Poznaj sposoby na ból gardła!
W okresie jesienno-zimowym często spotykamy się z problemem bólu gardła wywołanego infekcją, który objawia się nieprzyjemnym drapaniem, trudnościami w przełykaniu, obrzękiem oraz chrypką1,2. Z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami większość z nas miała już do czynienia, dlatego warto w trakcie sezonu wzmożonych infekcji przypomnieć, jak sobie z nimi radzić.
23.02.2024 | aktual.: 24.02.2024 09:03
Co robić, gdy mam ból gardła?
W aptekach oraz drogeriach dostępnych jest wiele leków, które można z powodzeniem zastosować w łagodzeniu bólu gardła. Warto pamiętać, że gardło jest niezwykle wrażliwym miejscem naszego ciała i rozwijający się stan zapalny, reagując na zakażenie, odpowiada za powstawanie tego nieprzyjemnego uczucia[1],[2]. Aby pozbyć się przyczyny bólu, warto sięgnąć po dostępne leki bez recepty, takie jak tabletki do ssania, aerozole czy płukanki, które nie tylko będą miejscowo łagodziły stan zapalny, ale również wykazywały działanie antyseptyczne[2].
Jakie są możliwe do zastosowania dodatkowe domowe metody łagodzenia bólu gardła?
W trakcie stosowania farmakoterapii, warto też uwzględnić metody, które nie wymagają od nas wiele wysiłku i z powodzeniem możemy zastosować je będąc w domu. Poniżej znajdziesz kilka porad, które mogą naturalnie wspomóc Cię w walce z bólem gardła.
Unikaj drażniących substancji
Podczas infekcji gardła ważne jest, by unikać suchego powietrza, alkoholu, papierosów, e-papierosów i ostrych przypraw, które mogą dodatkowo je podrażnić[5],[6].
Utrzymuj odpowiedni poziom wilgotności
Sucha błona śluzowa sprzyja infekcjom i zaostrza objawy bólu gardła. Dlatego ważne jest, aby dbać o jej odpowiednie nawilżenie. Zaleca się utrzymywanie wilgotności powietrza w domu na odpowiednim poziomie, dlatego korzystanie z nawilżacza może być tutaj bardzo pomocne. Ważne jest jego regularne czyszczenie, aby uniknąć w nim rozwoju pleśni i bakterii[5].
Jedz miód
Przyjmując dwa razy dziennie łyżkę stołową miodu, można złagodzić dokuczliwe objawy bólu gardła. Korzyści z stosowania miodu są efektem jego właściwości, gdyż pokrywa on gardło i łagodzi je, redukując podrażnienia wywołane infekcją. Dodatkowo cechuje się on właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi[7],[8].
Zadbaj o odpowiednie nawodnienie
W celu utrzymania odpowiednio nawilżonego gardła, oprócz stosowania wspominanych wyżej nawilżaczy powietrza warto przyjmować dużo płynów. Nie zaleca się przy tym spożywania alkoholu czy kawy, gdyż te napoje sprzyjają odwodnieniu. Dodatkowo można rozważyć ssanie kawałków lodu, lody na patyku czy picie zimnych napojów, gdyż pomogą one złagodzić nasilenie bólu[5],[8],[9].
Stosuj płukanki solne
Roztwór soli kuchennej w ciepłej wodzie (pół łyżki stołowej w szklance wody) stosowany do płukania gardła może działać łagodząco, rozrzedzać śluz oraz zredukować opuchliznę przy bólu gardła. Sól kuchenną można z powodzeniem zastąpić również sodą oczyszczoną, stosując ją w takich samych ilościach. Należy przy tym pamiętać, aby nie połknąć tych roztworów, szczególnie w przypadku osób stosujących dietę z ograniczoną podażą sodu czy diabetyków[6],[8].
Pamiętaj o odpoczynku i odpowiedniej diecie
Ponadto, warto wspomnieć o znaczeniu odpoczynku, który wesprze walkę z bólem gardła. Pobyt w domu nie tylko pomoże nam dojść do siebie w miłej atmosferze, ale i również nie będziemy narażać innych osób na zarażenie[5],[8]-[10]. Dodatkowo warto zadbać, aby w codziennym jadłospisie nie zabrakło warzyw i owoców.
Wsparcie leków w walce z bólem gardła
Powyższe domowe sposoby walki z bólem gardła mogą łagodzić objawy i wspierać leczenie, ale to leki w postaci tabletek do ssania czy aerozoli – np. neo-angin® – działają na przyczyny bólu, takie jak wirusy, bakterie czy grzyby oraz hamują rozwój stanu zapalnego[3]. Dodatkowo, z racji na sposób podania, działają one miejscowo i już po 5 minutach od zastosowania pacjent odczuwa ich łagodzące działanie. Tabletki neo-angin® dostępne są w wersji bez cukru o smaku wiśniowym lub anyżkowym[3].
Przy ostrym bólu gardła można sięgnąć po aerozol do gardła, np. Benzydamine neo-angin®, który jest dostępny dla dorosłych i dzieci od 6. roku życia[4]. Działa on przeciwzapalnie oraz miejscowo znieczula gardło, ma przyjemny wiśniowy smak i nie zawiera cukru. Jeżeli mimo to dolegliwości nie ustępują lub ulegają nasileniu, to konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu uniknięcia poważniejszych komplikacji zdrowotnych.
Benzydamine neo-angin 1,5 mg/ml, Benzydamine neo-angin forte 3 mg/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór. 1 ml roztworu zawiera 1,5 mg (3 mg w przypadku Benzydamine neo-angin forte) benzydaminy chlorowodorku (Benzydamini hydrochloridum). Pojedyncza dawka aerozolu (0,17 ml) zawiera 0,255 mg (0,51 mg w przypadku Benzydamine neo-angin forte) benzydaminy chlorowodorku. Wskazania do stosowania: Aerozol 1,5 mg/ml jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat; aerozol 3 mg/ml jest wskazany do stosowania u dorosłych, w objawowym miejscowym leczeniu ostrego bólu gardła z towarzyszącymi typowymi objawami stanu zapalnego, takimi jak ból, zaczerwienienie lub obrzęk w jamie ustnej i gardle. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa
neo-angin® wiśnia, pastylki twarde, neo-angin®, neo-angin® bez cukru, tabletki do ssania. 1 pastylka twarda/ tabletka do ssania zawiera: 1,2 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego (Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus), 0,6 mg amylometakrezolu (Amylmetacresolum), 5,9 mg (5,72 mg w przypadku neo-angin® bez cukru) lewomentolu (Levomentholum). Wskazania do stosowania: zalecany do wspomagania leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, przebiegających z objawami, takimi jak: ból gardła, zaczerwienienie, obrzęk. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
[1] Waśniewska-Okupniak E. Sore throat. Lekarz POZ. 2020; 6(5): 253-257.
[2] Fal A, Babicki M, Brożek-Mądry E, et al. Diagnostyka i leczenie wybranych infekcji oraz stanów zapalnych dróg oddechowych. Wytyczne dla lekarzy POZ. Lekarz POZ. 2021; 7(5).
[3] ChPL neo-angin, ChPL neo-angin bez cukru, ChPL neo-angin wiśnia,.
[4] ChPL Benzydamine neo-angin, ChPL Benzydamine neo-angin forte.
[5] Mayo Clinic. Sore throat: Diagnosis & treatment. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sore-throat/diagnosis-treatment/drc-20351640 (2024.01.29)
[6] Ceveland Clinic. Sore Throat Remedies That Actually Work. https://health.clevelandclinic.org/sore-throat-remedies-that-actually-work (2024.01.29)
[7] Nanda MS i wsp. Role of honey as adjuvant therapy in patients with sore throat. Natl J Physiol Pharm Pharmacol 2017; 7(4): 412-415.
[8] Nicole Leigh Aaronson NL. Medical News Today. How to help sore throats. https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-help-sore-throats#honey (2024.01.29)
[9] CDC Centers for Disease Control and Prevention. Sore Throat. https://www.cdc.gov/antibiotic-use/sore-throat.html#:~:text=Gargle%20with%20salt%20water.,can%20help%20you%20feel%20better. (2024.01.29)
[10] St Andrew's Medical Centre Eccles. Sore Throat. https://www.standrewsmceccles.nhs.uk/conditions/sore-throat/ (2024.01.29)
NEO.2024.01.09