FitnessPierwsza od 13 lat pigułka na odchudzanie!

Pierwsza od 13 lat pigułka na odchudzanie!

Pierwszą od 13 lat pigułkę na odchudzanie dopuściła do użycia w USA amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Lek hamujący apetyt będzie dostępna na początku 2013 r. – informuje BBC.

Agencja od 2010 r. zwlekała z decyzją, bo były obawy, że lek o nazwie belviq opracowany przez firmę Arena Pharmaceutical może zwiększać ryzyko raka. Kolejne badania kliniczne tego jednak nie potwierdziły.

Pierwsza od 13 lat pigułka na odchudzanie!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Pierwszą od 13 lat pigułkę na odchudzanie dopuściła do użycia w USA amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Lek hamujący apetyt będzie dostępna na początku 2013 r. – informuje BBC. Agencja od 2010 r. zwlekała z decyzją, bo były obawy, że lek o nazwie belviq opracowany przez firmę Arena Pharmaceutical może zwiększać ryzyko raka. Kolejne badania kliniczne tego jednak nie potwierdziły.

Środek zwiększa poziom serotoniny, neuroprzekaźnika mózgu, powodując uczucie sytości. Producent zapewnia, że działa on selektywnie, tzw. wyłącznie na receptory serotoniny związane z apetytem.
Z badań klinicznych wynika, że pozwala zmniejszyć masę ciała o 5 proc. i przeznaczony jest głównie dla osób otyłych, u których wskaźnik masy ciała (BMI) przekracza 30 punktów. Mogą go też stosować ludzie z większą nadwagę, jeśli ich BMI wynosi co najmniej 27 punktów, a jednocześnie mają nadciśnienie lub cukrzycę albo mają hipercholesterolemię (wysoki poziom złego cholesterolu).

Pigułka nie powinna być również zażywana dłużej niż przez 12 tygodni, jeśli nie udaje się zmniejszyć masy ciała o 5 proc. Nie doprowadza do uszkodzenia zastawki serca, tak jak wycofana w 1997 r. tabletka fen-phen (zawierająca fenfluraminę i fenterminę). Ale może sprzyjać migrenom, depresji i zaburzeniom pamięci.

W 2010 r. wycofana została również sibutramina, gdyż zwiększała ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Prezes Obesity Society Patrick O'Neil w wypowiedzi dla Reutersa pochwalił decyzję FDA, gdyż wielu osobom nie udaje się odchudzić jedynie zmianą stylu życia. Przyznał jednak, że pigułka odchudzająca nie jest panaceum na otyłość. Ma jedynie działanie wspomagające.

Dr Louis Aronne z Weill-Cornell Medical College powiedział, że lepsze efekty można były uzyskać, gdyby było znacznie więcej leków na odchudzanie, bo łatwiej byłoby je dopasować do poszczególnych osób mających kłopoty z tuszą.

FDA ma w lipcu tego roku ogłosić decyzję w sprawie kolejnego leku na odchudzanie o nazwie qnexa opracowanego przez firmę Vivus.
Jedynym dostępnym także w Polsce środkiem na odchudzanie jest orlistat. Jego działanie polega blokowaniu enzymów trawiennych należących do lipaz, co sprawia, że tłuszcze spożywane z pokarmami nie są wchłaniane z przewodu pokarmowego. (PAP)
zbw/ agt/

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
dietazdrowienadwaga

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)