Blisko ludziPlebiscyt WP: Kobieta Roku 2014 #dziejesiewpolsce

Plebiscyt WP: Kobieta Roku 2014 #dziejesiewpolsce

Plebiscyt WP: Kobieta Roku 2014 #dziejesiewpolsce

Już po raz czwarty serwis WP Kobieta organizuje wybory Kobiety Roku. Przedstawiamy Wam sylwetki dziesięciu Polek, na które głosować możecie do 30 stycznia (piątek) do godz. 12.

Już po raz czwarty serwis WP Kobieta organizuje wybory Kobiety Roku. Przedstawiamy Wam sylwetki dziesięciu Polek, na które głosować możecie do 30 stycznia (piątek) do godz. 12. Kandydatki prezentujemy w kolejności przypadkowej.


1 / 10

Anita Włodarczyk

Obraz
© Eastnews

Lekkoatletka, rekordzistka świata w rzucie młotem z 2014 roku. To zdecydowanie był jej rok. Zdobyła wiele tytułów i medali. W plebiscycie European Athletics na najlepszą lekkoatletkę Europy zajęła drugie miejsce.

Zaczęła trenować w wieku 16 lat.
My nominujemy Anitę za pasję, konsekwencję w dążeniu do celu i niezwykłą determinację, a także za bardzo rzeczowe i zdroworozsądkowe podejście do życia.

2 / 10

Justyna Kowalczyk

Obraz
© ONS.pl

Złota medalistka z Soczi i jedna z najpopularniejszych sportsmenek w Polsce, którą nominujemy z dwóch powodów:

- Pokonała samą siebie, biegnąc ze złamaną trzy tygodnie wcześniej kością w stopie. Justyna nazwała ten start "biegiem życia". Wtedy kciuki ściskała za nią cała Polska.

- Tak silna kobieta potrafiła też powiedzieć "mam depresję", żeby przełamać negatywny wydźwięk sformułowania "przyznać się do depresji".

W bardzo osobistym wywiadzie, którego udzieliła w czerwcu 2014 roku "Gazecie Wyborczej", przyznała:
"Od ponad roku mam zdiagnozowane stany depresyjne. Od ponad półtora roku walczę z bezsennością. Może by się zebrało kilkadziesiąt nocy, które w tym czasie normalnie przespałam. Walczę ze swoim organizmem, z ciągłymi nudnościami, zasłabnięciami, gorączkami po 40 stopni, lękami. Z problemami, które mi się wcześniej nie zdarzały".

3 / 10

Agata Kulesza

Obraz
© AKPA

Jedna z najbardziej wziętych i cenionych polskich aktorek. Drugoplanowa rola w obrazie "Ida" sprawiła, że jej nazwisko stało się znane także zagranicą.
Do całego zamieszania wokół swojej osoby podchodzi z dystansem.

- Wyglądam tak, jak wyglądam, nie oszukujmy się. A aktorów najczęściej obsadza się zgodnie z ich fizjonomią.
W przeciwieństwie do wielu aktorek nie boi się upływu czasu i apeluje do koleżanek:

- Róbcie sobie operacje plastyczne. Na starość będziecie klepały biedę, bo wszystkie pomarszczone babcie zagram ja.
Nominowana za naturalność, skromność i bycie wzorem dla wielu kobiet 40+.

4 / 10

Anna Lewandowska

Obraz
© AKPA

Jedna z najbardziej aktywnych Polek ostatnich miesięcy.
- Moda to zjawisko, które przemija. A ja marzę, żeby ludzie żyjący zdrowo stali się większością w społeczeństwie. Na stałe - mówi.

Takie życie stało się jej pasją, do takiego inspiruje i motywuje, pomagając Polkom w dobrych, codziennych wyborach żywieniowych i zachęcając do aktywności fizycznej.

Nominujemy za to, że nie zrażają jej niepochlebne opinie, za to, że nie chce na siłę kopiować innych trenerek i za to, że razem z mężem chętnie wspiera akcje charytatywne.

5 / 10

Joanna Przetakiewicz

Obraz
© AKPA

Dyrektor kreatywna domu mody La Mania. Jej sukienki noszą zarówno polskie, jak i zagraniczne gwiazdy. Nic w tym dziwnego, bo La Mania trafia w gust kobiet, które cenią klasykę i smak. Marka istnieje na rynku od 2010 roku.

W ciągu 4 lat prawniczka i współwłaścicielka kliniki dentystycznej stała się marką sama w sobie.

Nominujemy za klasę, styl, umiejętność poruszania się w polskim show-biznesie bez wywoływania skandali oraz za udowodnienie malkontentom, że pasja i konsekwencja to świetny przepis na sukces.

6 / 10

Barbara Nowacka

Obraz
© Eastnews

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których nie zdobyła mandatu, uznana za polityczne objawienie 2014. Córka Izabeli Jarugi-Nowackiej.
Barbara Nowacka jest wiceprezeską Fundacji im. Izabeli Jarugi - Nowackiej. Jak mówi: "Fundacja zajmuje się głównie dorocznym przyznawaniem Okularów Równości. Dostają je osoby, organizacje lub instytucje, które działają na rzecz praw kobiet, mniejszości, przeciwdziałają dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, rasę, pochodzenie etniczne czy religię, niepełnosprawność, orientację seksualną oraz na rzecz sprawiedliwości społecznej."

Wprowadza nową jakość do dyskusji politycznej. Nominujemy za charyzmę, kulturę i rzeczowość wypowiedzi, szacunek dla rozmówcy oraz za działania na rzecz równości społecznej.

7 / 10

Katarzyna Sokołowska

Obraz
© AKPA

Od 20 lat reżyseruje pokazy mody. Są to prawdziwe widowiska. Uchodzi za jedną z najlepiej ubranych kobiet w Polsce. Od dwóch lat pełni też rolę jurora w programie Top Model. Artystka, ale też bizneswoman.

My nominujemy Sokołowską za to, że jakość jest dla niej najważniejsza oraz za to, że po 20 latach pracy w zawodzie chce się jej cały czas więcej i bardziej. Bez jej talentu świat polskich pokazów mody nie byłby taki sam.

8 / 10

Ewa Kopacz

Obraz
© Eastnews

- Polska powinna być jak rozsądna kobieta - mówi premier Ewa Kopacz. Nie poddaje się naciskom, nie komentuje, nie plotkuje. W polskiej polityce aktywna od wielu lat.

Pełniła rolę posłanki, przewodniczącej Platformy Obywatelskiej, minister zdrowia, marszałka sejmu, a obecnie premiera. Pokazuje, że kobieta w polityce może sprawować ważną funkcję nie tylko za sprawą parytetów.

9 / 10

Ilona Wiśniewska

Obraz
© Eastnews

Dziennikarka i pisarka. Polka, która wyjechała na Spitsbergen - największą wyspę norweskiego archipelagu Svalbard w Arktyce i najbardziej na północ wysunięte siedlisko ludzkie na świecie i tam napisała świetną książkę "Białe" (wydana w 2014 r.). Opisuje w niej, jak się odnalazła w miejscu, gdzie latem jest jasno i zimno, a zimą ciemno i bardzo zimno.

"Białe" to kronika dalekiej Północy i zapis losów współczesnych osadników, a nade wszystko galeria barwnych postaci zamieszkujących lodowaty archipelag, których języki, tradycje i temperamenty tworzą niepowtarzalny tygiel kulturowy.
Nominowana za to, że pokazuje, jak żyć z pasją.

10 / 10

Prof. Agnieszka Zalewska

Obraz
© Eastnews

Jest specjalistką w dziedzinie fizyki wysokich energii, badaczką neutrin i ciemnej materii. To także pierwsza kobieta kierująca pracami CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych). Po raz pierwszy w historii istnienia tego największego na świecie laboratorium badawczego szefuje mu osoba pochodząca z innego państwa niż te, które do jego powstania doprowadziły.

Od 2010 r. prof. Zalewska była naukowym przedstawicielem Polski w Radzie CERN, a funkcję jej kierownika objęła 1 stycznia 2013 roku. Po roku pracy na tym stanowisku przedłużono jej kierownictwo o kolejny rok.
Oprócz pracy w CERN jest związana z krakowskim Instytutem Fizyki Jądrowej PAN. Pełni funkcję kierownika tej instytucji.

Przez prawie 40 lat prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim (który sama ukończyła w 1971 roku), była też wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego. Nominowana w uznaniu za swoje osiągnięcia i klasę.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (435)