Trwa ładowanie...

Pryszcze na pośladkach — skąd się biorą?

Pryszcze na pośladkach są wstydliwym problemem dermatologicznym o zróżnicowanych przyczynach. Mogą one wskazywać na potówki, trądzik skupiony, rogowacenie okołomieszkowe, a nawet czyraka. Jednakże zdecydowanie najczęściej odpowiada za nie niewłaściwa higiena intymna, której towarzyszy noszenie bielizny z materiałów syntetycznych.

Share
Pryszcze na pośladkach — skąd się biorą?Źródło: iStock.com, fot: -
dzno7fg

Higiena okolic intymnych a pryszcze na pośladkach

Pryszcze na pośladkach są wstydliwym i łatwym do przykrycia problemem, co sprawia, że bardzo rzadko udajemy się z nim do dermatologa. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną występowania pryszczy na pośladkach jest niedostateczna higiena okolic intymnych. Nie jest to równoznaczne z tym że zaniedbujemy mycie tych miejsc, ale raczej, że robimy to w sposób niezgodny z zasadami. Niekiedy pryszcze na pośladkach mogą stanowić reakcję alergiczną, wywołaną np. nowym płynem do higieny intymnej. Do pielęgnacji swoich pośladków z powodzeniem można używać tych samych kosmetyków, których używamy do mycia twarzy. Problem w postaci nieestetycznych zmian skórnych na pośladkach może nasilać również noszenie bielizny z materiałów syntetycznych — poliestru, nylonu i akrylu. Tego typu bielizna nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co skutkuje nadmiernym poceniem się pośladków.

*Na WP radarOkazji znajdziesz bogatą ofertę bielizny dla kobiet. *

Trądzik skupiony na pośladkach

Trądzik skupiony to jedna z najczęstszych przyczyn występowania pryszczy na pośladkach. Jest on uznawany za najcięższą postać trądziku pospolitego i występuje głównie u mężczyzn. Charakterystycznym objawem trądziku skupionego jest występowanie torbieli, nacieków ropnych i zaskórników o bardzo dużym natężeniu. Trądzik ten powstaje w głównej mierze w miejscach z dużą ilością gruczołów łojotokowych — na twarzy, plecach, skórze głowy i na pośladkach.

Rogowacenie okołomieszkowe na pośladkach

Pryszcze na pośladkach mogą wskazywać także na rogowacenie okołomieszkowe, które niekiedy bywa mylone z trądzikiem. Przyczyną tej dolegliwości jest nadmierna keratynizacja naskórka, która skutkuje zatykaniem mieszków włosowych. Bezpośrednim następstwem tego stanu są drobne krostki na pośladkach, które przypominają tzw. gęsią skórkę. Przy rogowaceniu okołomieszkowym skóra na pośladkach jest sucha i skłonna do podrażnień.

dzno7fg

Potówki na pośladkach

Pryszcze na pośladkach mogą przyjmować także postać potówek, których przyczyną jest zazwyczaj nadpotliwość. Potówki są to małe, czerwone pęcherzyki podskórne, występujące w dużym natężeniu. W niektórych przypadkach może im towarzyszyć uporczywy świąd. Osoby, które chcą uniknąć powstawania potówek na pośladkach, powinny postawić na luźne ubrania z przewiewnych tkanin.

Czyraki na pośladkach

Pojawienie się nieestetycznych wyprysków na pośladkach może wskazywać także na czyraki — bolesne zmiany skórne, wywołane przez bakterię: gronkowca złocistego. W takim przypadku oprócz wyprysków pojawia się także podwyższona temperatura ciała. Czyraki bardzo często współwystępują z egzemą, świerzbem i atopowym zapaleniem skóry.

dzno7fg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzno7fg
dzno7fg