FitnessPolacy nic nie wiedzą o swoim zdrowiu

Polacy nic nie wiedzą o swoim zdrowiu

Polacy nic nie wiedzą o swoim zdrowiu
Źródło zdjęć: © Thinkstock

10.01.2011 19:09, aktual.: 10.01.2011 21:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

80 proc. badanych w Narodowym Teście Zdrowia Polaków nie wie, jaki ma poziom cholesterolu we krwi, 70 proc. nie zna poziomu glukozy we krwi; natomiast 66 proc. uważa się za osoby zdrowe - wynika z danych zaprezentowanych na konferencji w Warszawie.

80 proc. badanych w Narodowym Teście Zdrowia Polaków nie wie, jaki ma poziom cholesterolu we krwi, 70 proc. nie zna poziomu glukozy we krwi; natomiast 66 proc. uważa się za osoby zdrowe - wynika z danych zaprezentowanych na konferencji w Warszawie. Z testu, w którym wzięli udział internauci, wynika także, że prawie 40 proc. badanych nie zna wysokości swego ciśnienia tętniczego.

Z kolei prawidłową masę ciała ma jedynie 46 proc. uczestników testu, 24 proc. stale pali papierosy, a 44 proc. ankietowanych może mieć rodzinne predyspozycje do chorób przewlekłych - wynika z ankiety.

- Świadomość ludzi dotycząca swojego stanu zdrowia i konieczności badań profilaktycznych jest niedostateczna - ocenił wynik badań prof. Zbigniew Gaciong z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Gaciong podkreślił, że profilaktyka ma decydujące znaczenie w zapobieganiu chorobom układu krążenia i leczeniu chorób nowotworowych. - Wszystkie badania naukowe pokazują, że to, co najbardziej rzutuje na długość życia, na stan naszego zdrowia, na zdrowie publiczne, wydatki związane z leczeniem chorób, to styl życia - powiedział.

- Na zdrową starość pracuje się za młodu - zaznaczył. - Trzeba pamiętać, że jest wiele chorób, które można wykryć na tak wczesnym etapie, by ograniczyć ich skutki. Zgony w naszym kraju spowodowane rakiem szyjki macicy pojawiają się w zestawieniach epidemiologicznych, a w całej Europie Zachodniej jest ewenementem, by kobieta umierała z powodu raka szyjki macicy - podkreślił.

Za niepokojące Gaciong uznał, że 12 proc. respondentów odczuwa dolegliwości zdrowotne, ale nie korzysta z opieki zdrowotnej.

Podkreślił, że badania profilaktyczne powinny być zlecane przez lekarzy rodzinnych. - Z kolei Narodowy Test Zdrowia Polaków może ukierunkować osoby, które nie chodzą do lekarza - dodał.

Dr Bartosz Symonides z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM zaznaczył, że skoro 40 proc. Polaków nie zna wysokości swojego ciśnienia tętniczego, to wiele osób może żyć z nierozpoznanym nadciśnieniem.
- Nie jest tak, że nadciśnienie mają tylko osoby starsze - podkreślił.

Podwyższone stężenie cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko udaru mózgu i choroby wieńcowej. Badanie cholesterolu powinno być przeprowadzane u dorosłych, zdrowych osób co 5 lat a częściej w przypadku występujących czynników ryzyka: chorób w najbliższej rodzinie, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, nikotynizmu, otyłości.

Dzięki badaniu stężenia glukozy we krwi można wykryć cukrzycę lub stan przedcukrzycowy. U połowy chorych cukrzyca przebiega bezobjawowo. U osób powyżej 45. roku życia zalecane jest rutynowe badanie co najmniej co trzy lata. Wcześniejsze badania glukozy powinny wykonywać osoby z nadwagą, otyłe, z nadciśnieniem tętniczym, z hipertrójglicerydemią, chorujące na choroby układu sercowo-naczyniowego, kobiety z zespołem policystycznych jajników lub które urodziły dziecko ważące ponad 4 kg, a także osoby, których bliscy chorują na cukrzycę.

Ciśnienie tętnicze każda dorosła osoba powinna zmierzyć co najmniej raz w roku oraz przy każdej wizycie u lekarza. Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko udaru mózgu, choroby wieńcowej, niewydolności serca i nerek.

Ankieta zamieszczona na stronie www.medonet.pl składa się z 20 pytań. Po jej wypełnieniu, program określa czynniki ryzyka chorób a także "wypisuje receptę", która zawiera konkretne zalecenia zdrowotne dla danej osoby. Program był przygotowany przez lekarzy specjalistów.

Opracowano ponad 120 tys. kwestionariuszy wypełnionych od 25 października do 6 grudnia 2010 r. przez osoby powyżej 18. roku życia. Badani nie stanowili grupy reprezentatywnej. Dwie trzecie ankietowanych stanowiły kobiety; 51 proc. osoby w wieku 18-39 lat; 19 proc. osoby w wieku 40-49 lat; 27 proc. osoby w wieku 50-64 lata; respondenci w wieku podeszłym stanowili niewielki odsetek ankietowanych.

Narodowy Test Zdrowia Polaków został przygotowany przez portal internetowy Onet.pl oraz Katedrę i Klinikę Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerem projektu jest Polpharma S.A.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także