Pić przestała dopiero, gdy zachorowała. Była żoną znanego aktora

Pić przestała dopiero, gdy zachorowała. Była żoną znanego aktora

Halina Wyrodek, legenda "Piwnicy pod Baranami"
Halina Wyrodek, legenda "Piwnicy pod Baranami"
Źródło zdjęć: © PAP
12.08.2023 12:26, aktualizacja: 12.08.2023 13:14

Wybitna, nieprzewidywalna, z niewyparzonym językiem. Halina Wyrodek, legenda "Piwnicy pod Baranami", była ceniona przez polskich reżyserów. Większość z nich wiedziała jednak o jej problemach z alkoholem, które odbiły się nie tylko na karierze, ale i zdrowiu. Aktorka zmarła 12 sierpnia 2008 roku.

12 sierpnia 2023 roku mija 15 lat od śmierci Haliny Wyrodek, legendy krakowskiej "Piwnicy pod Baranami" i aktorki znanej m.in. z filmu "Vinci" w reżyserii Juliusza Machulskiego. Wyrodek, choć ceniona za talent aktorski, przez lata zmagała się z uzależnieniem od alkoholu.

Halina Wyrodek: Legenda "Piwnicy pod Baranami"

Halina Wyrodek do 2008 roku była żoną aktora Mariana Dziędziela, którego poznała w 1965 roku podczas egzaminów do krakowskiej szkoły teatralnej. Tuż po tym oboje trafili do Teatru Słowackiego, a następnie, już jako małżeństwo, do krakowskiego kabaretu "Piwnica pod Baranami", któremu Wyrodek została wierna do samego końca.

- Na początku była skromną i delikatną osobą. Potem stała się taka... intensywna i impulsywna - opowiadał o niej Piotr Skrzynecki, założyciel "Piwnicy pod Baranami".

Skrzynecki był jedną z osób, która nie tylko wiedziała o problemach Haliny Wyrodek z uzależnieniem od alkoholu, ale była także świadoma, że ma "niewyparzony język" oraz potrafi na głos powiedzieć, co myśli o swoich koleżankach i kolegach z pracy i branży.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przestała pić, gdy zachorowała

Halina Wyrodek nie ukrywała, że alkohol pomagał jej w pracy na scenie kabaretowej.

- Alkohol potrzebny jest w każdym kabarecie, bo daje ludziom odrobinę niezbędnego luzu. W teatrze jest inaczej: ludzie wchodzą na widownię, muszą siąść, ani papieroska, ani drinka, siedzą, oglądają sztukę. W kabarecie, z założenia, musi być zupełnie inny nastrój. Odrobina alkoholu, oczywiście nie za dużo, dopinguje wykonawców i widzów - mówiła w jednym z wywiadów.

Aktorka przestała pić dopiero w momencie, kiedy dowiedziała się o chorobie nowotworowej. Choć wiedziała, że szanse na wyzdrowienie są niewielkie, walczyła z nią przez kilka lat, do samego końca. Zmarła 12 sierpnia 2008 roku w wieku 62 lat.

Halina Wyrodek w 2004 roku
Halina Wyrodek w 2004 roku© AKPA

Ta nasza młodość - Halina Wyrodek - Piwnica pod Baranami

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.