Płatki śniadaniowe – jakie wybrać? Rodzaje i skład
Popularne płatki połączone z mlekiem uchodzą za zdrowe śniadanie, jednak większość z dostępnych na rynku produktów posiada wysoką zawartość cukru i substancji konserwujących. Jak wybrać zdrowe płatki śniadaniowe? Jakich rodzajów unikać?
Płatki śniadaniowe – rodzaje
Obecnie na rynku najpopularniejszym rodzajem płatków śniadaniowych są te kukurydziane, które wytwarza się z gotowanych, kukurydzianych ziaren, które są później pieczone i odpowiednio wałkowane. Aby poprawić walory smakowe, producenci dodają do kukurydzianych płatków również substancje słodkie i witaminy, a całość jest dokładnie mielona.
Kolejnym rodzajem płatków są śniadaniowe płatki owsiane, które są niemal identyczne jak kukurydziane z tą różnicą, że nazywa się je błyskawicznymi ze względu na łatwość przerobienia produktu pierwotnego przez producenta. Oprócz nich na rynku bardzo dużo jest płatków, których kształty przypominają różne figury geometryczne, a smak wskazuje na dodatki w postaci syropów, czekolady i miodu. Ten rodzaj jest najbardziej przetworzony, przez co wysoko kaloryczny i niepolecany tym, którzy dbają o linię.
Kolejne płatki równie kaloryczne to tzw. śniadaniówki otrzymywane poprzez pęcznienie. Proces ten polega na wydmuchiwaniu zbożowych ziaren, które następnie maczane są w miodzie i innych słodkich syropach. Jeśli chodzi o niskokaloryczne produkty, warto zwrócić uwagę na musli, czyli płatki zbożowe, które mieszane są najczęściej z orzechami, suszonymi owocami i nasionami. Ostatnią grupą płatków, która jest zarazem (przeważnie) najbardziej fit, są płatki z oznaczeniem ''light'' występujące na rynku w różnych formach i z licznymi dodatkami podobnymi do tych znanych z musli.
Płatki śniadaniowe – składniki
Płatki śniadaniowe posiadają wiele składników odżywczych, z których najpopularniejszymi są węglowodany i cenny błonnik. Oprócz tego w większości produktów znajdziemy również minerały w postaci: cynku, magnezu i żelaza oraz witaminy B, E i C. Jeśli dodamy do nich naturalne owoce oraz pełnowartościowe mleko, sprawimy, że nas posiłek bogaty będzie w wapń, rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach witaminy oraz białko.
Płatki śniadaniowe – jakie wybrać?
Najważniejszą zasadą podczas wyboru właściwych płatków śniadaniowych jest także czytanie etykiet znajdujących się na odwrocie opakowania zawierających dokładny skład produktu. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na zawartość cukru oraz błonnika. Oprócz tego ważna jest również lista dodatków, która im jest krótsza, tym lepiej. W tym przypadku należy unikać nadmiernej ilości konserwantów, aromatów, emulgatorów i innych konserwantów, do których zaliczyć można np. mleko w proszku czy trans tłuszcze, które znacząco zwiększają kaloryczność produktu.
W przypadku musli warto także wybrać te z dodatkiem suszonych owoców zamiast najczęściej używanych kandyzowanych. Ciekawą alternatywą jest również możliwość przygotowania własnej mieszanki płatków śniadaniowych w domu, korzystając z łatwo dostępnych: suszonych owoców, rodzynek, ziaren słonecznika czy pestek dyni.