FitnessPodstępna migrena

Podstępna migrena

Podstępna migrena
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
16.07.2010 14:56, aktualizacja: 16.07.2010 15:28

Często mylona jest ze zwyczajnym bólem głowy, tymczasem silny ból to tylko jeden z objawów tej dolegliwości. Migrena często ma podłoże dziedziczne. Pierwszy atak może pojawić się już w okresie dojrzewania, a kolejne - z różną częstotliwością mogą występować aż do menopauzy.

Często mylona jest ze zwyczajnym bólem głowy, tymczasem silny ból to tylko jeden z objawów tej dolegliwości. Migrena często ma podłoże dziedziczne. Pierwszy atak może pojawić się już w okresie dojrzewania, a kolejne - z różną częstotliwością mogą występować aż do menopauzy. Po czym rozpoznać wroga? Głównym objawem migreny jest pulsujący, jednostronny ból głowy.

Ból może pojawić się od razu intensywny lub nasilać się stopniowo. Obejmuje okolice oka albo połowę głowy, ale trudno określić miejsce, z którego promieniuje. Bólowi towarzyszy co najmniej jeden z dodatkowych objawów: nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięk czy zapachy. Ból utrzymuje się od minimum czterech godzin do trzech dni.

Przyczyny

Może mieć podłoże genetyczne, ale jej przyczyny nie są do końca znane. Dlatego postępowanie w przypadku migreny jest utrudnione. Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać atak choroby. Należą do nich: wysiłek fizyczny, stany emocjonalne, niektóre pokarmy (m.in. owoce cytrusowe, czekolada, czerwone wino, kawa, słodziki, konserwowana żywność, marynaty).

Napad migreny mogą wystąpić na skutek zmian pogodowych, zaburzeń hormonalnych (mogą być nasilone przez stosowanie tabletek antykoncepcyjnych), bólu zęba. Wywołują je czasami silne zapachy perfum, farby bądź spalin. Przyczyną może być stres, a także jego brak. Czasami dochodzi do napadu migrenowego, np. podczas weekendu lub na urlopie, gdy znika powód do stresu i następuje odprężenie.

Po ataku

Często nadejście migreny sygnalizuje pojawienie się aury czyli efektu zbliżonego do tego który pojawia się po bezpośrednim spojrzeniu w źródło światła. Przed oczami pojawiają się drgające punkciki bądź migające świetlne zygzaki. Poprzedzać ją może uczucie nieuzasadnionego niepokoju, przygnębienia czy irytacji. Migrenowy ból po ataku może złagodzić zażycie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych.

Podczas migreny odczuwa się światłowstręt, więc w pierwszej kolejności zasłoń okna i zgaś światło. Wypij słodką herbatę lub zjedz małą przekąskę. Przygotuj zimne okłady na głowę, połóż się do łóżka i spróbuj zasnąć. Wyłącz radio i telewizję. Zadbaj, aby wokół panowała cisza. Ból migrenowy łagodzi wdychanie mieszanki z lawendy, rozmarynu i mięty pieprzowej.

Jak ją leczyć?

Leczenie migreny jest trudne, ponieważ jest wiele czynników i okoliczności, które mogą sprzyjać napadowi choroby. Dobrze jest jak najdokładniej określić przyczyny, które ją wywołują. Pomocne może być prowadzenie specjalnego dzienniczka, w którym będziesz zapisywać wszystkie istotne informacje z dnia ataku migreny. Dzięki tym obserwacjom uda się być może znaleźć czynnik, który w twoim przypadku wywołuje napad.

Warto wybrać się do lekarza neurologa lub poradni leczenia bólu. Lekarz ustali tryb i ilość przyjmowania leków przeciwbólowych. Pamiętajmy bowiem, że przyjmowane w nadmiarze są szkodliwe, zwłaszcza dla nerek, wątroby i przewodu pokarmowego. Wizyta u lekarza zaczyna się od zebrania dokładnego wywiadu lekarskiego, który pozwoli uniknąć niepotrzebnych badań i nieprawidłowego leczenia.

W przypadku ostrych i częstych napadów zaleci terapię nowoczesnymi preparatami, które można zażyć w każdej fazie ataku. Potrafią one w znacznym stopniu ograniczyć częstotliwość występowania i nasilenie migren.

Nie prowokuj bólu

W walce z migreną istotne znaczenie ma zapobieganie napadom choroby. Polega ono na uregulowaniu trybu życia poprzez zmianę nawyków żywieniowych, zapewnienie odpowiedniej liczby godzin snu, przebywanie na świeżym powietrzu, uprawianie sportów. Należy unikać przewiewów, przeciągów i przebywania na silnym wietrze.

Dobrze jest również stosować ziołowe preparaty uspokajające, np. ekstrakt z krwawnika pospolitego, a także przyjmować magnez (600mg na dobę) i witaminę B2, które powodują m.in. wzrost sprawności przemiany energetycznej. Staraj się jeść o stałych porach i wyeliminuj z pożywienia produkty, które mogą wywoływać napady. Pomocne mogą być akupunktura, akupresura, joga i refleksoterapia.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także