UrodaBiałe plamy po opalaniu - jak pozbyć się przebarwień po opalaniu?

Białe plamy po opalaniu - jak pozbyć się przebarwień po opalaniu?

Białe plamy po opalaniu - jak pozbyć się przebarwień po opalaniu?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
27.06.2018 13:48, aktualizacja: 19.10.2018 12:28

Białe plamy po opalaniu są najczęściej skutkiem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Ich pośrednią przyczyną może być przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, a także leków fotouczulających. Jednym ze skutecznych sposobów na pozbycie się białych plam po opalaniu jest stosowanie środków przeciwinfekcyjnych.

Przyczyny białych plam po opalaniu

Podstawą w leczeniu białych plam po opalaniu jest rozpoznanie ich przyczyny. Bezpośrednim podłożem tej dolegliwości jest długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne — naturalne lub sztuczne (np. w solarium)
. Białe plamy na nogach czy na plecach, które są wynikiem oparzenia, najczęściej pojawiają się po 2-3 h ekspozycji na słońce. Zwykle znikają one samoistnie po ok. miesiącu, ponieważ tyle średnio trwa regeneracja naskórka.

Bezpieczniejsze od opalania w mocnym słońcu jest smarowanie kosmetykami brązującymi. Znajdziesz je na WP radarOkazji.

Inną przyczyną białych plam po opalaniu jest grzybica skóry, którą dodatkowo nasila promieniowanie słoneczne. W przypadku łupieżu pstrego na skórze pojawiają się małe różowe lub brunatne plamki, które po ekspozycji na słońce, odbarwiają się, co jest rezultatem zahamowania procesu produkcji melaniny.

Białe plamy na twarzy mogą być również rezultatem połączenia promieniowania słonecznego z lekami należącymi do grupy fotouczulających. Mowa tu w szczególności: sulfonamidach, lekach przeciwcukrzycowych, beta-blokerach, lekach przeciwzakrzepowych, lekach moczopędnych, lekach przeciwgrzybiczych, a także tabletkach antykoncepcyjnych. Kwestia ta dotyczy także ziół fotouczulających, wśród których można wymienić: dziurawiec i arcydzięgiel.

Białe plamy są także jednym ze skutków ubocznych ekspozycji na słońce po zabiegach kosmetycznych: mikrodermabrazji i zabiegach laserowych.

Na białe plamy po opalaniu mogą uskarżać się także kobiety w ciąży, u których na skutek podwyższonego poziomu estrogenu dochodzi do zaburzeń w produkcji melanocytów — komórek pigmentowych.

Jak się pozbyć białych plam po opalaniu?

Sposób leczenia białych plam od słońca uzależniony jest od wielu czynników, w tym w głównej mierze od przyczyny dolegliwości. W przypadku oparzenia słonecznego należy stosować środki łagodzące np. na bazie aloesu i ekstraktu z alg morskich. Z kolei wówczas, gdy białe plamy na ciele są objawem łupieżu pstrego, należy udać się do dermatologa.

W pozostałych przypadkach jedynym sposobem na pozbycie się białych plam po opalaniu jest odczekanie ok. miesiąca, ponieważ mniej więcej tyle trwa regeneracja naskórka. Ważne jest także to, by podczas przyjmowania środków fotouczulających należy unikać słońca. W przeciwnym razie białe plamy na nogach, plecach czy na twarzy są nieuniknione. Do czasu zregenerowania naskórka można posmarować ciało samoopalaczem, który ogranicza widoczność białych plam.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (19)
Zobacz także