Nasyp 5 łyżek na metr kwadratowy. Gleba będzie niczym czarnoziem
Tylko niewielki wycinek spośród wszystkich gruntów w Polsce klasyfikowany jest jako czarnoziem, czyli gleba bogata w próchnicę i składniki odżywcze, którą rośliny po prostu uwielbiają. Na szczęście nawet w naszym ogródku można popracować nad podłożem, by mogło konkurować z tym "czarnym złotem".
W Polsce czarnoziem, gleba najwyższej jakości, jest rzadkością, pokrywając zaledwie 1 proc. powierzchni kraju. Cała reszta to gleby dużo gorsze. Warto wiedzieć, że w rolnictwie wyróżnia się ich aż dziewięć klas w przypadku ziemi ornej i sześć w przypadku użytków zielonych (łąk i pastwisk).
Większość ziemi w Polsce to gleby brunatne, płowe i bielicowe, które nie sprzyjają obfitym plonom. Mało kto może się cieszyć czarnoziemem we własnym ogródku. Dlatego kluczowe jest odpowiednie nawożenie i pielęgnacja, które są w stanie zmienić właściwości podłoża.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Proces ten zaczyna się od usunięcia chwastów, następnie spulchnienia i wyrównania terenu. Do użyźniania można użyć kompostu, obornika lub specjalnych nawozów, ale ważne jest, aby znać potrzeby gleby, na przykład poprzez sprawdzenie jej kwasowości.
Tak użyźnisz glebę. Będzie niczym czarnoziem
Świetnym pomysłem jest także wykorzystanie zielonego nawozu. W przeciwieństwie do roślin, które sieje się w celu zebrania plonów, w tym przypadku chodzi właśnie o pozostawienie rośliny na polu w całości. Gdy wyrośnie, zamiast ją zbierać, należy ją przyorać, lub przekopać. Jak podaje serwis nawozu.eu, doskonale do tego sprawdza się na przykład gorczyca biała.
"Idealnie do tego się nadaje, ponieważ wiąże w swojej biomasie duże ilości składników mineralnych. Przyorana na zielony nawóz, dobrze rozwinięta gorczyca biała może zastąpić około 20 ton obornika (...). Korzenie tego gatunku rozluźniają glebę, a ich działanie porównywane jest do efektu orki lub głęboszowania" - czytamy w serwisie nawozy.eu.
Gorczyca i plankton
Wśród innych roślin, które sieje się w podobnym celu, znajduje się na przykład łubin, facelia, wyka, bobik czy koniczyna. Takie rośliny nie tylko pozwalają nawieźć glebę, ale i wspierają ogrodnika w walce z niektórymi szkodnikami i chorobami. Są to tak zwane rośliny fitosanitarne, czyli gatunki, które mają naturalne właściwości poprawiające stan sanitarny gleby i ochronne działanie na inne rośliny.
Jeśli nie chcemy siać, a później przyorywać zielonej gorczycy, można wykorzystać jej sproszkowane nasiona. Serwis shareinfo.pl sugeruje wzbogacenie ziaren gorczycy rozwielitkiem, popularnym stawonogiem, który zawiera azot i fosfor. Mieszankę tworzy się z kilograma rozwielitek i kilograma sproszkowanej gorczycy. Następnie kompozycję należy nanieść na grunt, stosując około 4-5 łyżek stołowych na każdy metr kwadratowy ziemi.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.