Trwa ładowanie...
df78rwe

Popularne owoce i warzywa pomogą byłym palaczom. Nowe wyniki badań

Rzucanie palenia to jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych. Nawet jeśli zerwiemy z nałogiem, długoletni wpływ nikotyny nie pozostaje obojętny dla naszego zdrowia. Nowe badania wskazują, że dieta bogata w pomidory i jabłka może pomóc w leczeniu uszkodzeń płuc u byłych palaczy. Naukowcy wskazują jednak, że liczy się jakość spożywanych produktów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odpowiednia dieta pomoże zniwelować skutki palenia papierosów?
Odpowiednia dieta pomoże zniwelować skutki palenia papierosów? (AdobeStock)
df78rwe

Dr Vanessa Garcia-Larsen wraz z grupą badaczy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health analizowała stan zdrowia byłych palaczy. W badaniu wzięły udział osoby, które od 10 lat nie sięgnęły po papierosa, a które wcześniej zmagały się z nałogiem. Szczegółowy kwestionariusz zawierał nie tylko wyniki spirometrii, ale również opis diety i spożywanych produktów spożywczych. Uwzględniono również takie czynniki jak wiek, wzrost, płeć, wskaźnik masy ciała, status społeczno-ekonomiczny, aktywność fizyczna i zużycie energii.

Okazało się, że u osób, które regularnie jadły pomidory oraz jabłka, zauważono poprawę funkcjonowania głównych dróg oddechowych, w szczególności płuc. Korzystne działanie wykazywały jednak świeże produkty - przetworzone owoce w ciastach czy musach albo pomidory suszone lub z puszki nie miały tak znacznego wpływu.

df78rwe

Zobacz wideo: jak nie przytyć, rzucają palenie?

- Wniosek jest jednoznaczny. Byłym palaczom poleca się włączyć do jadłospisu te dwa produkty - wyjaśnia Dr Vanessa Garcia-Larsen. Dodając, że taka dieta może pomóc w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP, ang. COPD). Ta jednostka chorobowa obecnie zajmuje 4. miejsce wśród przyczyn zgonów.
Według danych Ministerstwa Zdrowia około 9 milionów Polaków osób nałogowo pali papierosy, a blisko połowa z nich pali dłużej niż 20 lat. Wraz z dymem do płuc palacza trafia 40 silnych rakotwórczych substancji, m.in. aceton, amoniak, butan, chlorek winylu, ciała smołowate, cyjanowodór, kadm czy promieniotwórczy polon. Około 2 tysięcy osób umiera co roku w Polsce z powodu biernego palenia.

df78rwe

Podziel się opinią

Share

df78rwe

df78rwe