Trwa ładowanie...
kompleksy kobiet

Polki uważają się za grube. Zajmujemy pierwszą pozycję w Europie

Ponad 80 proc. młodych kobiet przynajmniej raz w życiu stosowało dietę. Pomimo że nie miały nadwagi. Z badań wynika, że królujemy na tle Europy jako zakompleksione kobiety.

Share
Polki uważają się za grube. Zajmujemy pierwszą pozycję w Europie
Źródło: 123RF
d108puj

Z badań WHO wynika, że młode Polki zajmują pierwszą pozycję wśród nastolatek z 42 krajów, jeśli chodzi o negatywną samoocenę. W poprzedniej edycji badań Polska była na 9. miejscu. Aż 61 proc. polskich piętnastolatek uważa się za zbyt grube, przy czym prawie połowa z nich nie ma faktycznej nadwagi.

W "Polityce" przeczytamy wypowiedź dr Lidii Wiśniewskiej, psycholożki, która tłumaczy, że młode dziewczęta, które nie potrafią normalnie jeść normalnie, nie zawsze są anorektyczkami. Po prostu chcą cały czas poprawiać swoje ciała.

d108puj

Okazuje się, że ponad 80 proc. młodych kobiet do 23. roku życia w badanej przez dr Wiśniewską grupie przynajmniej raz w życiu stosowało dietę. Niezależnie od masy ciała.

Polki nadal porównują się do ideałów promowanych przez media. – Są zewsząd bombardowane wizerunkami kobiet, które kojarzą im się z sukcesem, z dużymi pieniędzmi, szczęściem i mają wymiary nieosiągalne dla zwykłej śmiertelniczki – mówi w rozmowie z tygodnikiem Julia Jeschke, psycholog zajmująca się pacjentkami z poważnymi zaburzeniami odżywiania w Klinice Zaburzeń Odżywiania Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

– Moja czterdziestoletnia pacjentka z wielką satysfakcją przyznaje, że ubiera się w HM Kids – dodaje Jeschke. Przyznaje również, że problem zaczyna się od chęci schudnięcia. – Więc można powiedzieć, że każda z tych nastolatek, która uważa się za zbyt grubą, jest w grupie ryzyka - stwierdza.

d108puj

Natomiast dr Wiśniewska uważa, że osoby bardziej empatyczne lepiej czują się w swoim ciele. Uzasadnia, że wówczas nie koncentrują się wyłącznie na swojej fizyczności.

Źródło: Polityka.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: #11pytań o dążenie do perfekcji za wszelką cenę

d108puj

Podziel się opinią

Share
d108puj
d108puj