Trwa ładowanie...

Protesty pod Trybunałem Konstytucyjnym. Opublikowano uzasadnienie kontrowersyjnego wyroku

Na środę strajk kobiet zapowiedział protest przed Trybunałem Konstytucyjnym. To efekt opublikowanego uzasadnienia do wyroku z 22 października ws. przepisów o dopuszczalności aborcji.

Share
TK opublikował uzasadnienie wyroku z 22 październikaTK opublikował uzasadnienie wyroku z 22 październikaŹródło: Getty Images
d1693ix

Na środę, na godzinę 17:30 zapowiedziana jest konferencja prasowa Strajku Kobiet. Będzie ona dostępna na Facebook'owym profilu organizacji. Z kolei na 18:30 zapowiedziany jest strajk przed Trybunałem Konstytucyjnym.

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis pozwalający na przerwanie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. W środę, po trzech miesiącach zwłoki, opublikowano uzasadnienie tej decyzji. Czytamy w niej, że:

"Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdził, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia. Stwierdził także, że każde życie ludzkie ma taką samą wartość; nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich, każdy człowiek ma jednakowe prawo do życia. Taką samą wartość ma życie człowieka przed narodzeniem, życie człowieka młodego i pełnego sił oraz życie człowieka starszego. Na tym fundamencie cywilizacji ludzkiej opiera się polski system prawny. Przerwanie ciąży jednocześnie wiąże się z pozbawieniem dziecka jego życia. Przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny".

d1693ix

Co w praktyce oznacza uzasadnienie

Po wyroku TK przerwanie ciąży może być dokonane w przypadku gdy: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy); duże jest prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, które wiąże się z zagrożeniem dla życia i zdrowia matki; zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (4 ust. 1pkt 3), tj. gwałtu, kazirodztwa, pedofilii.

Szczepienia w Izraelu. Karolina Mints tłumaczy, dlaczego ten kraj przoduje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1693ix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1693ix
d1693ix