Blisko ludziPlenerowa sesja ślubna - co warto wiedzieć?

Plenerowa sesja ślubna - co warto wiedzieć?

Wzruszenie, radość, podekscytowanie. Doświadczony fotograf potrafi uwiecznić na zdjęciach wszystkie emocje, które towarzyszą młodej parze w dniu ślubu. Takie zdjęcia są najcenniejszą pamiątką, do której z sentymentem wracamy po latach. Uzupełnieniem sesji ślubnej są fotografie wykonane w plenerze. Kiedy i gdzie warto się wybrać?

Plenerowa sesja ślubna - co warto wiedzieć?
Źródło zdjęć: © 123RF

04.11.2013 | aktual.: 13.11.2013 13:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wzruszenie, radość, podekscytowanie. Doświadczony fotograf potrafi uwiecznić na zdjęciach wszystkie emocje, które towarzyszą młodej parze w dniu ślubu. Takie zdjęcia są najcenniejszą pamiątką, do której z sentymentem wracamy po latach. Uzupełnieniem sesji ślubnej są fotografie wykonane w plenerze. Kiedy i gdzie warto się wybrać?

Podstawowe pytanie, które zadaje sobie młoda para, dotyczy terminu sesji plenerowej. Czy warto wykonać ją w dniu ślubu czy może zarezerwować inny termin? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, jednak zdecydowana większość par wybiera drugą opcję.

Sesja w dniu ceremonii to przede wszystkim oszczędność czasu. Jest to dobre rozwiązanie dla tych nowożeńców, którzy nie chcą zawracać sobie głowy dodatkowymi spotkaniami, lecz wolą wszystko zamknąć w jednym terminie. Co więcej, wygląd młodej pary, a szczególnie panny młodej, dopracowany jest w najdrobniejszych szczegółach. Nie zawsze jest to możliwe w przypadku sesji w innym dniu bądź wymaga dodatkowych nakładów finansowych, np. jeśli młoda żona decyduje się na powtórzenie profesjonalnego makijażu i fryzury. Na tym jednak kończą się zalety pleneru w dniu ceremonii.

Największym minusem takiego rozwiązania jest ograniczona ilość czasu, a jak wiadomo – stres nie sprzyja odprężeniu, uśmiechowi i swobodnemu pozowaniu do zdjęć. Zdjęcia plenerowe trzeba wykonać w momencie, gdy goście są już zajęci sobą i nie chcą nieustannie wpatrywać się w młodą parę. Opuszczenie weselników na dłuższy czas może zostać przez nich negatywnie odebrane.

Sesja w dniu ceremonii znacznie ogranicza również możliwość wyboru otoczenia i tła do zdjęć. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeznaczyć kilkanaście minut na spacer do znajdującego się w pobliżu lokalu parku czy innego ciekawego miejsca. Jeśli jednak młodej parze zależy na oryginalności oraz na tym, aby udać się w kilka różnych lokalizacji, jedynym słusznym wyborem jest sesja w innym terminie. Taka wyprawa może trwać nawet cały dzień.

Należy pamiętać również o tym, że z wykonywaniem zdjęć w plenerze wiąże się ryzyko wybrudzenia ślubnych strojów. Jeśli do takiej sytuacji doszłoby w dniu ślubu, panna młoda nieustannie rozmyślałaby na tym, że jej suknia nie jest idealna. Uszkodzenie kreacji już po ceremonii wywoła co najwyżej lekkie, przejściowe podenerwowanie, a nawet bardzo możliwe, że jedyną reakcją będzie uśmiech i lekceważące machnięcie ręką.

Gdzie?

Wybór miejsca sesji plenerowej zależy od wspólnych ustaleń z fotografem. Najczęściej fotograf ma kilka swoich ulubionych lokalizacji, w których czuje się pewnie: wie, jak ustawić młodą parę, jak konkretny pejzaż prezentuje się na zdjęciach, co warto uwypuklić, a co ukryć. Jeśli jednak mamy własny pomysł, oczywiście warto go przedyskutować.

Decyzja o tym, gdzie powinna odbyć się sesja, powinna być uzależniona nie tylko od decyzji fotografa i podpowiedzi nowożeńców, ale również... od osobowości małżonków. Para romantyków może nie czuć się swobodnie na tle starej fabryki, z kolei odważna i ekstrawagancka para będzie znudzona pozowaniem w otoczeniu kwiatów i motyli.

W trakcie sesji

Ważne jest zarówno samo przygotowanie się do sesji, jak i zachowanie w jej trakcie. Warto pamiętać o tym, że zdjęcia będą wykonywane – co wydaje się oczywiste – na świeżym powietrzu. Jeśli więc plener odbywa się latem, należy zaopatrzyć się w napoje, jeśli zimą – w dodatkowe ciepłe okrycia. Bez względu na porę roku panna młoda nie może zapomnieć o podręcznej kosmetyczce, w której schowa puder (najważniejszy!), bibułki matujące i błyszczyk.

Przed wyjazdem należy również ustalić z fotografem, czy potrzebne będą dodatkowe gadżety, np. walizka, kosz piknikowy, wino i kieliszki, parasol. Już w trakcie wykonywania zdjęć trzeba kierować się jego wskazówkami. Oczywiście, cenne są własne sugestie i propozycje. Należy jednak pamiętać o tym, że to fotograf jest profesjonalistą, zwykle z wieloletnim doświadczeniem, i to on wie najlepiej, jakie pozy dobrze prezentują się na zdjęciach.

(map/bb), kobieta.wp.pl

Więcej na temat ślubu:

Komentarze (0)