Blisko ludziPolak w łóżku zadowolony, mało wymagający

Polak w łóżku zadowolony, mało wymagający

W naszym kraju zdarzył się kolejny cud. Tym razem cud... w sypialni. Pomimo że 46 proc.
polskich kobiet i 37 proc. mężczyzn ma różnego rodzaju problemy z seksem, to aż 75 proc.
Polaków deklaruje zadowolenie ze swego życia seksualnego.

Polak w łóżku zadowolony, mało wymagający
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

03.10.2007 | aktual.: 26.06.2010 21:07

W naszym kraju zdarzył się kolejny cud. Tym razem cud... w sypialni. Pomimo że 46 proc. polskich kobiet i 37 proc. mężczyzn ma różnego rodzaju problemy z seksem, to aż 75 proc. Polaków deklaruje zadowolenie ze swego życia seksualnego.

Tak przynajmniej wynika z debaty eksperckiej "Zdrowie seksualne. Luksus czy konieczność?", w trakcie której prof. Zbigniew Lew-Starowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej (PTMS) przedstawił badania prowadzone wśród Polaków w wieku od 18 do 65 lat.

Problemy seksualne to nadal tabu

W tej grupie, co trzeci mężczyzna ma przedwczesne wytryski, co piąty - osłabiony popęd seksualny. Spośród tych ludzi leczy się zaledwie co dziesiąty. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez PTMS wynika, że problemy z erekcją ma 2,6 miliona polskich mężczyzn. Na temat problemów seksualnych w swoim związku rozmawia w Polsce zaledwie co trzecia para. Tymczasem takie rozmowy – jak podkreślał inny seksuolog, dr Andrzej Depko, wiceprezes PTMS - są bardzo ważne.

Eksperci ostrzegają: gdy mężczyzna z jakichś powodów, np. kłopotów z erekcją - unika seksu, kobieta może zacząć myśleć, że on jej już nie kocha, a to w konsekwencji może doprowadzić do kryzysu w związku.

FACECI, KTÓRYCH KRĘCĄ... RAJSTOPY
Prof. Lew-Starowicz zaznaczył, że na zdrowie seksualne nie składa się wyłącznie brak chorób obniżających sprawność seksualną, ale także satysfakcja z seksu i udane relacje emocjonalne z partnerem. Brak zdrowia seksualnego to nie tylko problem jednostki - dodał profesor. Dla przykładu, mężczyzna, który od lat ma kłopoty ze sprawnością seksualną i się nie leczy, może mieć określony, nie najlepszy stosunek do kobiet.

Jego samopoczucie ma także wpływ na atmosferę w pracy, na codzienność, chociażby styl prowadzenia samochodu, itp.

Wszechobecny wstyd

Seksuolodzy podkreślali, że Polacy nadal wstydzą się rozmawiać o swoich problemach z seksem partnerom. Mało tego, wstydliwy są również wobec lekarzy, do których na dodatek zwracają się najczęściej późno, gdy problemy z ich sprawnością seksualną trwają już od dawna. Tymczasem wszelkie zaburzenia wywołujące kłopoty z seksem można leczyć.

Dla przykładu, problemy z erekcją mogą być efektem różnych chorób, np. miażdżycy, cukrzycy, czy depresji.

W debacie udział wzięli ponadto: urolog prof. Andrzej Borkowski z Akademii Medycznej w Warszawie, kardiolog prof. Ryszard Piotrowicz z Instytutu Kardiologii w Aninie, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii dr Krzysztof Dęmbe z Akademii Medycznej w Warszawie oraz specjalista rehabilitacji medycznej dr Piotr Tederko z Centrum Rehabilitacji im. M. Weissa w Konstancinie.

Komentarze (0)