Pies szczeka podczas snu? To oznacza tylko jedno

Dlaczego pies szczeka podczas snu? / zdjęcie poglądowe
Dlaczego pies szczeka podczas snu? / zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

25.04.2024 20:25, aktual.: 25.04.2024 20:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szczekanie jest jedną z najbardziej charakterystycznych czynności, wykonywanych przez psy. Właściciele zwierząt martwią się jednak, gdy dochodzi do tego w trakcie ich snu. Czy powinni być tym zaniepokojeni?

Szczekanie i warczenie jest jedną z form komunikacji psów. To całkowicie normalne czynności, podczas których czworonogi najczęściej chcą nam przekazać coś ważnego. Czasem do szczekania dochodzi jednak w momencie snu psa. Czy właściciele powinni martwić się, gdy ich zwierzę szczeka lub warczy przez sen?

Dlaczego pies szczeka przez sen?

Psy, tak jak i ludzie, spędzają część życia śpiąc. W trakcie snu wszyscy przeżywamy różne stany, podczas których możemy wykonywać nietypowe ruchy, mówić przez sen, a nawet - w przypadku ludzi - lunatykować. Niektóre zachowania powinny nas martwić, inne w zupełności nie. Jak jest ze szczekaniem lub warczeniem zwierzęcia przez sen?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jedną z faz snu - zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, jest tzw. faza REM. Podczas niej mózg pracuje intensywniej, generując sny. To wtedy śnimy i marzymy, choć po przebudzeniu najczęściej nie pamiętamy, o czym. Wtedy także możemy wykonywać dziwne ruchy i wydawać z siebie dźwięki, a psy - szczekać lub warczeć. Z tego też względu właściciele psów nie powinni być zmartwieni, jeżeli ich zwierzę w czasie snu właśnie tak robi.

Nie rób tego podczas snu psa

Co jednak ważne, jeżeli zwierzę jest w fazie REM (a można to poznać m.in. po wykonywaniu dziwnych ruchów czy szczekaniu) po żadnym pozorem nie należy go budzić. Przebudzenie zwierzęcia ze snu może wprowadzić go w stan niepokoju i dezorientacji, co tylko sprawi, że stanie się wycofane lub chwilowo agresywne.

Co więc należy zrobić? Tak, jak w przypadku człowieka, odczekać. Zwierzę samo przestanie szczekać lub warczeć i wróci do spokojnego snu. Nic mu się nie stanie.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także