Blisko ludziPłatek, Ziółkowska i Król wśród laureatów "Okularów Równości"

Płatek, Ziółkowska i Król wśród laureatów "Okularów Równości"

Płatek, Ziółkowska i Król wśród laureatów "Okularów Równości"
Źródło zdjęć: © 123RF
27.03.2014 16:34, aktualizacja: 28.03.2014 12:29

Prawniczka Monika Płatek, pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro Agnieszka
Ziółkowska oraz pełnomocniczka Kongresu Kobiet w Elblągu Jadwiga Król są wśród laureatów
tegorocznych "Okularów Równości" - nagrody przyznawanej przez Fundację im. Izabeli
Jarugi-Nowackiej.

Prawniczka Monika Płatek, pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro Agnieszka Ziółkowska oraz pełnomocniczka Kongresu Kobiet w Elblągu Jadwiga Król są wśród laureatów tegorocznych "Okularów Równości" - nagrody przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Laureatów nagrody ogłoszono w Warszawie. W gali wzięły udział m.in. wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz i ambasador Szwecji w Polsce Staffan Herrstrom. "Okulary Równości" przyznawane są osobom, organizacjom lub instytucjom w trzech kategoriach: "prawa kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć", "prawa mniejszości i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek, rasę, pochodzenie etniczne, religię, wiarę lub jej brak, niepełnosprawność albo orientację seksualną" oraz "sprawiedliwość społeczna i zwalczanie ubóstwa".

W tegorocznej edycji narody nadesłano blisko 30 zgłoszeń. Kapituła nagrody nominowała do niej pięć organizacji i siedem osób indywidualnych.
W pierwszej kategorii nagrodzona została karnistka z Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Monika Płatek - "za bezkompromisową prawniczą etykę, obronę osób dyskryminowanych, aktywny sprzeciw wobec traktowania przepisów prawa w sposób instrumentalny, z pogwałceniem Konstytucji, propagowanie wiedzy o tym, jak analizować rzeczywistość z uwzględnieniem perspektywy gender oraz za konsekwentną obronę praw kobiet".

Nagrodę w imieniu Płatek odebrał jej partner Krzysztof Pawłowski, który odczytał przygotowany przez nią list. "Myślę, że chodzi nam o to, żeby już nie trzeba było przyznawać +Okularów Równości+. Będzie to oznaczać, że osiągnęliśmy równy status kobiet i mężczyzn, rozumiany jako stan, w którym cel wyznacza się i realizuje, wykorzystując potencjał mężczyzn i kobiet, z uwzględnieniem interesów, potrzeb i wiedzy jednych, i drugich" - napisała prawniczka.

W kategorii "prawa kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć" nominowani byli również: Joanna Piotrowska z fundacji "Feminoteka", Związek Zawodowy Górników w Polsce, ginekolożka Bożena Jawień oraz dziennikarka Eliza Michalik.
W kategorii prawa mniejszości i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względów innych niż płeć nagroda trafiła do Agnieszki Ziółkowskiej - "za aktywną społeczną działalność na rzecz mieszkańców Poznania i obronę przed krzywdą i wykluczeniem eksmitowanych z mieszkań, a przede wszystkim za głośny sprzeciw wobec dyskryminacji dzieci poczętych metodą in vitro".

Odbierając nagrodę, Ziółkowska - sama urodzona dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu - zaapelowała do polityków, organizacji i mediów, by debatę dotyczącą in vitro traktować poważnie i nie dać się szantażować kłamstwom i bzdurom opowiadanym w debacie publicznej.

Pozostali nominowani w tej kategorii to: stowarzyszenie "Fabryka Równości", które organizuje łódzkie Marsze Równości, Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Homoseksualnych, Biseksualnych i Transpłciowych "Akceptacja" oraz Magdalena Kasznia, która m.in. organizuje Manifę Różnorodności w Szczecinie.

W kategorii "sprawiedliwość społeczna i zwalczania ubóstwa" nagrodzona została pełnomocniczka Kongresu Kobiet w Elblągu Jadwiga Król - "za pomaganie osobom biednym i wykluczonym, za pomoc niesioną dzieciom z najuboższych wiejskich rodzin i organizowanie współpracy kobiet wiejskich dla tej sprawy oraz zainicjowanie pierwszego sejmiku kobiet wiejskich oraz obronę przed dyskryminacją opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych".

Drugim nominowanym w tej kategorii został Krzysztof Topolski, pomagający ubogim dzieciom z Mazur.
W tym roku kapituła nagrody po raz pierwszy przyznała też Super Okulary Równości. Otrzymał ją prof. Karol Modzelewski - profesor nauk humanistycznych, autor wielu książek z zakresu historii średniowiecza, działacz opozycji w czasach PRL, w latach 1989-1991 senator z listy Solidarności.

Modzelewskiego wyróżniono "za niezłomne i wytrwałe wskazywanie zasady sprawiedliwości społecznej jako najlepszego sposobu urządzenia świata, za obronę wyzyskiwanych, poniżanych, dyskryminowanych i wykluczanych, za obywatelską odwagę i cierpliwość w budowaniu drogi, którą warto podążać przez życie tak, by nie krzywdzić innych".

Kapituła przyznała też jedno "Skierowanie do okulisty" - dla osoby, której działania rażąco naruszają prawa lub wolności stanowiące fundament powszechnych praw człowieka. Otrzymał je wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski. W "rozpoznaniu" kapituła wpisała "niedowidzenie różnicy pomiędzy władzą świecką i kościelną, zbyt częste mylenie jednej z drugą oraz wielokrotne próby zastępowania sprawiedliwości ludzkiej surowymi wyrokami opatrzności".

W rubryce "zalecane leczenie" napisano: "szczere wyznanie winy przed najwyższą międzynarodówką feministyczną oraz korepetycje z przedmiotu równość pobierane u prof. Magdaleny Środy i posła Roberta Biedronia".

Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej, została utworzona wiosną 2011 r. przez jej bliskich, przyjaciół i współpracowników. Jej misją jest kontynuacja działań tej polityk oraz upamiętnienie jej pracy i dokonań.

(PAP)/ mca/ itm/ jbr/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także