UrodaPielęgnacja skóry po piercingu — podstawowe zasady

Pielęgnacja skóry po piercingu — podstawowe zasady

Pielęgnacja skóry po piercingu — podstawowe zasady
Źródło zdjęć: © iStock.com | -
18.07.2018 21:44, aktualizacja: 19.10.2018 12:47

Piercing jest jedną z popularnych praktyk modyfikacji ciała, polegającą na wykonaniu przekłucia w różnych miejscach - najczęściej: w uszach, w pępku, języku i nosie. Czas gojenia po piercingu uzależniony jest od miejsca przekłucia, zastosowanej techniki, a także indywidualnych predyspozycji organizmu. Z podstawowymi zasadami pielęgnacji skóry po piercingu warto zapoznać się jeszcze przed wykonaniem przekłucia.

Mycie skóry po piercingu

Z medycznego punktu widzenia piercing jest okaleczaniem skóry, po którym następuje proces gojenia się skóry. Czas regeneracji skóry po przekłuciu uzależniony jest od wielu różnych czynników, tym przede wszystkim od miejsca piercingu. Może on wynosić kilka dni, kilka tygodni, lub nawet kilka miesięcy. Proces gojenia się skóry po przekłuwaniu może znacznie przyspieszyć odpowiednia pielęgnacja. Przez minimum tydzień od piercingu należy kilka razy dziennie przemywać miejsce przekłucia ze strupów i zanieczyszczeń. W tym celu należy zaopatrzyć się w środek antyseptyczny. Egzamin zda także sól fizjologiczna, roztwór z soli morskiej i zioła o właściwościach oczyszczających, np. rumianek czy szałwia.

Na WP radarOkazji znajdziesz kolczyki do pępka i nie tylko.

Wskazania po piercingu

Osoby, które wykonywały piercing w profesjonalnym studiu, z całą pewnością dostały listę zaleceń po zabiegu przekłucia. Jej przestrzeganie jest bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie można nabawić się groźnego zakażenia.

  1. Po przekłuciu określonej części ciała przez trzy miesiące należy unikać gorących kąpieli. Niezbyt dobrym pomysłem jest również kąpanie się w jeziorach i innych zbiornikach wodnych, ponieważ są one siedliskiem bakterii.
  2. Po piercingu języka należy unikać przez jakiś czas pocałunków z wymianą śliny, a także seksu oralnego.
  3. Po przekłuciu należy unikać wszelkiej aktywności fizycznej, która mogłaby skutkować przemieszczeniem się kolczyka. Dotyczy to w szczególności kolczyka w brzuchu i kolczyka w miejscu intymnym.
  4. W celu przyspieszenia procesu gojenia się skóry należy unikać: kofeiny, alkoholu i dymu tytoniowego.
  5. W czasie regeneracji skóry po przekłuciu należy zrezygnować z opalania na słońcu i w solarium, a także z seansów SPA.

Powikłania po piercingu

Nieprzestrzeganie podstawowych zaleceń po piercingu lub korzystanie z usług nieprofesjonalnego piercera grozi poważnymi powikłaniami. Mowa tu głównie o:

  • Stanach zapalnych (w szczególnie groźne są stany zapalne miejsc intymnych).
  • Bliznowaceniu skóry.
  • Utracie tkanki.
  • Rozczłonkowaniu płatków uszu, w przypadku piercingu uszu.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także