Pięć powodów, dla których warto pić soki
08.05.2017 14:56, aktual.: 27.06.2017 11:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sok jest naturalnym wyborem dla osób, które pragną cieszyć się smakiem ulubionych owoców po sezonie. Dzięki zamkniętym w szczelnych kartonowych pojemnikach napojom możemy raczyć się jabłkami wiosną, gdy zapasy sadowników są już na wyczerpaniu, truskawkami w środku zimy lub pomarańczami z dala od śródziemnomorskich gajów. Oto pięć powodów, dla których warto pić soki.
Jedna szklanka to jedna porcja
Szklanka soku może stanowić jedną z zalecanych przez dietetyków pięciu dziennych porcji warzyw i owoców. Soki zawierają te same wartości prozdrowotne co owoce, z których są produkowane, a także podobną wartość odżywczą. Warzywa i owoce są szczególnie ważne dla dzieci, którym należy zapewnić składniki odżywcze wspomagające procesy myślowe i koncentrację. Sok stanowi nie tylko smaczny dodatek do posiłku, ale i ważny czynnik odpowiedzialny za prawidłowe przyswajanie wiedzy. Pamiętajcie jednak, że przykład idzie z góry. Polacy piją zaledwie trzy stołowe łyżki soku (32 ml) dziennie. Warto więc zachęcić dziecko, samemu sięgnąc po odżywczy napój.
Zadbaj o nawodnienie
W czasie upałów musimy szczególnie dbać o stan płynów w organizmie. Odpowiednie nawodnienie jest nawet ważniejsze niż regularne przyjmowanie posiłków. Co prawda latem organizm daje nam znać o pierwszych objawach odwodnienia o wiele wyraźniej niż zimą, to wielu z nas bagatelizuje ryzyko odwodnienia. Jeżeli więc dokucza nam lekki ból głowy i zmęczenie, to zanim zwalimy winę na zmianę ciśnienia bądź reakcję organizmu na wysoką temperaturę, wypijmy szklankę soku – możemy go bowiem zaliczyć do dziennego bilansu płynów.
Droga do źródła witamin
O bombie witaminowej, jaką są warzywa i owoce, wiemy już wiele. Sok z kartonu może być nazwany warzywem lub owocem w płynie, ponieważ zachowuje on wartości odżywcze produktów, z których został zrobiony. Soki pozwalają nam na utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy C (cytrusy), kwasu foliowego (buraki), polifenoli (jabłka, aronia i jagody), potasu (czarna porzeczka i banan) oraz witaminy E (marchew).
Sok jest fit
Soki przecierowe są dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, jak i dla tych, którzy pragną utrzymać wypracowaną na siłowni i za pomocą diety sylwetkę. Szklanka soku pomidorowego to zaledwie 34 kcal. Wzbogacając kolację lub obiad szklanką takiego napoju, zapełniamy żołądek, ale zbytnio go nie obciążamy. W dodatku wygodne kartonowe opakowanie pozwala nam zabrać ze sobą sok wszędzie, do pracy, w podróż czy nawet na przejażdżkę rowerową. Nigdy nie wiadomo, kiedy najdzie nas ochota na coś pożywnego
Sok bliżej natury
Warto również wspomnieć o tym, że wybierając sok, mamy pewność, że zawiera on tylko to, co widnieje na opakowaniu, czyli owoce i warzywa prosto z sadu, bez żadnych dodatkowych konserwantów, wzmacniaczy smaku i koloru. Barwa soku jest zależna wyłącznie od owoców, z którego powstał. Jeśli mamy do czynienia z nektarem, to na opakowaniu znajdziemy informację, jaką część napoju stanowi wsad owocowy lub warzywny. Dzięki procesowi pasteryzacji, czyli kilkudziesięciosekundowemu podgrzewaniu świeżo tłoczonego soku, produkt jest bardziej trwały, a szczelne, kartonowe opakowanie zapobiega przenikaniu szkodliwych czynników z powietrza.