Polowanie na internetową opiekunkę

Jak znaleźć wykwalifikowaną opiekunkę do dziecka, która będzie godna zaufania, a do tego dobrze wychowa Twoje dziecko i nie zniszczy mu dzieciństwa? Jak znaleźć taką, która podczas Twojej nieobecności nie wyniesie z domu drogiego sprzętu, nie będzie zapraszać podejrzanych przyjaciół? Z pomocą rodzicom przychodzą internetowe agencje opiekunek.

Polowanie na internetową opiekunkę

Jak znaleźć wykwalifikowaną opiekunkę do dziecka, która będzie godna zaufania, a do tego dobrze wychowa Twoje dziecko, nie zniszczy mu dzieciństwa? Jak znaleźć taką, która nie zacznie samej siebie nazywać mamą, albo podczas Twojej nieobecności nie wyniesie z domu drogiego sprzętu? Z pomocą rodzicom przychodzą internetowe agencje opiekunek.

Pomocy szukaj w internecie

Każdy pracujący rodzic w pewnym momencie musi podjąć decyzję, komu powierzyć los swojego dziecka. Szczęśliwi ci, którzy mieszkają w pobliżu dziadków, mają krewnych lub znajomych, którzy mogliby dorobić, opiekując się Twoim skarbem lub dysponują kontaktami do opiekunek sprawdzonych, z odpowiednimi rekomendacjami i wieloletnią praktyką zawodową. Nie ulega wątpliwości, że wykwalifikowana niania, którą dziecko lubi, a sam rodzic darzy zaufaniem, to skarb. A nawet jeśli już znajdziemy tę odpowiednią, zawsze przecież istnieje ryzyko, że niania zapragnie wyjechać za granicę, gdzie czekają na nią lepsze zarobki...

Z pomocą rodzicom przychodzą agencje opiekunek działające zarówno realnie, jak i przestrzeni wirtualnej, wyszukujące i kojarzące opiekunki, które mogłyby spełnić oczekiwania rodziców. Każda z niań, aby w takiej, często wielotysięcznej agencyjnej bazie zaistnieć, musi przejść przez szereg testów – „Solidnie sprawdzamy dane formalne kandydatki, przebieg drogi zawodowej, wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy, stosowania metod wychowawczych. Dodatkowo przeprowadzamy testy diagnozujące osobowość. Jesteśmy pośrednikiem, a nie pracodawcą, tak więc obowiązek skierowania opiekunki na badania lekarskie spoczywa na rodzinie.” – mówi Katarzyna Bieg, psycholog z Warszawskiego Centrum Opieki. Podobnie rekrutacja przebiega w Agencji Dobra Opieka z Poznania. „Opiekunki mogą ubiegać się o wpis do bazy agencji, ale zanim się w niej znajdą, muszą przedstawić odpowiednie referencje i udokumentować zdobyte doświadczenie zawodowe, ale również zaświadczenie o ukończeniu kursu pierwszej pomocy. Następnie każda kandydatka
jest kierowana na wywiad psychologiczny. Staramy się również ustalić, czy opiekunka starająca się o wpis do bazy, nie zamierza wyjechać za granicę i tam wykonywać swój zawód" – tłumaczy Agnieszka Słomska z Dobrej Opieki. O co najczęściej pytają rodzice?

Obserwacje osób prowadzących zarówno realne biura pośredniczące w wyszukiwaniu opiekunek do dzieci, jak i doświadczeń redaktorów prowadzących serwisy internetowe, dostarczają informacji na temat tego, jak duże są wymagania rodziców i jakie opiekunki na brak zleceń narzekać nie mogą. Klienci chcą wiedzieć, w jaki sposób agencja weryfikuje kwalifikacje opiekunek, czy usługa jest objęta gwarancją, jaka jest wysokość prowizji od usługi, ponadto oczekują informacji na temat tego, w jakim wieku jest opiekunka, jaka jest organizacja jej czasu pracy, jaki jest zakres jej obowiązków oraz w jakim stanie cywilnym pozostaje. Wymarzona opiekunka musi być bez skazy – nie może mieć nałogów, musi być osobą dyspozycyjną i nie może mieć mniej niż 20 i więcej niż 58 lat.

A jeśli to będzie "pomyłka"?

Agencje działające również w internecie odpłatnie udostępniają rodzicom bazę opiekunek - zainteresowani usługą rodzice, aby móc przeglądać bazę i zdecydować się na zatrudnienie konkretnej opiekunki, muszą uiścić opłatę, która średnio wynosi 400 zł. Zawsze jednak istnieje prawdopodobieństwo, że wybrana przez agencję osoba, nie spodoba się rodzinie - nie nawiąże dobrego kontaktu z dzieckiem, a rodzice będą mieli zastrzeżenia do stosowanych przez nią metod wychowawczych. Pojawia się wówczas dylemat, co zrobić w takiej sytuacji, rodzice zaczynają szukać odpowiedzialnych za tę pomyłkę i często żądają zwrotu pieniędzy. Zanim więc zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnej agencji, warto się zorientować, jak będzie przebiegać postępowanie w przypadku reklamacji i czy w ogóle mamy do niej prawo. Agencje, które starają się pozyskać lojalnych klientów i nie chcą ryzykować ich utratą poprzez niewłaściwe skojarzenie opiekunki z rodziną, pierwszy miesiąc współpracy opiekunki z rodziną traktują jak okres próbny -
jeśli w tym okresie rodzina zgłosi rezygnację z usługi, agencja gratis znajdzie inną opiekunkę, natomiast w przypadku, gdy okaże się, że żadna z kandydatek nie jest odpowiednia, pieniądze zostaną zwrócone.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)