Polacy pokochali te psy. A one często duszą się na ich oczach

Upały dają się we znaki nie tylko ludziom, ale też psom. Jeśli nie zadbamy o nie odpowiednio, wysoka temperatura może być dla nich śmiertelnie niebezpieczna. Najczęściej ofiarami upałów są rasy, które człowiek pozbawił możliwości sprawnej wentylacji, skracając w drodze hodowli ich nosy do absurdalnego minimum. Mowa m.in. o popularnych buldogach francuskich, które już kilka lat temu skradły serca Polaków.

Polacy pokochali te psy. A one często duszą się na ich oczachPsy ze skróconymi kufami wyjątkowo źle znoszą upały
Źródło zdjęć: © Getty Images | anastas_
Iwona Wcisło
83

Polacy pokochali buldogi francuskie. W 2019 r. bulwy, jak pieszczotliwie nazywają je opiekunowie, były drugą najpopularniejszą rasą w naszym kraju - uplasowały się tuż za owczarkami niemieckimi. Największy boom przyszedł jednak wraz z pandemią koronawirusa, kiedy hodowle (i niestety również pseudohodowle) przeżywały oblężenie. Chętni ustawiali się w kolejkach po kolejne mioty, a szczenięta rozchodziły się jak świeże bułeczki. Trend ten nadal ma się dobrze.

Jest jednak jedno "ale". Buldogi francuskie, podobnie jak m.in. pekińczyki, shih tzu, buldogi angielskie, mopsy i boksery, należą do ras brachycefalicznych, z nienaturalnie skróconą trzewioczaszką, co ma dla nich fatalne konsekwencje. Zwłaszcza w upalne dni.

To nie słodkie chrumkanie!

Wśród licznych problemów, z jakimi borykają się psy tych ras, ekspert na pierwszym miejscu wymienia syndrom brachycefaliczny, inaczej zwany syndromem ras krótkoczaszkowych (BOAS).

- W skład syndromu brachycefalicznego wchodzą: zwężenie nozdrzy przednich, wydłużenie podniebienia miękkiego, wynicowanie kieszonek krtaniowych i niedorozwój tchawicy. Pies może cierpieć z powodu jednej wady lub mieć cały ich zestaw. Problemy tych ras oczywiście nie zamykają się w obrębie układu oddechowego - tłumaczy lekarz weterynarii Łukasz Łebek, autor książki "Co gryzie weterynarza" oraz fanpage’a "Nie zadzieraj z weterynarzem".

- "On się nie dusi. On tak słodko chrumka. One przecież tak mają!". Niestety, mimo łatwości, z jaką możemy obecnie zdobywać informacje, niektórzy opiekunowie psów zdają się nie dostrzegać, że charczący mops czy buldog francuski cierpią. Bo tak należy traktować przewlekły problem z czymś tak istotnym jak oddychanie. Te psy cierpią, bo nie mają komfortu oddechowego, często są niewydolne wysiłkowo. Wiele z nich jest skazanych na wieloletnie życie z dusznością. Tylko dlatego, że udało nam się wmówić sobie, że to normalne dla tych ras – przypomina Łukasz Łebek.

- Syndrom brachycefaliczny może objawiać się chrapaniem w trakcie snu czy chrumkaniem podczas ekscytacji. Pozornie wydaje się to niegroźne i łatwo nam przejść nad tymi objawami do porządku. Zdarza się jednak i tak, że nagle to słodkie chrumkanie przechodzi w silny atak duszności, który zawsze jest zagrożeniem dla życia. Bywa, że nie udaje się z niego psa wyprowadzić i zwierzę odchodzi - podkreśla lekarz weterynarii.

Zabójcze upały

Psy, w przeciwieństwie do ludzi, nie oddają nadmiaru ciepła przez pocenie się. Proces ten odbywa się u nich przez ziajanie.

- Pies, wciągając szybko powietrze, ochładza krew przepływającą przez naczynia w okolicy nosa i jamy ustnej. Im dłuższa kufa, tym większa powierzchnia do oddawania ciepła. U psów brachycefalicznych ten mechanizm jest mało wydajny. U niektórych kufy po prostu brak. Taki pies musi włożyć większy wysiłek w próbę termoregulacji, który w przypadku dużych upałów może się i tak okazać daremnym. W związku z tym psy krótkoczaszkowe są o wiele bardziej narażone na ryzyko udaru cieplnego – wyjaśnia Łukasz Łebek.

Lekarze weterynarii od lat alarmują, by nie lekceważyć problemów ras brachycefalicznych. Na fanpage’u gabinetu weterynaryjnego Med-Vet swojego czasu pojawił się wstrząsający post, pod którym umieszczono krótkie wideo z psem walczącym o każdy oddech.

"Dziś z wielkim przerażeniem przyjęliśmy kolejnego BF (buldoga francuskiego - przyp. red.) z dramatycznym oddychaniem spowodowanym syndromem psów krótkoczaszkowych (BOAS)" - zaczyna się dramatyczny wpis. "Nic by w tym nie było dziwnego, gdyby nie fakt, że pies, który do nas przyjechał na zabieg, w ciągu kilku minut od wejścia potrzebował pomocy z powodu nagle rozwijającego się przegrzania. Jego duszność wdechowa była tak silna, że w ciągu kilku minut zaczęła zagrażać jego życiu. W trakcie badania okazało się, że ma już 40,1 st. C, a siny język i pienista wydzielina napędzała lawinę nieszczęścia".

Sygnały alarmowe

Na co muszą zwracać uwagę miłośnicy psów ze skróconymi kufami? Łukasz Łebek podkreśla, że przede wszystkim na głośne i nietypowe dźwięki oddechowe.

- Nie można także bagatelizować spadku wydolności wysiłkowej, kaszlu, omdleń i ziajania - zwłaszcza, kiedy ani nie uprawiamy sportu, ani nie jest gorąco. Nauczmy się także rozpoznawać objawy udaru cieplnego. Jeśli jest bardzo ciepło, a nasz pies prezentuje następujące objawy: utratę przytomności, zaburzenia równowagi, silne ziajanie, wzrost temperatury ciała, silne zaczerwienienie błon śluzowych, ślinotok, wymioty, biegunkę, możemy podejrzewać zaburzenie procesu termoregulacji. Wtedy biegiem udajmy się do lekarza weterynarii - mówi ekspert.

Pozbawione kufy psy cierpią nie tylko w upalne dni
Pozbawione kufy psy cierpią nie tylko w upalne dni © Getty Images | Amor Dulatahu / EyeEm

Jak pomóc pupilowi w upalne dni (i nie tylko)

Aby uniknąć problemów z przegrzaniem i zwiększyć komfort życia psa, musimy zadbać o temperaturę, w której przebywa. Zadbajmy, by w domu znalazł się dla niego chłodny kąt. Warto też skorzystać ze specjalnych mat chłodzących. Obowiązkowy jest stały dostęp do świeżej wody.

W upalne dni zrezygnujmy z długich spacerów i nie pozwólmy psu wygrzewać się na słońcu. W przypadku ras brachycefalicznych kluczowe jest unikanie wysiłku fizycznego, gdy z nieba leje się żar. Warto też zadbać o prawidłową wagę pupila – nadmiar tkanki tłuszczowej tylko pogłębi jego problemy zdrowotne.

Komfort życia psa można zwiększyć, wykonując zabieg chirurgiczny. Wielu opiekunów obserwuje, że po operacji ich "leniwy kanapowiec" odkrył w sobie niezwykłe pokłady energii. To pokazuje, jak bardzo poprawia się jakość życia psów, kiedy w końcu mogą swobodnie oddychać.

- Zabieg chirurgiczny jest konieczny, gdy lekarz stwierdza obecność którejś z wad, wchodzących w skład syndromu brachycefalicznego, i zakwalifikuje go do zabiegu. W przypadku wad anatomicznych nie istnieje niestety droga na skróty - mówi Łukasz Łebek.

- Pamiętajmy jednak, że żaden zabieg nie wydłuży psiego pyszczka. Mimo poszerzonych nozdrzy, skróconego podniebienia czy stentu w tchawicy, pies rasy brachycefalicznej dalej będzie mieć trudności z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała podczas upałów - podsumowuje ekspert.

Iwona Wcisło, dziennikarka Wirtualnej Polski

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Pogryzienia przez psy. Tymi gestami bezwiednie je prowokujesz

Wybrane dla Ciebie

Wyrzucasz papierek po maśle do tego kosza? Popełniasz częsty błąd
Wyrzucasz papierek po maśle do tego kosza? Popełniasz częsty błąd
Wystąpiła w "Big Brotherze". Spełnia się w branży z dala od mediów
Wystąpiła w "Big Brotherze". Spełnia się w branży z dala od mediów
Popisała się stylizacją. Przyszła w mini i najmodniejszej kurtce na wiosnę
Popisała się stylizacją. Przyszła w mini i najmodniejszej kurtce na wiosnę
Kup w aptece i spryskaj ubrania. Zapach budzi postrach wśród kleszczy
Kup w aptece i spryskaj ubrania. Zapach budzi postrach wśród kleszczy
Wyglądała obłędnie. Ale to sukienka tylko dla kobiet, które lubią bawić się modą
Wyglądała obłędnie. Ale to sukienka tylko dla kobiet, które lubią bawić się modą
Patent petarda. Mszyce już się nie pojawią
Patent petarda. Mszyce już się nie pojawią
Chciała zostać stewardessą. "Odrzucili mnie już po 60 sekundach"
Chciała zostać stewardessą. "Odrzucili mnie już po 60 sekundach"
Bratki zakwitną jak szalone. Wystarczy dodać składnik z kuchni
Bratki zakwitną jak szalone. Wystarczy dodać składnik z kuchni
Kobiety noszą te buty na potęgę. Podolożka ostrzega
Kobiety noszą te buty na potęgę. Podolożka ostrzega
Robią cuda z sylwetką. Spodnie królowej Hiszpanii to hit dla 50-latek
Robią cuda z sylwetką. Spodnie królowej Hiszpanii to hit dla 50-latek
Wydasz mniej niż 13 zł. Oto kosmetyczne perełki z Action
Wydasz mniej niż 13 zł. Oto kosmetyczne perełki z Action
Męża poznała na Instagramie. To z nim doczekała się trójki dzieci
Męża poznała na Instagramie. To z nim doczekała się trójki dzieci