Plastic fantastic
Plastik we wnętrzach stał się hitem ostatnich miesięcy. Odważnie wkracza do naszych mieszkań jako nowoczesny, barwny i bardzo dekoracyjny konkurent dotychczasowych materiałów.
07.08.2007 | aktual.: 07.09.2007 13:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dotychczas wyroby plastikowe kojarzyły się z nietrwałością i tandetą. Na szczęście materiał ten złą passę ma już za sobą i teraz coraz częściej pojawia się w naszych wnętrzach w ostrych, żywych kolorach jako sugestia współczesnych projektantów wnętrz i producentów mebli i akcesoriów wnętrzarskich. Skąd ta nagła miłość do plastiku? Designerzy odkrywają go na nowo przede wszystkim dlatego, że dodaje naszym wnętrzom lekkości, barwnie je ożywia i stwarza duże możliwości zmian. W dodatku jest nie tylko praktyczny, ale i modny.
Plastik powrócił
Plastikowe sztućce czy talerzyki to symbol tandety i prowizoryczności. Jak dotąd niemal wszystko co plastikowe w naszych wnętrzach kojarzone było z taniochą i bezguściem. Tymczasem obecnie projektanci dostrzegli w plastiku zapomniane możliwości stylistyczne i funkcjonalne, wynosząc plastik do nawet najbardziej ekskluzywnych, awangardowych wnętrz. W naszych mieszkaniach zaczęły ponownie pojawiać się wielobarwne akcesoria, a nawet meble z plastiku. Kuchnie wypełniły się plastikowymi talerzami, paterami na owoce, łyżkami do sałatek, koszykami na pieczywo czy drobnymi akcesoriami stołowymi.
Dzisiejszy design proponowany przez czołowych producentów dowodzi temu, że plastiku nie musimy już chować głęboko do szuflady. Wprost przeciwnie – kładziemy go na stoły, bo jest piękny. Plastik podobnie jak inne tworzywa sztuczne sprzyja zabawie kształtem i kolorem – jest podatny na nawet najbardziej wyszukane pomysły designerskie. Akcesoria wykonane z plastiku mają coraz bardziej odważne formy, kształty, niektóre wręcz szokują kolorami. Plastik nigdy nie będzie nudny i to jest jego największy atut. Krzesła, stoliki, tace, półeczki, sztućce, dzbanki, wieszaki, ramki do zdjęć. Taka lista zdaje się nie mieć końca, bowiem z plastiku można wykonać już niemal każdy gustowny i interesujący element wyposażenia naszego domu czy mieszkania. Wśród tych najbardziej awangardowych pomysłów wnętrzarskich możemy spotkać nawet nóż w kształcie krokodyla czy korkociąg przypominający sylwetkę Napoleona.
Współcześnie projektanci nobilitują nawet nieco plastik, łącząc go w swoich projektach z bardziej szlachetnymi i tradycyjnymi materiałami – w tym na przykład z porcelaną. Obecność nowego plastiku w naszych domach dodaje im nowoczesności i może świadczyć o naszym podążaniu za modą i nowinkami. Plastik nadaje wnętrzom wyrazistość i oryginalność. Ostre kolory i geometryczne kształty plastikowych mebli i drobiazgów dodają dynamiki, odmładzając wnętrza.
Wnętrza bez nudy
Głównymi zaletami plastiku nie są jednak tylko jego barwność i nowoczesność, ale również funkcjonalność. Plastik może śmiało konkurować z innymi tworzywami, a nawet z powodzeniem się do nich upodabniać. Jego w pełni transparentna odmiana do złudzenia przypomina szkło, a jego lekko oszronione matowe powierzchnie mogą kojarzyć się z szorstką i chłodną strukturą kamienia.
Tymczasowość natomiast, która kiedyś było główna wadą plastiku, dziś jest jego zaletą. Lekkość i ograniczona trwałość akcesoriów wykonanych z plastiku pozwala na stałe zmiany w aranżacji wnętrz. Po kilkuletnim okresie używania takich akcesoriów na wypadek ich zniszczenia, możemy bez sentymentów i dużych kosztów wymienić je na nowe. Plastik to dzisiaj najlepszy sposób na nudę we wnętrzach – pomieszczenia ciągle żyją i rozwijają się wraz ze zmieniającymi się gustami ich użytkowników. Jednocześnie lekkość plastikowych mebli i akcesoriów ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Z łatwością możemy przecież takie meble przestawiać, przesuwać i przenosić do innych pomieszczeń.
Niezrównanie łatwiej niż w przypadku drewna, ceramiki czy aluminium jest również pielęgnować plastik. Drobne akcesoria kuchenne wykonane z plastiku można z powodzeniem myć w zmywarce. Część z nich można również używać w kuchence mikrofalowej w temperaturze ok. 120°C. Do czyszczeniu sprzętów i mebli łączących w sobie elementy plastiku z innymi tworzywami używamy zaś tkaniny nawilżonej wodą lub delikatnym płynem do mycia naczyń, po czym wycieramy je czystą suchą ściereczką. Meble z plastiku nie wymagają pielęgnacji specjalnymi środkami nabłyszczającymi czy polerującymi. Są mniej wymagające, a co za tym idzie łatwiej zachować ich czystość.
Plastik to materiał dla odważnych. To głównie młodzi ludzie decydują się na tego typu rozwiązania stylistyczne z plastikiem i ostrą grą barw w roli głównej. Nieprzewidywalność kształtów plastikowych gadżetów sprawia, że urządzanie wnętrz staje się prawdziwie kreatywną zabawą. Plastik stwarza duże możliwości fantazjowania i pomaga ożywić nasze wnętrza ożywczą kolorową energią i szczyptą humoru.