Przed zakupem kasku odpowiedz sobie na te 4 pytania
Zakup kasku na stok to poważna sprawa. Warto się do tego odpowiednio przygotować i przed zakupem odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Gogle czy wbudowana szyba?
Możesz klasycznie kupić kask i dobrać do niego gogle (kask i gogle najlepiej jest kupić jednocześnie, bo nie każdy model gogli pasuje do każdego kasku), albo wybrać rozwiązanie 2w1 i postawić na kask z wbudowaną szybą. To praktyczne rozwiązanie dla zapominalskich, dające gwarancję, że nigdy nie zapomną gogli na stok. Polubią je także okularnicy, bo budowa szyby przymocowanej do kasku sprawia, że bez problemu mieszczą się pod nią okulary. Taki kask oczywiście jest droższy, ale jego cena nie przekracza sumy za zakup kasku i gogli.
Ucho twarde czy miękkie?
Obecnie w kaskach przeznaczonych do jazdy rekreacyjnej powszechnie stosowane są miękkie nauszniki. To bezpieczne i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu lepiej słychać otoczenie. Modele z tzw. twardym uchem polecane są zwolennikom szybkiej jazdy i zawodowcom. Są dużo bardziej odporne na uderzenia, chronią głowę nawet przy upadkach z dużej prędkości. Dodatkowo można do nich podpiąć "gardę", czyli specjalny element zabezpieczający szczękę.
Kask snowboardowy czy narciarski?
Kaski snowboardowe różnią się od narciarskich jedynie wyglądem. Często dostępne są w bardziej żywych, odważniejszych kolorach. Kaski dla snowboardzistów wyglądają też na większe i masywniejsze, ale to tylko design. Pod względem bezpieczeństwa i spełniania podstawowych funkcji, kaski snowboardowe i narciarskie są takie same. W tym przypadku wybór jest więc uzależniony wyłącznie od indywidualnych preferencji.
MIPS?
Kupując kask, możesz spotkać się z informacją, że produkt posiada technologię MIPS. Co to takiego? To nowoczesny system zabezpieczający głowę podczas upadku. Używany jest nie tylko przy produkcji kasków narciarskich, ale też rowerowych. Kaski wyposażone w MIPS posiadają swego rodzaju wkładkę, która przylega do głowy i pozostaje na swoim miejscu nawet podczas upadku. W takim kasku siła uderzenia jest zamortyzowana przez zewnętrzną skorupę, nie dociera do warstwy umieszczonej bliżej głowy, dzięki czemu głowa jest lepiej chroniona przed przeciążeniami i urazami. To szczególnie ważne przy wielokrotnym uderzeniu głowy w podłoże, przy stromych zjazdach lub upadku z wysokości.
Jak kupić odpowiedni kask narciarski?
Zmierz obwód głowy
Rozmiary kasków określane są w centymetrach. Skala kasków dziecięcych kończy się na 56 cm. Kaski damskie mają zakres 54 – 58 cm, a ich męskie odpowiedniki 56 - 64 cm. Stosowany w kaskach system regulacji BOA 360 umożliwia precyzyjniejsze dopasowanie danego modelu do głowy. Po wyborze odpowiedniego dla siebie rozmiaru przymierz kask i dopasuj go za pomocą umieszczonego z tyłu pokrętła regulacyjnego. Chwyć kask oburącz i postaraj się wykonać ruchy głową w przód i tył. Jeśli nie będziesz w stanie tego zrobić, oznacza to, że kask jest idealnie dopasowany do rozmiaru twojej głowy. Zwróć także uwagę na to, czy nic cię nie uwiera, nie uciska, nie odstaje. Przy odpowiednio dobranym kasku nie powinno się czuć najmniejszego dyskomfortu.
Ważne! Pamiętaj o wymianie kasku
Kaski narciarskie i snowboardowe należy wymieniać co trzy – pięć lat i to bez względu na to, czy zaliczyliśmy w tym czasie upadek, czy nie. Czynniki atmosferyczne, pot, kosmetyki, które stosujemy na włosy czy twarz, na przestrzeni lat wpływają na materiały, z których kask został wykonany.