Poprawiamy optycznie kształt nosa
Zazwyczaj z tego elementu twarzy jesteśmy zadowolone. Albo inaczej – nie jest to fragment, którego uroda odbiegająca od ideału spędzałaby nam sen z powiek. Warto jednak poprawić optycznie kształt nosa, aby uzyskać lepsze proporcje całej twarzy.
Zazwyczaj z tego elementu twarzy jesteśmy zadowolone. Albo inaczej – nie jest to fragment, którego uroda odbiegająca od ideału spędzałaby nam sen z powiek. Warto jednak poprawić optycznie kształt nosa, aby uzyskać lepsze proporcje całej twarzy. Modelując twarz, zbliżymy jej kształt do owalu, a owal w przypadku twarzy jest wzorcem, do którego dążymy, tak jak klepsydra jest wzorcem idealnej sylwetki.
Na czym polega optyczne modelowanie twarzy? Jest to nic innego jak gra światłem i cieniem, jasnymi i ciemnymi kolorami, chowanie i uwypuklanie. Jasny kolor (jaśniejszy o kilka tonów od reszty twarzy) uwypukla, poszerza, powiększa, ciemny kolor chowa, wysmukla, wyszczupla, błyszczący kosmetyk uwypukla.
Modelować twarz można różem, bronzerem, różnymi odcieniami podkładów. W przypadku nosa najbardziej naturalny, ale też najlepszy efekt uzyskamy modelując podkładami. Musimy mieć do pracy 3 odcienie podkładu:
bazowy – idealnie dobrany do koloru naszej karnacji
jasny – jaśniejszy o 2-3 tony od bazowego
ciemny – ciemniejszy o 2-3 tony od bazowego.
Jak modelować podkładem? Na odpowiednio przygotowaną skórę twarzy nakładamy podkład w kolorze bazowym. Następnie na fragmenty wymagające poszerzenia, wydłużenia, powiększenia lub uwypuklenia aplikujemy podkład jasny. Delikatnie wklepujemy, rozcieramy granice pomiędzy kolorami. Na fragmenty wymagające wysmuklenia, schowania, wydłużenia nakładamy podkład ciemny, rozcieramy granice. Po skończonej korekcji matowimy całą twarz pudrem i kontynuujemy malowanie.
Kształt nosa a sposób korekty makijażem.
Nos szeroki. Szeroki nos możemy optycznie zwęzić nakładając ciemny podkład na jego boczne części, na grzbiet nosa aplikujemy podkład jasny.
Nos krótki. Na krótki nos nakładamy jasny podkład eksponujący grzbiet nosa.
Nos z garbem. Zbyt mocno wystające partie twarzy maskujemy nakładając na nie podkład ciemniejszy niż podstawowy, tak aby granica kolorów nie była zbyt widoczna.
Nos krzywy. Cały nos przyciemniamy podkładem, na grzbiecie prowadzimy jasną lub ciemną linię „przeciwstawiającą się” krzywiźnie, linie rysujemy w odwrotnym kierunku niż naturalna krzywizna nosa.
Nos spiczasty. Minimalną ilość ciemnego podkładu nanosimy na czubek nosa aż do nasady górnej wargi. * Nos za długi.* Przyciemniamy czubek nosa, przez co uzyskujemy efekt skrócenia.
Nos za wąski. Rozjaśniamy skrzydełka nosa.