Przestali uprawiać seks. Winny był konkretny przedmiot w sypialni

Chociaż seks wciąż jest uważany za temat tabu, to jest on nieodłącznym elementem naszego życia. Mówienie o intymności często budzi skrępowanie, jednak warto zrozumieć, jakie mogą być przyczyny problemów w łóżku i jak można je rozwiązać.

Seksuolog opowiedział o parze, która go odwiedziłaSeksuolog opowiedział o parze, która go odwiedziła
Źródło zdjęć: © Getty Images

Na łamach "Zwierciadła" Marta Urbaniak-Piotrowska porozmawiała z seksuologiem Michałem Sawickim, który zdradził, jakie są najczęstsze powody problemów w życiu erotycznym polskich par.

Okazuje się, że wiele przeszkód można w łatwy sposób rozwiązać, jednak wciąż Polacy wstydzą się ze sobą rozmawiać na tematy intymne. Specjalista zdecydował się zdradzić kilka historii, które dokładniej pokazują, jak ważna jest komunikacja. W jednym przypadku opisał problem dotyczący lustra.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ewa Zawada o traumatycznym pierwszym razie i stanach lękowych

Problemy z seksem w związku

Michał Sawicki w wywiadzie dla "Zwierciadła" zwrócił uwagę, że sfera seksualności w związku jest wypadkową wszelkich rzeczy, które dzieją się w związku. Dlatego też na życie erotyczne mają wpływ wszelkie konflikty, kłótnie, ale także bliskość, nagość i rozmowy o tym co sprawia nam przyjemność. Ekspert zaznaczył też, że poprawa życia seksualnego z drugą połówką jest możliwa, jednak ważna jest motywacja obydwu stron.

"Często zdarza się bowiem, że jedna z nich sabotuje cały proces, uważa, że skoro już jest na terapii, to wystarczy, i nie chce pracować. Z takim podejściem nie da się niczego odbudować" - zaznaczył Sawicki.

Seksuolog zwrócił też uwagę, że pożądanie w związku zależy od samooceny obydwu partnerów, a jeżeli u jednej osoby pojawia się z tym problem, zdarza się, że czasami rozwiązaniem była rozmowa oraz... wyniesienie łóżka z sypialni.

"Miałem kiedyś w terapii parę, która przez dłuższy czas nie uprawiała seksu. Rozwiązanie okazało się proste. Mieli w sypialni lustro i jedna z osób czuła się niekomfortowo, gdy widziała w nim swoje ciało. Wystarczyło je wynieść, a potem popracować nad poczuciem wartości tej osoby, by dostrzec zmiany" - dodał specjalista.

Seksuolog poradził, co robić w kwestii zaburzeń erekcji

Sawicki jest zdania, że problemy z erekcją są tematem, który warto poruszyć ze specjalistą, a także po dokładnym zdiagnozowaniu wyników badań. 

"Do zdiagnozowania potrzebne jest badanie w postaci dokładnego wywiadu. Nie chciałbym jednak podawać konkretnych pytań, żeby nie wyszedł nam z tego wywiadu 'doktor Google'. Nieważne, czy trafimy do terapeuty, czy do lekarza, istotne, by była to osoba ze specjalizacją z seksuologii. Nawet jeśli oznacza to dodatkową konsultację, lepiej to dobrze zdiagnozować, by nie prowadzić działań w ciemno" - wyjaśnił.

Ekspert zauważył też, że w terapii, podczas której omawiane są problemy z erekcją, powinny brać udział obydwie strony, tworzące związek, ponieważ "nie jest to problem, tylko jednej osoby". 

Zdaniem specjalisty nawet jeśli jeden z partnerów wykazuje widoczną dysfunkcję, taką jak zaburzenia erekcji, reakcja drugiej osoby jest kluczowa w poradzeniu sobie z problemem. Zachowanie drugiej osoby będzie albo leczące i wspierające, albo wprost przeciwne, przyczyniające się do jeszcze większego pogłębienia dysfunkcji.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Wybrane dla Ciebie
Dodaj do rosołu. Domownicy szybko poproszą o dokładkę
Dodaj do rosołu. Domownicy szybko poproszą o dokładkę
Wystąpiła w stroju kąpielowym. To usłyszała od dziennikarki
Wystąpiła w stroju kąpielowym. To usłyszała od dziennikarki
Mówił o "zimnym chowie" rodziców. Tak to odbiło się na jego dzieciach
Mówił o "zimnym chowie" rodziców. Tak to odbiło się na jego dzieciach
"Skreślił" Kościół katolicki. Powód nie jest tajemnicą
"Skreślił" Kościół katolicki. Powód nie jest tajemnicą
Brutalny "żart" zadecydował o rozpadzie duetu. "Był blady jak ściana"
Brutalny "żart" zadecydował o rozpadzie duetu. "Był blady jak ściana"
Mąż prosi o modlitwę za Isis Gee. "Bardzo cierpi"
Mąż prosi o modlitwę za Isis Gee. "Bardzo cierpi"
50-latka w programie Rozenek. Tak wygląda po metamorfozie
50-latka w programie Rozenek. Tak wygląda po metamorfozie
Młodo "owdowiała". Po śmierci ukochanego nie mogła się pozbierać
Młodo "owdowiała". Po śmierci ukochanego nie mogła się pozbierać
Jest mężatką od 33 lat. Mąż ma z nią "krzyż pański"
Jest mężatką od 33 lat. Mąż ma z nią "krzyż pański"
Wlej łyżeczkę do pralki zamiast płynu do płukania. Co za zapach
Wlej łyżeczkę do pralki zamiast płynu do płukania. Co za zapach
10 perełek z H&M. Właśnie ruszyła zimowa wyprzedaż
10 perełek z H&M. Właśnie ruszyła zimowa wyprzedaż
"Oko za oko". Damięcka opublikowała wymowne grafiki
"Oko za oko". Damięcka opublikowała wymowne grafiki
NIE WYCHODŹ JESZCZE! MAMY COŚ SPECJALNIE DLA CIEBIE 🎯