeśli chcesz cieszyć się świeżym koperkiem przez dwa tygodnie, zastosuj ten prosty patent.
Wystarczy, że zamoczysz czystą ścierkę w zimnej wodzie. Zamiast ścierki, możesz też wykorzystać ręcznik papierowy. Po zamoczeniu włóż do środka uprzednio umyty koperek i zawiń go. Na końcu włóż całość do lodówki. Koperek zachowa świeżość przez przynajmniej dwa tygodnie. Ten sam patent możesz wykorzystać do przechowywania kolendry, tymianku czy bazylii.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl