Blisko ludziProtesty pod Trybunałem Konstytucyjnym. Opublikowano uzasadnienie kontrowersyjnego wyroku

Protesty pod Trybunałem Konstytucyjnym. Opublikowano uzasadnienie kontrowersyjnego wyroku

Na środę strajk kobiet zapowiedział protest przed Trybunałem Konstytucyjnym. To efekt opublikowanego uzasadnienia do wyroku z 22 października ws. przepisów o dopuszczalności aborcji.

TK opublikował uzasadnienie wyroku z 22 października
TK opublikował uzasadnienie wyroku z 22 października
Źródło zdjęć: © Getty Images

27.01.2021 16:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na środę, na godzinę 17:30 zapowiedziana jest konferencja prasowa Strajku Kobiet. Będzie ona dostępna na Facebook'owym profilu organizacji. Z kolei na 18:30 zapowiedziany jest strajk przed Trybunałem Konstytucyjnym.

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis pozwalający na przerwanie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. W środę, po trzech miesiącach zwłoki, opublikowano uzasadnienie tej decyzji. Czytamy w niej, że:

"Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdził, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia. Stwierdził także, że każde życie ludzkie ma taką samą wartość; nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich, każdy człowiek ma jednakowe prawo do życia. Taką samą wartość ma życie człowieka przed narodzeniem, życie człowieka młodego i pełnego sił oraz życie człowieka starszego. Na tym fundamencie cywilizacji ludzkiej opiera się polski system prawny. Przerwanie ciąży jednocześnie wiąże się z pozbawieniem dziecka jego życia. Przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny".

Co w praktyce oznacza uzasadnienie

Po wyroku TK przerwanie ciąży może być dokonane w przypadku gdy: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy); duże jest prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, które wiąże się z zagrożeniem dla życia i zdrowia matki; zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (4 ust. 1pkt 3), tj. gwałtu, kazirodztwa, pedofilii.

Komentarze (0)