Widzisz psa z taką wstążką? Nigdy do niego nie podchodź

Widzisz psa z taką wstążką? Nigdy do niego nie podchodź

Co oznacza żółta wstążka u psa?
Co oznacza żółta wstążka u psa?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
23.04.2024 17:41, aktualizacja: 23.04.2024 21:07

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to uroczy dodatek. Kolorowa wstążka na smyczy lub obroży psa ma jednak o wiele głębsze znaczenie. To nie tylko element ozdobny, ale przede wszystkim komunikat ostrzegawczy. Psy z takim oznaczeniem wymagają specjalnego podejścia.

Każdy, kto kocha zwierzęta, powinien pamiętać o granicach. Właściciele psów doskonale zdają sobie z tego sprawę. Niektórzy z mijanych na spacerze przechodniów, widząc uroczego psa, bez namysłu wyciągają dłoń, aby go pogłaskać. Często zapominają, że pozory mogą mylić, a niewinny gest może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji - nawet tragedii.

Żółta wstążka u psa? To komunikat, a nie ozdoba

Ocenianie charakteru zwierzęcia na podstawie jego wyglądu jest niemożliwe. Co więcej, nie każdy właściciel chce, aby obcy spoufalali się z jego pupilem. Zawsze warto więc zapytać o zgodę na pogłaskanie psa. Czasem "ostrzeżenie" jest jednak widoczne z daleka. Ostatnio na popularności zyskuje pewien międzynarodowy symbol.

Żółta wstążka przypięta do obroży lub smyczy psa nie jest tylko ozdobą. To oznaczenie psów, które "wymagają więcej przestrzeni" - jak wyjaśniają twórcy inicjatywy The Yellow Dog Project. Kolorowa wstążka ma informować wszystkich wokół, że psa nie można dotykać, a inne psy nie powinny się do niego zbliżać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zakaz głaskania może mieć wiele przyczyn. Czasem jest to ostrzeżenie, ponieważ pies może być agresywny wobec obcych. Innym razem jest to prośba. Pies może być chory, w trakcie rehabilitacji, może potrzebować rekonwalescencji po operacji, być w trakcie treningu lub uczyć się, jak ufać ludziom i innym zwierzętom.

Jakie znaczenie mają inne kolory wstążek?

Twórcy inicjatywy chcieliby, aby żółta wstążka stała się symbolem rozpoznawalnym na całym świecie. W związku z tym pojawiają się kolejne oznaczenia. Zielona wstążka oznacza przyjaznego psa, który lubi kontakt ze wszystkimi. Biała - psa niewidomego lub głuchego, a czerwona - bardzo agresywnego. Niebieska jest natomiast oznaczeniem psa wykonującego różne obowiązki.

Co należy podkreślić, niezależnie od symboli, zawsze warto zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Głaskanie psa bez uprzedzenia to zawsze zły pomysł.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta