Blisko ludziPierwsza kobieta w historii stanie na czele Scotland Yardu

Pierwsza kobieta w historii stanie na czele Scotland Yardu

Pierwsza kobieta w historii stanie na czele Scotland Yardu
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

22.02.2017 19:38, aktual.: 23.02.2017 13:04

56-letnia Cressida Dick została w środę nominowana na stanowisko komisarza londyńskiej Metropolitan Police, popularnie nazywanej Scotland Yardem. Była szefowa jednostki antyterrorystycznej będzie pierwszą kobietą na czele tej służby w jej 187-letniej historii.

Policjantka podkreśliła, że jest "zachwycona i zaszczycona" nominacją na nowe stanowisko. - To dla mnie wielka szansa, ale i wielka odpowiedzialność. Czekam z niecierpliwością na to, by chronić i służyć londyńczykom oraz pracować ze wspaniałymi kobietami i mężczyznami w szeregach Met Police - mówiła chwilę po ogłoszeniu nominacji.

Metropolitan Police to najstarsza brytyjska służba policyjna, na którą przeznaczana jest blisko jedna czwarta całego budżetu policji w Anglii i Walii. Oprócz obowiązków związanych z ochroną brytyjskiej stolicy zajmuje się także przeciwdziałaniem terroryzmowi i obsługą VIP-ów i dyplomatów na terenie Wielkiej Brytanii.

Dick zastąpi na stanowisku 59-letniego Sir Bernarda Hogana-Howe, który w niedawnych wypowiedziach medialnych ostrzegał przed rosnącym zagrożeniem terrorystycznym w Londynie. Jak podkreślił, od czerwca 2015 roku służby zapobiegły co najmniej ośmiu atakom na mieszkańców miasta.
W procesie wyboru Dick na stanowisko brali udział m.in. minister spraw wewnętrznych Amber Rudd i burmistrz Londynu Sadiq Khan, którzy w środę chwalili nową szefową policji.
- To wyjątkowa liderka, która ma jasną wizję przyszłości Metropolitan Police - podkreśliła Rudd, dodając, że Dick była jej "osobistym wyborem na to stanowisko".
Z kolei Khan podkreślił, że Dick będzie pierwszą kobietą na czele Metropolitan Police, co jego zdaniem jest symbolem otwartości i równych szans, jakie oferuje brytyjska stolica.
Cressida Dick jest córką pary wykładowców z Oxford University. Za stanie na czele organizacji Scotland Yard zarobi 270 tys. funtów rocznie (1 375 399 PLN).

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także