FitnessTango argentyńskie - taniec zwaśnionych kochanków

Tango argentyńskie - taniec zwaśnionych kochanków

Tango argentyńskie - taniec zwaśnionych kochanków
Źródło zdjęć: © iStock.com

18.09.2018 15:57, aktual.: 19.12.2018 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tango argentyńskie, nazywane tańcem zwaśnionych kochanków, jest tańcem silnie oddziałującym na zmysły. Wbrew pozorom podstawowe kroki tanga nie należą do najtrudniejszych. Charakterystyczną cechą tanga argentyńskiego jest improwizacja i fizyczna bliskość partnerów.

Historia tanga argentyńskiego

Tango argentyńskie jest najbardziej rozpowszechnioną odmianą tego tańca, jednakże nie jedyną, bowiem wyróżnia się także:

  • tango amerykańskie,
  • tango fińskie,
  • tango międzynarodowe.

Początki tanga argentyńskiego sięgają ostatniego dziesięciolecia XVIII w. Co ciekawe, taniec ten powstał na gruncie hiszpańskiej habanery i flamenco.

Po raz pierwszy terminu tanga argentyńskiego w odniesieniu do konkretnego stylu tańca użyto na początku XX w. w Buenos Aires. Wówczas taniec ten miał nieco inny charakter niż obecnie — wykonywano go przede wszystkim w domach publicznych, a fizyczna bliskość partnerów podczas tego tańca budziła wiele kontrowersji.

Tango argentyńskie - cechy charakterystyczne

Tango argentyńskie nie ulega standaryzacji, co w praktyce oznacza, że nie ma on jednego uniwersalnego modelu. Główną cechą charakteryzującą tango jest improwizacja, która dotyczy figur, ozdobników, sposobu trzymania partnera i partnerki, a także szybkości tańca.

Ważną cechą tanga argentyńskiego jest również fizyczna bliskość partnerów. W tańcu tym bardzo ważną rolę gra umiejętność oddania emocji — gwałtowne ruchy w tangu mają na celu oddać silne emocje, jakie targają kochankami podczas burzliwego sporu.

Ciekawe jest, że tango argentyńskie cechuje pewna etykieta. Mężczyzna prosi do tańca kobietę, patrząc jej w głęboko w oczy (jest to tzw. cabeceo). Jeśli kobieta zgadza się na propozycje tańca, to utrzymuje kontakt wzrokowy, natomiast jeśli nie jest zainteresowana tańcem — odwraca głowę.

Rodzaje tanga argentyńskiego

Tango argentyńskie ma kilka odmian:

  • Tango vals — typ tanga wykonywany w rytmie właściwym dla walca.
  • Tango milonga — dynamiczny typ tanga, charakteryzujący się szybkimi krokami i mocnym rytmem muzyki.
  • Tango nuevo — typ tanga cechujący się dynamicznym prowadzeniem partnerki i wyraźną dominacją partnera. Bardzo często tańczony jest do muzyki alternatywnej.
  • Tango salon — typ tanga, charakteryzujący się trzymaniem w kształcie litery V.
  • Tango międzynarodowe — typ tanga cechujący się dynamicznymi ruchami głowy.

Tango argentyńskie - podstawowy krok

Przy wykonywaniu podstawowego kroku tanga argentyńskiego partnerka powinna znajdować się po prawej stronie tancerza. Partner powinien obejmować swoją taneczną partnerkę prawym ramieniem, a lewą rękę utrzymywać w kącie ostrym. Nogi w tangu należy stawiać "od pięty", a nie od palców. Kroki w tangu są posuwiste. Meritum w tangu argentyńskim wynosi 2/4, a tempo - 31-33 taktów na 60 sek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także