ModaPolska moda podbija świat

Polska moda podbija świat

Polska moda podbija świat

Polska moda rozwija się dynamicznie. Projektanci otwierają autorskie butiki, pokazy kolekcji są na coraz wyższym poziomie, a lokalne targi mody przyciągają rzesze zainteresowanych. Polscy twórcy próbują też pobijać rynek zagraniczny. Jakie rodzime marki mogą wkrótce odnieść międzynarodowy sukces?

Polska moda rozwija się dynamicznie. Projektanci otwierają autorskie butiki, pokazy kolekcji są na coraz wyższym poziomie, a lokalne targi mody przyciągają rzesze zainteresowanych. Polscy twórcy próbują też pobijać rynek zagraniczny. Jakie rodzime marki mogą wkrótce odnieść międzynarodowy sukces?

Jedna z najbardziej znanych i docenianych polskich projektantek od kilku sezonów pokazuje swoje kolekcje w Paryżu. O tym, by wziąć udział w najbardziej prestiżowym wydarzeniu branżowym na świecie, czyli Paryskim Tygodniu Mody, marzą tysiące projektantów.

Tekst: Małgorzata Brzezińska

(mb/kz)

1 / 11

Gosia Baczyńska

Obraz
© East News

Projektantka zaprezentowała swoją twórczość na tamtejszych wybiegach już cztery razy, co znaczy, że jej pozycja na rynku międzynarodowym rośnie.

2 / 11

Krzysztof Stróżyna

Obraz
© East News

Krzysztof Stróżyna, absolwent prestiżowej uczelni Central Saint Martins w Londynie, projektuje ubrania, które spodobały się m.in. Cheryl Cole i Katy Perry. Trudno o lepszą promocję dla młodej marki. Stróżyna prezentował już swoje kolekcje przy okazji London Fashion Week.

3 / 11

Krzysztof Stróżyna

Obraz
© materiały prasowe

Ubrania stworzone przez młodego projektanta można podziwiać na zdjęciach w takich magazynach jak "Elle" czy "Harper's Bazaar". Sukienki zdolnego polskiego twórcy sprzedają butiki w Nowym Jorku, Florencji, a nawet w Dubaju.

4 / 11

La Mania

Obraz
© East News

O marce założonej przez Joannę Przetakiewicz było głośno od samego początku. La Mania zyskała popularność w Polsce i zagranicą. Co więcej, znalazła się w słynnym londyńskim Harrodsie, czego do tej pory nie udało się osiągnąć żadnej innej polskiej firmie modowej.

5 / 11

La Mania

Obraz
© materiały prasowe

Minimalistyczne modele z kolekcji La Manii doceniła również jedna z najlepszych architektek na świecie, Zaha Hadid. Sukienkę z metką polskiej marki można było podziwiać na okładce magazynu "Time". Do sesji zdjęciowej wybrała ją laureatka Złotego Globu, aktorka Jessica Chastain. O zagranicznych sukcesach Joanny Przetakiewicz z pewnością usłyszymy jeszcze nie raz.

6 / 11

Local Heroes

Obraz
© Instagram

Areta Szpura i Karolina Słota zaczęły swoją przygodę z modą jako blogerki. W pewnym momencie zrezygnowały z prezentowania swoich stylizacji na blogu i zdecydowały się założyć własną markę o nazwie Local Hereos. Jej charakter podkreślają przede wszystkim koszulki i bluzy z zabawnymi hasłami. Jedną z nich z napisem "Doing Real Stuff Sucks" wysłały do Justina Biebera, a piosenkarzowi na tyle spodobał się ich prezent, że pokazał się w ich koszulce na ulicy. Jego fotografie obiegły cały świat, co zdecydowanie pomogło w międzynarodowej promocji marki.

7 / 11

Local Hereos

Obraz
© materiały prasowe

Dziś ubrania polskich projektantek wybierają takie sławy jak Kelly Osbourne i Rihanna. W sklepie internetowym zamówienia składają klienci z Afryki, Azji, Ameryki i całej Europy. Choć niektórzy krytycy twierdzą, że produkowanie koszulek z napisami ma niewiele wspólnego z projektowaniem mody, trudno odmówić właścicielkom Local Heroes kreatywności i wyczucia rynku.

8 / 11

Eva Minge

Obraz
© East News

Kontrowersyjna projektantka od dawna pracuje na swój międzynarodowy sukces. Od prawie 20 lat sprzedaje swoje kreacje w butikach na całym świecie, a kolekcje pokazuje na wybiegach m.in. w Wiedniu, Nowym Jorku, Moskwie i Barcelonie. Minge przedstawiała swoje najnowsze propozycje w czasie trwania Nowojorskiego Tygodnia Mody.

9 / 11

Eva Minge

Obraz
© materiały prasowe

Choć od wielu lat sprzedaje swoje kreacje w zagranicznych butikach, niektórzy podchodzą do jej sukcesów z dużym dystansem, zarzucając jej, że często ociera się o kicz i pretensjonalność. Zwolennicy zaś chwalą ją za odwagę, wizję oraz konsekwencje. Suknie zaprojektowane przez Minge można kupić m.in. w jej autorskim butiku w Mediolanie.

10 / 11

Arkadius

Obraz
© East News

To właśnie on jest polskim projektantem, który jak dotąd odniósł największy sukces na arenie międzynarodowej. Jego talent doceniła sama Suzy Menkes, wpływowa dziennikarka i wyrocznia mody. Projektant miał też inną słynną zwolenniczkę - Isabellę Blow, ekscentryczną stylistkę, która wspierała Alexandra McQueena na początku jego kariery. Pokaz kolekcji Arkadiusa podczas London Fashion Week w 1999 roku wzbudził sensację. Polak otworzył swój autorski butik w Londynie, a jego ubrania sprzedawano także w Nowym Jorku.

11 / 11

Arkadius

Obraz
© Facebook/Arkadius

Kariera zdolnego projektanta załamała się po tym, jak zaangażował się w źle zarządzane projekty biznesowe w Polsce. Z tego względu, ponad 10 lat temu, projektant popadł w długi i wyjechał z kraju. Niedawno powrócił z nową marką P-iFASHION, która różni się charakterem od jego wcześniejszych propozycji.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)