Trwa ładowanie...
d1tpcl0

Pocałunki pozwalają wybrać idealnego partnera

Dlaczego tak bardzo lubimy się całować? Okazuje się, że pocałunki i pieszczoty to nie tylko przyjemność. Przynajmniej dla kobiet. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego dowodzą, że panie potrafią w ten sposób podświadomie ocenić, czy ich partner nadaje się na dłuższy związek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pocałunki pozwalają wybrać idealnego partnera
(123RF)
d1tpcl0

Dlaczego tak bardzo lubimy się całować? Okazuje się, że pocałunki i pieszczoty to nie tylko przyjemność. Przynajmniej dla kobiet. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego dowodzą, że panie potrafią w ten sposób podświadomie ocenić, czy ich partner nadaje się na dłuższy związek. Wychodzi więc na to, że prawdą jest stare powiedzenie: „zanim spotkasz księcia, musisz pocałować wiele żab”.

Jak to możliwe? Naukowcy stwierdzili, że podczas pocałunku kobiety podświadomie odbierają informacje smakowe i węchowe. W ten sposób ich mózg zbiera dane na temat stanu zdrowia i zdolności reprodukcyjnych partnera.

To jednak nie jedyne zalety pocałunku. Okazuje się, że takie pieszczoty wzmacniają więzi w długotrwałym związku. Poprawiają też jakość relacji. Niektórzy naukowcy są nawet zdania, że częstotliwość pocałunków to niezły wskaźnik tego, jak funkcjonuje związek.

d1tpcl0

- Całowanie się jest bardzo ważne dla partnerów, i to niezależnie od kraju i kultury – mówi Rafael Wlodarski, który kierował badaniami. – To częste i typowe zachowanie. Tymczasem wciąż dokładnie nie wiemy, czemu właściwie służy.

Żeby określić rolę pocałunków, badacze przepytali ponad 900 dorosłych. Ponad połowa z nich była w stałym związku. – Istnieją trzy główne teorie dotyczące roli całowania się – tłumaczy Wlodarski. – Pierwsza głosi, że pozwala to podświadomie sprawdzić jakość genów partnera. Według drugiej pocałunek ma podnieść poziom podniecenia (np. w celu inicjacji seksu). Uważa się też, że pomaga utrzymać relację. Chcieliśmy sprawdzić, która z tych teorii ma najwięcej wspólnego z prawdą.

Wyniki badania wskazują na to, że prawdopodobnie wszystkie teorie są słuszne, warto jednak przyjrzeć się dokładnie tej pierwszej, o sprawdzaniu jakości genów partnera. Okazuje się bowiem, że dla kobiet pocałunek znaczy o wiele więcej, szczególnie na początku relacji. Potwierdzają to wcześniejsze badania, z których wynika, że panie są w stanie nawet rzucić partnera, jeżeli będzie „źle całował”. Takiego zjawiska nie zaobserwowano w przypadku mężczyzn.

Dlaczego tak się dzieje? Czy to oznacza, że tylko kobiety potrafią w ten sposób podświadomie odbierać sygnały o stanie zdrowia partnera? Zdaniem badaczy panie są po prostu bardziej wybredne przy wyborze „drugiej połówki” – w końcu muszą o wiele więcej zainwestować w wychowanie potomstwa, chcą więc znaleźć odpowiedniego kandydata na ojca swoich dzieci. Mężczyźni natomiast są skłonni spotykać się nawet z kobietami, które do końca im nie odpowiadają.

d1tpcl0

- Nasze badania świadczą o tym, ze całując się, przekazujemy pewną informację – mówi Wlodarski. – To akceptowalna społecznie forma na to, żeby partnerzy odpowiednio się do siebie zbliżyli.

Korzystajmy więc z tej formy bliskości do woli. Teraz mamy naukowe uzasadnienie na to, że warto!

Tekst: na podst. Dailymail.co.uk/(sr/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

* „Efekt motyla” w twojej pracy*

* Sprawdź, czy jesteś psychopatą*

* Jak dieta wpływa na twoją psychikę?*

* Jaki partner do Ciebie pasuje? Zrób test doboru partnerskiego!*

d1tpcl0

Podziel się opinią

Share

d1tpcl0

d1tpcl0