Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego. Seks z nieletnimi żonami został uznany za gwałt
Seks z nieletnimi żonami w Indiach został uznany przez tamtejszy Sąd Najwyższy za nielegalny. Indie są kolejnym krajem regionu, w którym rząd podejmuje próbę walki ze zwyczajem małżeństw z nieletnimi dziewczynkami. Najwyższy czas, ponieważ szacuje się aż 47 proc. tamtejszych panien młodych nie ma ukończonych 18 lat.
Decyzja, jaką sąd najwyższy wydał w środę, będzie miała wpływ na życie milionów indyjskich dziewcząt. Do tej pory za legalny uznawało się seks z dziewczyną powyżej 15 roku życia. W praktyce nieletnie dziewczęta często były gwałcone przez swoich dużo starszych mężów. Choć w Indiach małżeństwo z kobietą poniżej 18. roku życia jest nielegalne, w wielu regionach jest ono szeroko praktykowane. Jak podaje organizacja pozarządowa Girls No Brides, walcząca z tym procederem, aż 47 proc. wszystkich wychodzących za mąż kobiet ma tam mniej niż 18 lat.
Co więcej, wymuszony stosunek seksualny przez małżonka w Indiach nie jest uważany za gwałt. Teraz nieletnie dziewczynki będą mogły oskarżyć o gwałt męża, o ile nie minie więcej niż rok od wymuszonego stosunku.
O zmianę prawa od dawna walczyły indyjskie aktywistki. I choć zmiana prawa uznawana jest za krok milowy w kierunku polepszenia sytuacji tamtejszych kobiet, nie wszyscy są optymistyczni. Korespondentka BBC w Delhi Geeta Pandey jest zdania, że prawo trudno będzie stosować w kraju, w którym małżeństwa z nieletnimi dziewczynkami są tak powszechne.
Zobacz też: Aktywistka z Indii zakończyła strajk głodowy po... 16 latach!
– Sądy i policja nie są w stanie monitorować sypialni obywateli – komentuje w rozmowie z BBC. – Dziewczynki, które już wyszły za mąż, często za pozwoleniem rodziców, raczej nie będą miały odwagi, by pójść na policję lub do sądu i pozwać swojego męża – komentuje.
Zjawisko małżeństw z nieletnimi jest powszechne w takich krajach jak Indie, Pakistan, Afganistan, Iran, Turcja czy Syria. Organizacje broniące praw człowieka alarmują, że co 7 sekund gdzieś na świecie ślub bierze nieletnia dziewczynka. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że takie małżeństwa są dla nieletnich wyniszczające fizycznie i psychicznie – aż 40 proc. nieletnich żon ma problemy ginekologiczne, u 20 proc. zdiagnozowano zaburzenia psychiczne. Młode żony nie mogą chodzić do szkoły, są narażone na przemoc domową i gwałty. Do rzadkości nie należą również samobójstwa wśród dziewczynek, które zostają zmuszone do ślubu ze starszym mężczyzną. Szacuje się, że na świecie jest łącznie około 125 milionów nieletnich żon. ONZ szacuje, że do 2050 roku ma ich być już 310 milionów.
W 2016 roku prawo zakazujące małżeństw z dziewczętami poniżej 18. roku życia próbował wprowadzić Afganistan. Tamtejsze władze odrzuciły jednak projekt, uznając go za "bluźnierczy".