ModaPowrót do szkoły. Najlepszy plecak na początek przygody - już od 29 zł

Powrót do szkoły. Najlepszy plecak na początek przygody - już od 29 zł

Powrót do szkoły. Najlepszy plecak na początek przygody - już od 29 zł

28.08.2019 14:02, aktual.: 28.08.2019 14:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W wyborze plecaka dla ucznia warto kierować się odpowiednimi wskazówkami. Kolorowe wzory, pomysłowe kieszonki i bohaterowie ulubionej kreskówki – wszystko to jest ważne dla dziecka, ale nie powinno być ważniejsze od zdrowego kręgosłupa.

Jak dobrać plecak do wzrostu dziecka?

Nie ma jednej reguły, która pozwoli wyznaczyć odpowiedni plecak do wzrostu, ale istnieje kilka praktycznych wskazówek co do proporcji tornistra do ciała dziecka. Górna krawędź plecaka nie powinna sięgać wyżej niż ramiona dziecka, a dolna nie powinna być umiejscowiona niżej od dolnej linii pleców. Szerokość plecaka nie powinna krępować ruchów rąk. Szelki zapinane w pasie pomogą dodatkowo rozłożyć w pasie ciężar plecaka. Dziecko stale rośnie, dlatego nie warto kupować plecaka za wcześnie ani na wyrost.

Ładny, ale przede wszystkim odpowiedni

Atrakcyjny wygląd plecaka to główne kryterium, jakim kierują się dzieci, kiedy wybierają swój wymarzony model do przedszkola lub szkoły. Rodzice więcej uwagi przywiązują do komfortu użytkowania – regulacji, rodzaju pasków, położenia plecaka, odpowiedniego rozłożenia ciężaru i prawidłowej konstrukcji części przylegającej do pleców. Jeśli plecak spełnia wymagania rodzica, a dodatkowo ma odpowiednią liczbę praktycznych przegródek i podoba się dziecku, możemy mieć pewność, że kupiliśmy odpowiedni produkt.

Zdrowy kręgosłup to zdrowe dziecko

Obecnie plecaki nie są już aż tak ciężkie, jak kiedyś, ale nadal maluch ma sporo do udźwignięcia. Aby uniknąć wad postawy, potrzebuje solidnego, nie za dużego plecaka o dość szerokich paskach i o odpowiedniej wielkości. Zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu dziecka ważne jest, aby ciężar noszony na plecach był równomiernie rozłożony, a źle wyważony lub zbyt duży plecak może się przyczynić do skrzywień kręgosłupa i wad postawy, które wymagają później długotrwałego i kłopotliwego korygowania.

Tornister czy plecak?

Do niedawna sądzono, że usztywniany tornister jest zdrowszy od plecaka, którego konstrukcja jest bardziej miękka. Z czasem ta różnica została zniwelowana przez usztywnienie plecaka w części przylegającej do pleców. Przypominamy, że maksymalny ciężar plecaka nie powinien przekraczać 10 proc. masy ciała dziecka. Jeśli dziecko waży 30 kg, to plecak nie powinien więcej niż 3 kg. Z tym wiąże się też potrzeba trwałego, ale lekkiego plecaka, bo im cięższy będzie sam w sobie, tym mniej do niego włożymy.

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)