Trwa ładowanie...

Tango argentyńskie - taniec zwaśnionych kochanków

Tango argentyńskie, nazywane tańcem zwaśnionych kochanków, jest tańcem silnie oddziałującym na zmysły. Wbrew pozorom podstawowe kroki tanga nie należą do najtrudniejszych. Charakterystyczną cechą tanga argentyńskiego jest improwizacja i fizyczna bliskość partnerów.

Share
Tango argentyńskie - taniec zwaśnionych kochankówŹródło: iStock.com
d1ja30l

Historia tanga argentyńskiego

Tango argentyńskie jest najbardziej rozpowszechnioną odmianą tego tańca, jednakże nie jedyną, bowiem wyróżnia się także:

  • tango amerykańskie,
  • tango fińskie,
  • tango międzynarodowe.

Początki tanga argentyńskiego sięgają ostatniego dziesięciolecia XVIII w. Co ciekawe, taniec ten powstał na gruncie hiszpańskiej habanery i flamenco.

Po raz pierwszy terminu tanga argentyńskiego w odniesieniu do konkretnego stylu tańca użyto na początku XX w. w Buenos Aires. Wówczas taniec ten miał nieco inny charakter niż obecnie — wykonywano go przede wszystkim w domach publicznych, a fizyczna bliskość partnerów podczas tego tańca budziła wiele kontrowersji.

d1ja30l

Tango argentyńskie - cechy charakterystyczne

Tango argentyńskie nie ulega standaryzacji, co w praktyce oznacza, że nie ma on jednego uniwersalnego modelu. Główną cechą charakteryzującą tango jest improwizacja, która dotyczy figur, ozdobników, sposobu trzymania partnera i partnerki, a także szybkości tańca.

Ważną cechą tanga argentyńskiego jest również fizyczna bliskość partnerów. W tańcu tym bardzo ważną rolę gra umiejętność oddania emocji — gwałtowne ruchy w tangu mają na celu oddać silne emocje, jakie targają kochankami podczas burzliwego sporu.

Ciekawe jest, że tango argentyńskie cechuje pewna etykieta. Mężczyzna prosi do tańca kobietę, patrząc jej w głęboko w oczy (jest to tzw. cabeceo). Jeśli kobieta zgadza się na propozycje tańca, to utrzymuje kontakt wzrokowy, natomiast jeśli nie jest zainteresowana tańcem — odwraca głowę.

Rodzaje tanga argentyńskiego

Tango argentyńskie ma kilka odmian:

  • Tango vals — typ tanga wykonywany w rytmie właściwym dla walca.
  • Tango milonga — dynamiczny typ tanga, charakteryzujący się szybkimi krokami i mocnym rytmem muzyki.
  • Tango nuevo — typ tanga cechujący się dynamicznym prowadzeniem partnerki i wyraźną dominacją partnera. Bardzo często tańczony jest do muzyki alternatywnej.
  • Tango salon — typ tanga, charakteryzujący się trzymaniem w kształcie litery V.
  • Tango międzynarodowe — typ tanga cechujący się dynamicznymi ruchami głowy.
d1ja30l

Tango argentyńskie - podstawowy krok

Przy wykonywaniu podstawowego kroku tanga argentyńskiego partnerka powinna znajdować się po prawej stronie tancerza. Partner powinien obejmować swoją taneczną partnerkę prawym ramieniem, a lewą rękę utrzymywać w kącie ostrym. Nogi w tangu należy stawiać "od pięty", a nie od palców. Kroki w tangu są posuwiste. Meritum w tangu argentyńskim wynosi 2/4, a tempo - 31-33 taktów na 60 sek.

d1ja30l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ja30l
d1ja30l