Pies się trzęsie? Właściciele rzadko kiedy są świadomi zagrożenia
Psy komunikują się z człowiekiem na dziesiątki różnych sposób, wykorzystując przede wszystkim mowę ciała. Często nie zwracamy uwagi na zachowania naszych czworonogów, tymczasem mogą one oznaczać nawet problemy ze zdrowiem. Należy do nich między innymi drżenie.
15.09.2023 | aktual.: 15.09.2023 20:13
Co oznacza, kiedy pies drży? Najprostszym wyjaśnieniem jest po prostu niska temperatura. Istnieją rasy, które są szczególnie podatne na zimno - najczęściej są to czworonogi, które mają sierść pozbawioną podszerstka, a także psy starsze i mało aktywne czy rasy miniaturowe. Możemy zadbać o nie, kupując im specjalne psie ubranie.
Drżenie u psa. Co to oznacza?
Drżenie u psa może być spowodowane również emocjami. Kiedy pupil jest przerażony lub zestresowany, wtedy często - podobnie jak człowiek - zaczyna się trząść. Jeśli towarzyszą temu inne sygnały, jak podkulony ogon czy pokazywanie białek lub popiskiwanie, możemy być niemal pewni, że pies przeżywa ogromny lęk. Czasem pies drży również z ekscytacji i kiedy jest mocno pobudzony, niekoniecznie negatywnie - może to zdarzyć się chociażby przy okazji energicznej zabawy.
Pies może się także trząść z powodu choroby. Kiedy nie widzimy żadnych przyczyn zewnętrznych, należy udać się do weterynarza. Drżenie może oznaczać wiele dolegliwości chorobowych – od niedoboru witamin po poważne schorzenia, jak na przykład skręt żołądka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: W ten sposób najlepiej okazać psu miłość. Nowe badania
Dlaczego pies się trzęsie? To może być choroba
Drgawki pojawiają się też chociażby przy okazji nosówki. To wysoko zakaźna, śmiertelna choroba, która objawia się też osłabieniem, brakiem apetytu, katarem i kaszlem. Bardzo ważne jest regularne szczepienie zwierzęcia, ponieważ na nosówkę nie ma lekarstwa.
Drżenie to także główny objaw ciężkiej choroby genetycznej – zespołu drżenia białych psów. Jest spowodowany zapaleniem móżdżku o nieznanych przyczynach. Występuje on przede wszystkim u west highland white terierów, maltańczyków czy pudli, może jednak rozwinąć się u każdego czworonoga. Oprócz drgawek pies ma objawy neurologiczne, takie jak oczopląs, chwiejny chód czy utraty przytomności. Mogą zdarzyć się także napady padaczkowe.
Zobacz także
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!