Do łóżka z eks? Badania mówią, ile osób to robi

Według badania przeprowadzonego przez firmę Lovehoney, ponad 50 proc. osób po 18 roku życia, przyznało się do tego, że po rozstaniu zdarzyło im się spać z byłym partnerem. Sporo badanych w ogóle utrzymuje przyjacielskie stosunki z byłymi.

Okazuje się, że są osoby, które umawiają się z byłymi mimo rozstania
Okazuje się, że są osoby, które umawiają się z byłymi mimo rozstania
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. JBR

01.02.2023 | aktual.: 01.02.2023 21:21

Choć często wydaje się, że rozstanie nie jest łatwe i zwykle pociąga za sobą trwałe konsekwencje, a wielu ludzi - jeśli nie łączą ich np. dzieci - nie ma ochoty kontaktować się z byłymi, wyniki pewnego badania, mogą dla niektórych być zastanawiające.

Jak wynika z przeprowadzonej przez Lovehoney ankiety, której wyniki opublikowało m.in. The Mirror - aż 53 proc. dorosłych uczestników przyznało się do sypiania ze swoim byłym partnerem lub partnerką po zerwaniu, gdy emocje już opadły. W badaniu wzięło udział 2008 osób powyżej 18 roku życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przyjazne relacje z byłymi

Jak wynika z badania, większość dorosłych utrzymuje przyjazne relacje z byłymi partnerami, a 69 proc. ankietowanych przyznało, że starało się zachować przyjazną atmosferę. Dobre stosunki z byłymi chciało zachować 71 proc. mężczyzn i 57 proc. badanych deklarujących się jako osoby niebinarne.

Badanie wykazało też, że osoby w wieku od 45 do 54 lat najprawdopodobniej pozostaną przyjaciółmi ze swoimi byłymi – 74 proc. przyznało, że przynajmniej próbowało. Z kolei aż 42 proc. osób pomiędzy 18 a 24 rokiem życia deklarowało raczej zerwanie więzi po rozstaniu.

Kwestia przyjaźni

Ponad połowa badanych stwierdziła, że chce zachować dobre stosunki z byłym partnerem lub partnerką ze względu na łączącą ich przyjaźń, która pojawiła się zanim związek wszedł w romantyczną fazę.

O ile każdy ma własne powody związane z tym czy chce zatrzymać byłego w swoim życiu, dlaczego i na jakich zasadach,

"Przyjaźń z byłym partnerem ma mnóstwo zalet. W rzeczywistości nazywa się to deeskalacją relacji. Mamy tendencję do rozpoczynania każdego związku jako przyjaciele, nawet jeśli umawiamy się z zamiarem bycia w związku romantycznym" - mówi w rozmowie z Lovehoney psychoterapeutka Rachel Wright.

"Tak więc, kiedy budujemy z kimś dobry fundament, a następnie eskalujemy do romantycznego i/lub seksualnego związku, to jeśli ten element nie wypali, zamiast wyrzucać można wrócić do fundamentu" - dodaje.

Komentując badanie terapeutka dodała, że niektórzy mają trudności z utrzymywaniem relacji z kimś, z kim byli związani romantycznie z powodu urazy, żalu, zranienia czy innych nieprzyjemnych uczuć.

"Polecam przez 60 dni po zerwaniu nie rozmawiać i nie widywać się. Następnie, po przejściu przez żałobę i przetworzeniu zmiany w swoim życiu zdecydować czego chcesz. Twój były partner może zrobić to samo. Zmuszanie się do pozostawania w w relacji z kimś, kogo już nie chcesz w swoim życiu, nie jest dobre" - dodała.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)