Postaw miseczkę na parapecie. Skończysz z wilgocią na całą zimę
Wielu z nas zna nieprzyjemny widok skraplającej się wody na oknach. Walka z nadmiarem wilgoci może być trudna, ale istnieją sprawdzone metody, które pomogą pozbyć się problemu raz na zawsze.
Okres jesienno-zimowy to czas, gdy dni stają się krótsze, a temperatura za oknem znacznie spada. Podwyższona temperatura wewnątrz domu, mroźne powietrze na zewnątrz i niedostateczna wentylacja sprzyjają gromadzeniu się nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach. Zauważamy wówczas parujące szyby i skraplającą się wodę, która zbiera się we framugach okien i na parapetach. Jak temu zaradzić?
Naturalny pochłaniacz wilgoci
Nadmierna wilgoć nie tylko przyczynia się do pogorszenia komfortu życia, ale także prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. W konsekwencji może mieć negatywny wpływ na zdrowie wszystkich domowników. Warto więc działać szybko i skutecznie. Dobrym pomysłem na zwalczenie problemu jest wykorzystanie skórek cytrusów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposób na torebki po herbacie. Poznaj ich nietypowe zastosowanie w domu
Wystarczy, że obierki po cytrynie, mandarynce czy pomarańczy, umieścisz w naczyniach lub woreczkach i rozłożysz je na parapetach. Właściwości absorpcyjne skórek (szczególnie wewnętrzna część) sprawdzą się w walce z nieprzyjemnym problemem.
Pozostałości po owocach nie tylko pochłoną nadmiar wilgoci, ale również nadadzą wnętrzu przyjemnego aromatu. To ekologiczna alternatywa dla chemicznych odświeżaczy powietrza.
Zobacz też: Przetrzyj meble. Nie zobaczysz kurzu tygodniami
Bariera dla osadzania się wilgoci
Innym sprawdzonym sposobem na wilgoć na oknach jest zastosowanie octu. Należy połączyć go z wodą (w proporcji 1:1) i przelać mieszankę do butelki z atomizerem. Wystarczy spryskać preparatem szyby, ramy okienne oraz inne miejsca narażone na pojawianie się pary wodnej, a następnie wetrzeć w powierzchnię miękką szmatką.
Ocet ma właściwości dezynfekujące i antybakteryjne, co zapobiega rozwijaniu się pleśni i grzybów. Po użyciu tej mikstury nie tylko zapobiegniesz osadzaniu się wilgoci na długo, ale również odświeżysz i odkazisz czyszczone powierzchnie.
Należy jednak pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń i utrzymaniu odpowiedniej temperatury wnętrza. Dzięki tym kilku prostym krokom możesz skutecznie walczyć z nadmiarem wilgoci i cieszyć się komfortowym otoczeniem przez całą jesień i zimę.
Czytaj także: Rozsyp na chodniku zamiast soli. Najlepszy patent
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl